Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت

 

مدیر کل بهزیستی  استان زنجان  گفت : مهم ترین راه کمک به زنان در مقابل خشونت و سوء استفاده جنسی، افزایش حمایت‌های قانونی از آنهاست و افزایش آگاهی‌های اعضای خانواده‌ از مصادیق و مظاهر خشونت و شیوه های مقابله با آن، استفاده از امکانات سایر ادارات به ویژه آموزش و پرورش  برای اطلاع رسانی و توان افزایی دانش دختران و زنان در خصوص خشونت و راه های مقابله با آن، کمک به زنان و دختران برای گزارش  خشونت‌های خانگی در خصوص خود از مهمترین اقداماتی است که می توان در مقابله با خشونت  های خانوادگی انجام داد. به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی به مناسبت روز منع خشونت علیه زنان خاطر نشان کرد: خشونت علیه زنان هرگونه رفتار خشن وابسته به جنسیت است، که موجب آسیب جسمی، جنسی یا روانی یا رنج زنان می شود و  چنین رفتاری می‌تواند با تهدید، اجبار یا سلب مطلق اختیار و آزادی صورت گرفته و در جمع یا خفا رخ دهد. این مقام مسئول افزود : هدف بهزیستی تحکیم بنیان و تقویت کانون گرم خانواده است و به همین منظور در خانه امن به عنوان یکی از فعالیت های حمایتگر بهزیستی، تلاش می شود از خانواده و اعضای آسیب پذیر آن  که همان زنان و دختران آن خانواده ها هستند در مقابل خشونتی که ممکن است از سوی سایر اعضای خانواده، همسر ، پدر و یا برادر ایجاد شود حمایت نموده، و بستر خانواده را برای حضور فرد در شرایطی عاری از خشونت فراهم نماید. وی با بیان اینکه زنان به دلیل در معرض خشونت واقع شدن و یا احتمال مورد خشونت قرار گرفتن، نیاز به اسکان در محلی امن دارند ، اظهار کرد : خانه امن بهزیستی پناهگاهی برای اسکان زنان و کودکان همراه آنان است تا کارشناسان مددکاری و روان شناسی با مداخلات تخصصی خود بتوانند زمینه حضور مجدد فرد خشونت دیده و یادر معرض خشونت در خانواده را با شرایطی بهتر فراهم نماید و این مداخلات تا حصول نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت. وی با بیان این که در خانه های امن مددکار اجتماعی، روان شناسان بالینی ، مشاور حقوقی، فعالیت دارند و در صورت لزوم از خدمات روانپزشکی و پزشکی در خصوص مددجویان خانه امن استفاده می شود، یادآور شد : زنان خشونت دیده از طرق مختلف می توانند از خدمات مرکز خانه امن استفاده نمایند.  محمدی ، یادآور شد :  123 خطی است اورژانسی که 24 ساعته پاسخگوی شهروندان در مواردی مانند کودک آزاری، همسرآزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری، موارد حاد خانوادگی، مشکلات خانوادگی و موارد مربوط به خودکشی است و مراجعان می توانند به صورت حضوری و یا با استفاده از خط تلفن اورژانس اجتماعی 123 از خدمات این مرکز بهره مند شوند.    زنجان - ایرنا - مدیر اداره بهزیستی شهرستان زنجان گفت: با پیگیری‌های انجام شده در خصوص اجرای بخشنامه بانک مرکزی در زمینه استفاده نابینایان از تمامی خدمات بانکی، پنجمین سامانه خدمات بانکی برای نابینایان در بانک توسعه تعاون (شعبه مرکزی) راه اندازی شد.

 سید رزاق منافی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق برنامه ریزی انجام گرفته اولین و دومین بانک به ترتیب رفاه و تجارت در سال ۹۸ به برجسته نگاری برای گروه‌های هدف مجهز شدند.

وی اضافه کرد: بر این مبنا، سومین، چهارمین و پنجمین بانک ها نیز شامل سپه، ملت و توسعه تعاون در سال جاری برای نابینایان مجهز و راه اندازی شده است.

