Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت


مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : مردم استان زنجان ضمن اعلام همدردی با هموطنان سیل زده ، اقدام به ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی بشردوستانه به ارزش بیش از 750میلیون ریال به سیل‌زدگان نمودند .
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت: این کمک‌های مردمی شامل اقلام مورد نیاز سیل زدگان از قبیل فرش، پتو، موادغذایی وخوراکی، بهداشتی و... به ارزش 650 میلیون ریال و مبلغ 100 میلیون ریال نیز کمک ها نقدی است که به سیل زدگان استان خوزستان تحویل داده می‌شود.
این مقام مسئول افزود : 100 میلیون ریال نیز به سازمان عتبات عالیات جهت پخت غذا به سیل زدگان ارسال شده است و همچنین جمعی از کارکنان این سازمان نیز حقوق 1 روز خود را به سیل زدگان اهدا نمودند
محمد محمدی با تقدیر از اعتماد مردم به سازمان بهزیستی تصریح نمود : مردم غیور زنجان در مواقع بحرانی، نوع دوستی مثال زدنی با هموطنان خود دارند و در کمک به مردم سیل زده نیز این امر را به اثبات رساندند.
وی یاد آور شد : بهزیستی استان زنجان مبلغ 500میلیون ریال نیز به صورت کمک های غیر نقدی جمع آوری و به هموطنان سیل زده لرستان ارسال نموده است
 مدیر کل بهزیستی با اشاره به این امر که باید از ظرفیت تشکل های مردمی موسسات خیریه ، مهاد کودک و مراکز غیر دولتی در مواقع بحران و کمک به سیل زدگان استفاده کنیم عنوان نمود : در این راستا  شماره کارت مجازی 5029081010321806 مشارکتهای مردمی جهت جذب کمکهای نقدی به هموطنان خسارت دیده در سیل اخیر در اختیار هموطنان قرار گرفته است .


خسارت دیدگی 594 مسکن مددجویی

دوشنبه, 26 فروردين 1398 ساعت 12:06


مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به بارندگی های اخیر از خسارت دیدگی 594 مسکن شهری و روستایی مددجویی بهزیستی در سطح استان خبر داد
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی با تاکید بر انجام ارزیابی میزان خسارت واحدهای مسکونی مددجویان سرپرست خانوار تحت پوشش توسط کارشناسان مسکن گفت : مقاوم سازی مسکن مددجویان ، ساخت ، تجهیز و تعمیر مسکن مددجویان در بارندگی های اخیر از اهداف بهزیستی در بهبود شرایط زندگی آنهاست
این مقام مسئول تاکید نمود : روسای شهرستانها به همراه کارشناسان مسکن نسبت به اخذ میزان تخریب و خسارتهای وارد شده به مسکن مددجویی از بنیاد مسکن و پرداخت کمک های مالی بلاعوض یا پرداخت تسهیلات کم بهره اقدام نمایند .
وی  خاطر نشان کرد : برای ساخت پروژه های واگذار شده در شهرها تسهیلات بانکی 300 الی 400 میلیون ریال، کمکهای بلاعوض 40 میلیون ریال و میزان معافیتهای اعمال شده برای انشعابات آب، برق، گاز، صدور پروانه و عوارض شهرداری نیز معادل 30 میلیون ریال هزینه گردیده است
وی گفت : یکی از شاخص ها و رویکردهای مهم و اساسی بهزیستی در زمینه توانمند سازی جامعه هدف تامین و احداث مسکن مددجویان است که در راستای ارایه خدمات حمایتی برای افراد تحت پوشش ارائه می شود و در جریان حوادث سیل اخیر یکی از اولویت اصلی سازمان ، توجه به خدمات، مناطق روستایی و کم برخودار و مناطق درمعرض حوادث و وقایغ طبیعی است
محمدی تصریح نمود : از ابتدای نهضت مسکن یکی از اقدامات ویژه واساسی دولت ،اعطای مسکن به خانواده های دارای 2 معلول بوده است که بهزیستی استان زنجان در واگذاری مسکن مددجویان بویژه خانواده های دارای دو معلول در سطح کشور پیشرو بوده و  این مهم با همکاری و تعامل فی مابین بنیادمستضعفان،بنیادمسکن،اداره کل راه وشهرسازی،انجمن خیرین مسکن سازوبهزیستی محقق شده است
وی افزود : تاکنون و از ابتدای نهضت مسکن2هزار و ۲۵۰مسکن به مددجویان و معلولین واگذار شده که 177 باب مسکن در اختیار خانواده های دارای  دو معلول قرار گرفته است .
 در جلسه هماهنگی و تعیین میزان خسارت های مسکن مددجویی با روسای شهرستانها مدیر کل بهزیستی تصریح نمود : روسای بهزیستی شهرستانها با همکاری موسسات خیریه و مراکز غیر دولتی ، نسبت به  استقرار چادر ، صندوقهای جمع آوری کمکهای مردمی اعم از نقدی و غیر نقدی برای هموطنان سیل زده و ارسال محموله های جمع آوری شده به استانهای سیل زده اقدام نمایند

