Loading...

سنجش بینایی 42 هزار کودک زنجانی

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه

سنجش بینایی 42 هزار کودک زنجانی

طرح پیشگیری از تنبلی چشم همزمان با سراسر کشور از اول آبانماه در حالی در بهزیستی استان زنجان آغاز گردیده که سال گذشته بیش از 42 هزار کودک تحت پوشش طرح آمبلیوپی قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان گل نساء آقامحمدی گفت: سال گذشته 20هزار و 117 کودک شهری و 22 هزار و110 کودک روستایی غربال گردیدند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان افزود: در سال 91 بیش از 88 درصد کودکان زنجانی تحت پوشش طرح بینایی سنجی قرار گرفتند که امسال امیدواریم این پوشش به مرز 100 درصد برسد.

وی با تأکید بر اهمیت مراجعه کودکان 3 تا6سال به پایگاههای بهزیستی جهت معاینه اظهار داشت: 11 پایگاه دائمی و 160 پایگاه غیر دائم در سطح استان زنجان فعالیت می کنند.

آقا محمدی از آمادگی 187 مهد کودک در سراسر استان خبر داد و ابراز داشت: والدین جهت معاینه و غربال بینایی کودکان خود می توانند از اول آبانماه به پایگاههای بهزیستی مراجعه کنند.

وی تنبلی چشم را یکی از عوامل نابینایی بر شمرد و خاطر نشان کرد: تنبلی چشم معمولا" در سنین زیر 6سال ایجاد می شود و خوشبختانه در صورت تشخیص بهنگام براحتی قابل درمان است.

این مقام مسئول از وجود 530 معاینه کننده در سطح اول این طرح خبر داد وتصریح کرد: 6 اپتومتریست و  4 دستگاه بینایی سنجی نیز در مدت اجرای طرح آماده ارائه خدمات هستند.

گفتنی است هزینه سرانه برای انجام معاینات پیشگیری از تنبلی چشم 30هزار ریال است که در استان زنجان این مبلغ به 19 هزار ریال کاهش یافته و این در حالی است که هزینه یک نابینا در سال بیش از 40میلیون ریال است و نمایانگر این حقیقت  است که پیشگیری همیشه ارزانتر و سودمند تر از درمان است.