این مسؤول ادامه داد: تسهیل ارائه خدمات، نظارت، تاکید برمناسب سازی اماکن و معابر شهری و مناسب سازی منزل معلولان از عمده فعالیت هایی است که بهزیستی شهرستان زنجان در زمینه تسهیل حضور معلولین در جامعه انجام می دهد.

منافی افزود: در این باجه ها امکان دسترسی به خدمات بانکی مقدور و امکان دسترسی آسان به همه خدمات شعبه ای برای شهروندان نابینا با استفاده از دستگاه‌های گویا و برجسته نگار هوشمند و نمایشگرهای بریل فراهم شده است.

این مسؤول ادامه داد: باجه خدمات رسانی به نابینایان و کم بینایان مجهز به سامانه برجسته نگار و گویا بوده که افراد نابینا می توانند بدون نیاز به حضور شخصی همراه از همه خدمات بانکی همچون افتتاح حساب، واریز وجه، انتقال وجه، و غیره به صورت مستقل استفاده کنند.

این مسؤول ادامه داد: با توجه به موضوعاتی از قبیل کلاهبرداری و سوء استفاده افراد سودجو، راه اندازی این سامانه می تواند کمک شایانی به ارتقای سطح امنیت در مبادلات بانکی این مشتریان داشته باشد.

وی اظهار داشت: همچنین امکانات ویژه صفحه بانکداری الکترونیک برای نابینایان در وب سایت بانک سپه جهت استفاده از خدمات اینترنت بانک، نرم افزارهای موبال بانک، خدمات انتقال و انواع خدمات کارت و دریافت شماره شبا از جمله خدماتی است که در بخش نابینایان و کم بینایان پایگاه اینترنتی بانک سپه فراهم شده است.

 مدیر اداره بهزیستی شهرستان زنجان ادامه داد: هم اکنون یک‌هزارو ۲۵۲ معلول نابینا و کم بینا تحت پوشش بهزیستی شهرستان زنجان هستند که از این تعداد ۴۸۵ نفر زن و ۷۶۷ نفر مرد نابیناو کم بینا در شهرستان زنجان از خدمات بهزیستی استفاده می کنند

 
 مدیر کل بهزیستی استان زنجان از راه اندازی سامانه دیده بان استان زنجان همزمان با سراسر کشور خبر داد و افزود : خط ۱۴۸۲ پل ارتباطی بین مردم و مسئولان بهزیستی است و تماس با این شماره از طریق خط تلفن ثابت و همراه همه روزه از ۸ صبح لغایت ۲۰ شب امکان پذیر است .
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی هدف از راه اندازی سامانه دیده بان را ارائه خدمات بهینه به جامعه هدف سازمان و نظارت بیشتر بهزیستی بر نحوه خدمت رسانی مراکز  واحدهای تابعه به مددجویان عنوان کرد و افزود : این سامانه امکان ارتباط دو سویه با مردم و پاسخگویی در قبال عملکرد سازمانی را محقق می سازد  وبا استفاده از ظرفیت و فضای دولت الکترونیک در جهت پاسخگویی سریع، به موقع و با دقت به تمامی درخواست ها، پیشنهادات، شکایات، ایده ها و گزارشات ارسالی راه اندازی شده است.
وی افزود : این  سامانه امکان تماس 24 ساعته با شماره 1482 را  فراهم نموده به نحوی که حتی پس از پایان یافتن  ساعت  فعالیت کاربران مرکز، از طریق صندوق صوتی نسبت  به ثبت شکایات اقدام می نماید و پاسخگویی به تماس های انجام گرفته بصورت متمرکز ودر سه سطح کشوری، استانی و شهرستانی انجام می پذیرد همچنین بازخورد رسیدگی به درخواست ها، شکایت ها، پیشنهادات  وانتقادات ارسالی در اسرع وقت به شخص داده خواهد .
وی ادامه داد:جامعه هدف و خانواده های ایشان و مردم شریف استان می توانند با شماره 1482 به صورت  رایگان وبدون پیش شماره  تماس گرفته و مارا در امر نظارت بر مراکز تحت نظارت بهزیستی استان اعم از مهدهای کودک، مراکز مشاوره و روانشناسی، مراکز روزانه و شبانه روزی افراد دارای معلولیت، سالمندان و بیماران روانی مزمن، کمپ های ترک اعتیاد، مراکز شبه خانواده و کلینیک های مددکاری و غیره وهمچنین در ارتقاءسطح کیفی ارائه خدمات یاری رسانند.
 نام بسیج یادآور خاطره عزیزترین نهاد و بزرگترین مردان تاریخ ما است.

