Loading...

اصناف مهارتهای پیشگیری از اعتیاد را می آموزند

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه

اصناف مهارتهای پیشگیری از اعتیاد را می آموزند

از آبان ماه سال جاری دوره های آموزشی مهارتهای پیشگیری اولیه از اعتیاد ویژه اصناف   به همت بهزیستی استان زنجان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان گل نساء آقامحمدی ارتقای دانش شاغلین در مشاغل آزاد را از اهداف برگزاری این دوره اعلام نمود و گفت : با هماهنگیهای انجام شده با  مسئولین ،اصناف استان و کلیه شاغلین در صنف های مختلف تحت پوشش برنامه های پیشگیری از اعتیاد اجرا می شود.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان افزود: مصرف مکرر هر ماده که با تغییرات روانی اختلال در عملکرد فردی یا نقش اجتماعی همراه باشد اعتیاد است.

وی دسترسی آسان به مواد،نبود برنامه های تفریحی رشد دهنده و نبود برنامه های منسجم و جامع مبارزه با مواد مخدر را از عوامل جذابیت مواد برشمرد و اظهار داشت : سبک گرایش به معنویات و جهان بینی فرد،شباهت های موجود بین افراد آسیب دیده ،احساس تضاد و تفاوت با افراد آسیب دیده و الگوهای درون خانواده می توانند در مقاومت فرد نسبت به جذابیت مواد تأثیر گذار باشند.

وی پیامدهای مصرف مواد مخدر را مخرب اعلام نمود و ابراز داشت: در بعد روانی فرد دچار اختلالات یادگیری ،فراموشیهای مکرر،فقدان نشاط طبیعی،توهم،بیقراری و جنون می گردد.

وی پیامدهای جسمی مصرف مواد مخدر در فرد را نیز موجب تهدید جدی سلامت شخص عنوان نمود و تصریح کرد: بیماریهای نوظهور که در سالهای اخیر ایجاد شده سلامت بسیاری از مصرف کنندگان را تهدید می نماید و در کنار آن انواع سرطانها،مشکلات قلبی و ریوی ،کاهش تراکم استخوان و بیماریهای دهان و دندان پیامدهای فردی از دیگر پیامدهای مصرف مواد مضر هستند.

آقامحمدی نقش اعتیاد در متلاشی شدن کانون گرم خانواده را مهم ارزیابی نمود و گفت: آسیب به کارکرد سالم خانواده ،آسیب به نسل آتی،از دست دادن شغل و از هم پاشیدن خانواده صدمات جبران ناپذیری است که ما حصل ورود و مصرف مواد مخدر است.

وی ایجاد و تقویت شخصیت سالم با بهداشت روانی بالا را از عواملی دانست که می تواند در گرایش فرد به مواد مخدر تأثیر گذار باشد و به نوعی فرد را محافظت نماید.

وی پذیرش خود ،دیگران و طبیعت،توانایی تنها ماندن و نیاز به خلوت،خود انگیختگی،داشتن هدف در زندگی ،تلاش و جدیت برای پیشرفت ،توانایی نه گفتن و توان ابراز احساسات را در سلامت روانی فرد موثر دانست.

گفتنی است این طرح تا پایان سال ادامه دارد و کلیه افرادی که جهت تمدید جواز به کانون اصناف مراجعه می نمایند در این دوره شرکت خواهد نمود.