بسیج بنابه فرموده رهبر کبیر انقلاب اسلامی مدرسه عشق است و امروز بسیجیان در عرصه سلامت نقش آفرینی کردند و تابلوی زیبای ایثار را ترسیم کردند .
انعکاس فعالیت و نقش آفرینی پزشکان بسیجی در مواجهه با بیماری کرونا و نجات جان مبتلایان به این بیماری، حکایت از ایثار و جانفشانی این قشر از جامعه دارد .
نقش بسیجیان در برخی از زمینه هایی که به صورت فعال وارد شده و از توان خود در دفاع از حریم آزادی ، استقلال و حکومت اسلامی بهره گرفته اند و در قالب کمک‌های مومنانه اعم از توزیع بسته‌های غذایی، غذای گرم، تهیه جهیزیه و یا کمک به سالمندان برای خرید ظهور کرده ویا در بعددیگر در حوزه اقدامات سلامت مانند تهیه و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده، ضدعفونی سطوح عمومی مانند ایستگاه اتوبوس و ...، پشتیبانی از بیمارستان‌ها و تهیه مواد لازم برای آن‌ها مانند ماسک، گان، شیلدو...برای بیماران و مدافعان سلامت بوده  رویکرد دیگر فعالیت‌های این عزیزان در راستای اقدامات آموزشی در زمینه مقابله با کروناست که همه این اقدامات شایسته تقدیر است .
اینجانب ضمن تبریک فرارسیدن هفته بسیج به بسیجیان دریادل و با بصیرت ، مددکاران و متولیان سلامت که در طول این چند ماه درمراکز شبانه روزی بهزیستی که مراقبین اصلی سالمندان و معلولین هستند و زحمت طاقت فرساکشیدند ،  ایثارگران و خانواده های گرانقدر و معزز شهدا و جانبازان گرامی ، و خانواده بزرگ بهزیستی  ، سرافرازی و سربلندی ایران اسلامی در پرتو توجهات امام زمان(عج الله) و در راستای منویات مقام معظم رهبری را از ایزد منان مسئلت دارم .
 


مدیر کل بهزیستی استان زنجان از آغاز به کار مراکز مثبت زندگی بهزیستی در سطح استان در هفته های آتی خبر داد و گفت: فراخوان ثبت نام متقاضیان مراکز مثبت زندگی در اردیبهشت سال جاری در سطح کشور اعلام شدو127 نفر متقاضی در استان جهت راه اندازی مراکز مثبت زندگی ثبت نام کرده‌اند که با ارزیابی اولیه و دعوت به مصاحبه تاکنون صدور پروانه برای ۴۳ مرکز نهایی شده است.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی اظهار کرد :20 مرکز در شهرستان زنجان 10مرکز در شهرستان خدابنده ، 4در شهرستان ابهر ،2 در شهرستان خرمدره و 2 در شهرستان طارم ، 2 مرکز شهرستان ماهنشان ، 2 مرکز ایجرود و 1 مرکز سلطانیه شروع به کار خواهند کرد .
این مقام مسئول با بیان اینکه بهزیستی به عنوان نهادی تاثیر گذار در ارتقاء سلامت اجتماعی در حوزه رفاه اجتماعی ، منشاء ارائه خدمات ارزشمند تخصصی به گروه های مختلف جامعه است ، تصریح کرد : مراکز مثبت زندگی با هدف تسهیل دسترسی گروه های هدف به خدمات سازمان ، کاهش ترددهای غیر ضروری به مراکز و ادارات بهزیستی ، گسترش و فراگیری خدمات سازمان و توزیع عادلانه خدمات ، افزایش رضایت مندی مردم از خدمات سازمان و... فعالیت خواهند کرد.
وی مجموعه خدمات و فعالیتهای قابل ارائه در مراکز مثبت زندگی را 22 خدمت عنوان کرد و یادآور شد : در فاز اول پرونده های مستمری بگیر بین مراکز توزیع خواهد شد  و تا پایان سال سایر پرونده های حمایتی نیز در بین مراکز توزیع می شود .
محمدی با بیان اینکه تا اطلاع ثانوی پرداخت های مستمری از طریق سامانه ارمغان انجام می گردد ، خاطر نشان کرد : از این رو اختلالی در پرداخت مستمری ها پیش نخواهد آمد .
وی افزود : در حال حاضر 15 هزار و 73 نفر از افراد تحت پوشش مستمری بگیر هستند و سایر افراد  نیز از دیگر خدمات حمایتی بهزیستی بهره مند هستند .
مدیر کل بهزیستی به رعایت مناسب سازی و فضای مراکز خدمات بهزیستی تاکید کرد و افزود : ورودی ها ی مرکز ، راهروها ، پله ها  ، همچنین رعایت سطوح شیبدار  فضای پذیرش مرکز ، فضاهای بهداشتی و کف سازی مراکز باید بر اساس استاندارهای و استفاده از تجهیزات و ضوابط ایمنی و حفاظتی باید متناسب با نیازهای فرد دارای معلولیت شود .
وی عنوان کرد : مسئولیت راهبری و نظارت بر مراکز مثبت زندگی در سطح شهرستان به عهده رئیس بهزیستی شهرستان ، و در سطح استان به عهده مدیر کل بهزیستی استان می باشد .


فراخوان تأسیس مرکز شبانه روزی کودکان بی سرپرست (بخش شیرخوارگاه)
اداره کل بهزیستی استان زنجان در نظر دارد به استناد بند 2 ماده 26 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و بخشنامه شماره 70701/99/900 مورخ 26/6/99 معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، کیفیت خدمات‌رسانی به کودکان بی‌سرپرست را در بخش شیرخوارگاه با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و سرمایه‌های اجتماعی با بهره‌گیری از توانمندی‌های بخش غیردولتی ارتقاء بخشد. بدین منظور از مؤسسات خیریه و اشخاص حقوقی واجد شرایط ذیل به منظور تأسیس و اداره مرکز شبانه‌روزی کودکان بی‌سرپرست(بخش شیرخوارگاه) دعوت به همکاری می نماید:
* مؤسسه خیریه متقاضی می‌بایست دارای پروانه تأسیس مؤسسه غیرانتفاعی از سازمان بهزیستی باشد.
* دارای توانمندی اقتصادی بوده و به منابع دولتی وابستگی نداشته باشد.
* هیچ گونه وابستگی سیاسی و حزبی و اهداف انتقاعی نداشته باشد.
* سابقه فعالیت مثبت و مؤثر در حوزه شبه‌خانواده داشته باشد.
* دستورالعمل مربوطه را به طور کامل مطالعه نموده و شرایط آن را پذیرفته باشد.
کلیه مؤسسات غیردولتی واجد شرایط فوق می توانند از تاریخ99/9/2 به مدت 15روز به صورت حضوری درخواست خود را به دفتر مراکز غیر دولتی معاونت مشارکتهای مردمی بهزیستی استان زنجان به نشانی چهاراه پایین جنب مزار شهدا بهزیستی استان زنجان ارائه و ثبت نمایند.

جدول ظرفیت اسمی و چارت نیروی انسانی ( تیم مراقبت ) شاغل در شیرخوارگاه های  زنجان بخش خصوصی
   

جدول ظرفیت اسمی و چارت نیروی انسانی ( تیم مراقبت ) شاغل در شیرخوارگاه های  زنجان بخش خصوصی

جمع نیروی انسانی مورد نیاز استان زنجان

ردیف

نام استان

ظرفیت اسمی شیرخوارگاه

نیروی انسانی ( تیم مراقبت ) شاغل در شیرخوارگاه های  زنجان

مسئول فنی

مربی

کمک مربی

مددکار اجتماعی

کارشناس پرستاری

پزشک

1

زنجان

30

1

15

15

1

6

1

پاره وقت

39

                     

 

 


مدیر کل بهزیستی استان زنجان از چاپ کتاب راز زندگی بقاء ، زندگی‌نامه شهید بقاء ثمین تاب فرزند بهزیستی خبر داد و گفت :تنها شیرخوارگاه استان زنجان به نام این فرزند بهزیستی نامگذاری شده است
 به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی افزود : راز زندگی بقاء ، زندگی‌نامه شهید بقاء ثمین تاب نوشتۀ مسعود بابازاده  و به همت مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و با همکاری اداره کل بهزیستی استان زنجان به چاپ رسیده است و خاطرات تولد ، دوران زندگی بقا در شیرخوارگاه ومراکز بهزیستی و حضور در جبهه و شهادت این فرزند بهزیستی را  در قالب داستانی جذاب به تصویر می‌کشد.
وی خاطر نشان کرد : شهید ثمین تاب از فرزندان بهزیستی در اول شهریور 1345  به دنیا آمد و در روز بیست و چهارم اردیبهشت ماه سال 1363 پس از گذراندن دوره آموزشی به منطقه غرب کشور در رسته پیاده اعزام شد و بعد از گذراندن دوره آموزشی به خط مقدم جبهه منتقل گردید و در آنجا عاشقانه و مجاهدانه به مبارزه با دشمن بعثی پرداخت.
وی افزود : سرانجام روز چهارم اسفند 1365 در منطقه شلمچه در درگیری با نیروهای دشمن بعثی بر اثر اصابت ترکش به بدن به بدرجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر پاک مطهرش در گلزار شهدای شهر زنجان بخاک سپرده شد .
مدیر کل بهزیستی با بیان اینکه شهیدان تبلور عرصه جهاد و از یک قبیله‌اند و اینان از ازل جام شهادت را نوشیده‌اند، تصریح کرد :  دو شهید دیگر به نام عبدالحسین یکه فلاح و شهید محمد بیات از کارمندان بهزیستی استان زنجان در طول هشت سال دفاع مقدس به درجه رفیع شهادت نائل شدند و بسیاری از کارکنان بهزیستی جزو خانواده ایثارگران هستند .
 


مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : در حال حاضر 16 هزار و 233 نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی دارای دفترچه درمانی بیمه سلامت هستندکه علاوه بر این تعداد سهمیه افراد مجهول الهویه نیز جدا تعیین گردیده و در 6 ماهه اول سال جاری 11مجهول الهویه  در استان زنجان به بیمه سلامت ارجاع داده شده اند .

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی بااشاره  به تفاهم نامه منعقد شده بین بهزیستی کشور و بیمه سلامت افزود: امیدواریم اجرای این تفاهم نامه در ماه‌های آینده منجر به ارتقای توانمندسازی و برقراری پوشش مناسب خدمات توانبخشی برای افراد دارای معلولیت  شود .

وی انسجام و ساماندهی خدمات حمایتی و اجتماعی به جامعه آسیب پذیر را از اهداف مهم سازمان برشمرد و یادآور شد : متقاضیان تشکیل پرونده می تواند درخواست خود را به بهزیستی شهرستان محل خود تحویل نموده و طی ارجاع درخواست به ستاد پذیرش شهرستان و ارائه مدارک لازم وضعیت متقاضی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و پس از تایید شرایط پذیرش پرونده تشکیل ومددجو می تواند از حمایت های توانبخشی و اجتماعی سازمان طبق دستورالعمل بهره مند گردد.

این مقام مسئول  خاطر نشان کرد :مدارک لازم برای تشکیل پرونده، مدارک پزشکی(در حوزه توانبخشی)ومدارک دال بر بی سرپرستی یا بدسرپرستی شامل فوت نامه سرپرست ،طلاق نامه ،متواری یا مفقودالاثربودن سرپرست ،زندانی بودن یا از کارافتادگی سرپرست(در حوزه امور اجتماعی )   اصل قیم نامه( در صورتیکه متقاضی قیم داشته باشد)،برای تشکیل پرونده  لازم و ضروری می باشد

محمدی با اشاره به اینکه تمام خدماتی که بهزیستی به معلولین و وسایر اقشارآسیب پذیرجامعه  انجام می دهد بر اساس تشخیص کمیسیون های تخصصی حوزه توانبخشی واجتماعی صورت می پذیرد ،  افزود : مبنای ارائه خدمات نیز قانون ودستورالعملهای ارسالی ازبهزیستی کشورودفاترتخصصی میباشد.


مدیر کل بهزیستی استان زنجان با معرفی خط ملی اعتیاد با شماره  ۰۹۶۲۸ گفت : هموطنان می توانند از تمام نقاط کشور بدون کد هر روز (حتی روزهای تعطیل) از ۸ صبح تا ۸ شب با این خط تماس بگیرندو ازمشاوره  پیشگیری، درمان و کاهش آسیب‌های ناشی از معضل اعتیاد بهره مند شوند
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی افزود: خط ملی اعتیاد  در حوزه پیشگیری و راهنمایی به عموم مردم ازجمله به افرادی که مبتلا به اعتیاد نیستند اما نگرانی‌هایی در این باره دارند همچنین خانواده‌های دارای عضو معتاد خدمات مشاوره ارائه می دهند  و این خانواده‌ها برای شناخت رفتار صحیح با فرد دارای اعتیاد یا آشنایی با اثرات مخرب مواد اعتیادآور ناشناخته می‌توانند از خدمات مشاوره‌ای این خط استفاده کنند.
وی با بیان اینکه  خط ملی اعتیاد ظرفیت مناسبی برای ارائه راهکارهای پیشگیری و درمان اعتیاد دارد . تاکید کرد : اطلاع از چگونگی رفتار با فرد معتاد ، کنترل شخص معتاد در مواقع بحرانی ، آگاهی از انواع مواد مخدر ناشناخته و غیره ، ارجاع افراد دارای اعتیاد به مراکز دارای مجوز و معرفی کمپ های معتبر را از خدمات خط ملی اعتیاد است .
محمدی تصریح کرد : علاوه بر این، افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند می‌توانند برای آشنایی با شیوه‌ها و فرایند درمان و شناخت مراکز معتبر درمان اعتیاد اعم از مراکز اقامتی یا مراکز درمان سرپایی استان با خط ملی اعتیاد تماس بگیرند و از راهنمایی‌های مشاوران و بانک اطلاعاتی این مجموعه بهره ببرند.
این مسئول با اشاره به اینکه خط ملی اعتیاد با مشارکت بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کند و با داشتن مشاوران مجرب آماده پاسخگویی تماس گیرندگان  است ، یادآور شد : خط ملی اعتیاد دارای بانک اطلاعاتی از مراکز دارای مجوز از سازمان بهزیستی است که با توجه به شرایط اقلیمی، استانی و همچنین نزدیکی به محل سکونت یا کار افراد و..مناسب‌ترین مرکز را به تماس‌گیرندگان معرفی می‌کند .
وی افزود : به منظور آشنایی هم استانی های عزیز با خط ملی اعتیاد بهزیستی استان زنجان کمپین آگاهسازی را درمحلات پرخطر و آسیب پذیر آغازنموده استمدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : 187 محیط شهری و روستایی تحت نظارت بهزیستی با هدف پیشگیری از بروز اعتیاد و سایر آسیب‌های اجتماعی حاصل از آن‌  و براساس نیازهای محله با هدایت یک تسهیل‌گر محلی اجتماع‌محور پیشگیری از اعتیاد ، فعالیت می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی تصریح کرد :  روشهای قدیمی آگاهسازی و محافظتی جوابگوی مشکلات افراد نیست و در سالهای اخیر توجه به نتیجه گیریهای مطلوب از CB ها و جلب مشارکتهای اقشار مختلف جهت پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی در رأس همه فعالیتها قرار دارد .
وی یادآور شد : بهزیستی درخصوص پیشگیری از شدت یافتن بیماری اعتیاد  در فرد معتاد و جلوگیری از شیوع این بیماری ، از طریق مراکز درمان و بازتوانی سرپایی معتادین  و مراکزاقامتی  بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد(معتادین)  ارائه خدمات  می نماید .
مدیر کل بهزیستی استان زنجان اضافه کرد : پذیرش در مراکز اقامتی  بهبود و بازتوانی معتادین داوطلبانه است و نگهداری اجباری مددجویان به هر شکل و به هر دلیل ممنوع است و هرگونه اعمال پرخاشگرانه، خشونت آمیز، مصرف یا خرید و فروش مواد یا مبادرت به اعمال منافی عفت توسط هر شخص به هر میزان و به هر شکل در مراکز اقامتی ممنوع بوده و با متخلفین اعم از مددجویان یا کارکنان طبق مقررات برخورد خواهد شد .
محمدی با بیان اینکه رویکرد بهبود و بازتوانی در مراکز اقامتی، پرهیز مدار بوده لذا استفاده از هر نوع داروی مخدر یا شبه مخدر ممنوع است. تصریح کرد : ۱۵ مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی معتادین تحت نظارت بهزیستی در سطح استان فعالیت می کنند که در 6 ماهه اول سال جاری ۵۲۱ نفر پذیرش شده اند.
وی سن پذیرش در مراکز اقامتی و بهبود بازتوانی را ۱۸ تا ۶۰ سال عنوان کرد و گفت: سم زدایی در مراکز اقامتی باید زیر نظر پزشک صورت گرفته و تجویز هرنوع دارو به مددجویان مراکز اقامتی صرفاً باید توسط پزشک و مسئول فنی صورت گرفته و در پرونده مراجع ثبت گردد، از اینرو استفاده از هر نوع دارو بدون تجویز پزشک ممنوع می باشد .
وی اضافه کرد : زنان باردار ، افراد زیر 18 سال و بالای 60 سال ابتلا به بیماری های شدید جسمانی از قبیل نارسایی و اختلال عملکرد کلیه، کبد، دستگاه گوارش، قلب و عروق- ابتلا به بیماری های مسری و واگیردارابتلا به بیماری های تشنج دهنده از قبیل: صرع فعال یا صرع کنترل نشده ، وجود تظاهرات حاد روانپزشکی خطرآفرین برای خود و سایرین ، وجود زخم فعال یا خونریزی دهنده با نیاز به مداخله جراحی عقب ماندگی یا ناتوانی ذهنی و جسمی(معلول ذهنی و جسمی که قادر به انجام فعالیت معمولی روزانه خود نباشد) ، محکومین با حکم تعقیب کیفری  مطلقا در این مراکز پذیرش نمی گردند .
محمدی یادآور شد : در حال حاضر یک مرکز تبصره ۲ ماده ۱۶ در استان برای نگهداری اجباری معتادان با دستور قضایی فعال است که در 6 ماهه گذشته ۴۲۵ نفر را پذیرش کرده است و نیاز به ایجاد یک مرکز ماده ۲ تبصره ۱۶ دیگر در سطح استان احساس می شود.
مدیرکل بهزیستی استان زنجان یادآور شد: مرکز سرپناه شبانه افراد با اختلال مصرف مواد مخدر (شلتر)تحت نظارت بهزیستی فعال است و در 6 ماهه نخست سال جاری ۳۹۹ پرونده فعال در این مرکز تشکیل داده شده است..
محمدی خاطرنشان کرد : در شش ماهه اول سال 764 نفر از خدمات تیم امداد رسان در قالب ارائه سوزن و سرنگ رایگان به معتادان تزریقی به منظور پیشگیری از گسترش بیماریهای خطرناکی مانند ایدز و هپاتیت، ارائه یک وعده غذای گرم، لباس و پوشاک گرم بهره مند شدند .
مدیر کل بهزیستی استان زنجان  در خصوص برنامه های پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی اظهار کرد : راه اندازی مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد ، راه اندازی و استقرار برنامه تشخیص هویت  از  طرح ها و برنامه های جدید در سال 1399 است .

صفحه1 از196