کارشناس  مسئول امور کودکان و نوجوانان  بهزیستی استان زنجان گفت :  دوره آموزشی شیوه های نوین فرزند پروری با توجه به اهمیت تربیت وشکل گیری  شخصیت فرد در 5 سال اول زندگی و آموزش مهارتهای فرزند پروری  به والدین  در جهت ارتقای سلامت جامعه برگزار گردید
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان پریسا داداشی گفت : دوره آموزشی فرزند پروری و تربیت کودکان ویژه مدیران مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی استان زنجان  برای  کلیه مدیران مهد های کودک برگزار گردید
وی هدف از برگزاری این دوره را گسترش آموزش های همگانی و ارتقای سلامت جامعه عنوان نمود و افزود : خانواده نقش اساسی در حفظ سلامت روانی، اجتماعی و جسمانی کودکان و والدین دارد. خانواده اولین و مهم‌ترین بافت اجتماعی را برای رشد انسان فراهم می سازد.
وی با اشاره‌ به فعالیت 155 باب مهد کودک تحت نظارت سازمان بهزیستی در استان زنجان و نزدیک 6 هزار کودک پذیرش شده در مهاد کودک افزود :  منظور از شیوه‌های فرزند پروری، روش‌هایی است که والدین برای تربیت فرزندان خود به‌کار می‌گیرند و بیانگر نگرش‌هایی است که آن‌ها نسبت به فرزندان خود دارند و همچنین شامل معیارها و قوانینی است که برای فرزندان خویش وضع می کنند. ولی باید پذیرفت که رفتارهای فرزند پروری به واسطه فرهنگ، نژاد و گروه‌های اقتصادی تغییر می‌کند.
 کارشناس امور کودکان  تصریح نمود : مراحل دوران کودکی از منظر سیر رشد یافتگی  به 4 مرحله  نوپایی ( یادگیری راه رفتن ) ، دوران کودکی آغازین ( سن بازی ) ، دوران کودکی میانه ( سن مدرسه ) و نوجوانی ( گذر سن بلوغ و بالغ ) شدن تقسیم می شود
داداشی عنوان نمود : شیوه‌های فرزند پروری شامل دو معیار عمده محبت و کنترل والدین هستند و کنترل والدین آن دسته از رفتارهای را شامل می‌شود که در خدمت جامعه پذیری  کودک قرار دارد. این امر به صورت توانایی والدین دراعمال رهنمود، ثبات، توانایی تحمل رفتارهای نامطلوب و استفاده از مشوق‌ها و تقویت‌ها، نمود دارد. محبت نیز شامل صمیمیت، علاقه، مهربانی و عاطفه والدین می‌باشد.
وی ادامه داد : وجود مشکلات رفتاری کودک به منزله روابط معیوب اعضای خانواده با یکدیگر است و با روش‌های تربیتی نادرست والدین و تعاملات معیوب آن‌ها با فرزندان ارتباط دارد در درجه نخست ، باید والدین را نسبت به شیوه‌های فرزند پروری و اثرات هر یک از آن‌ها بر فرزندان، آگاه نمود.پیشگیری از اعتیاد اولویت امروز است

پنج شنبه, 22 فروردين 1398 ساعت 21:17معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت:هنر امروزما در حوزه مواد مخدر باید در پیشگیری و درمان تبلور یابد و در این میان بازگشت افراد به خانواده و ادامه زندگی سالم از اهمیت بیشتری برخوردار است.    
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، خدابخش مرادی نافچی روز پنجشنبه در بازدید از مرکز تبصره 2 ماده 16 نوای آرامش تحت نظارت بهزیستی استان افزود: رویکرد اساسی در حوزه مواد مخدر یک موضوع همه جانبه است و تک بعدی نیست و تا کنون مقابله در این مورد جواب نداده است.
این مسئول ادامه داد: هنر بزرگتر ماپیشگیری از رشد اعتیاد است و در این میان هر چه تعداد مراکز ترک اعتیاد و شمار معتادان کاهش یابد نشان از موفقیت است.
وی اضافه کرد:بر این اساس مقدار هزینه ای که برای توسعه مراکز انجام می گیرد در حوزه پیشگیری هزینه شود و البته این نفی وجود معتادین نیست.
مرادی افزود: بر این مبنا از مراکز غیر دولتی در این زمینه حداکثر انتظارات وجود دارد و باید بهترین وجه خدمات جهت ترک و بازگشت به زندگی  به معتادان ارائه گردد
معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: مبنا سلامت افراد جامعه است براساس  معیارها و ارزشهای جامعه است  
وی خاطر نشان کرد: سلامت جامعه ، افراد جامعه و تطابق با معیارها و ارزش های جامعه از اهداف مهم محسوب می شود و به این مهم باید توجه کرد.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان نیز در این بازدید گفت: هم اکنون مرکز تبصره 2 ماده 16 نوای آرامش 120 ظرفیت اسمی دارد که تحت نظر بهزیستی فعالیت می کند.
محمد محمدی قیداری افزود: در این مرکز معتادان  با معرفی نیروی انتظامی وبصورت اجباری نگهداری می شوندو علاوه بر آن برنامه متعدد آموزشی برگزار و گروههای تحت پوشش در طرح های اشتغال ازقبیل فرشبافی و نانوایی فعالیت می کنند.
وی خاطر نشان کرد: در این مرکز مشاوره های تخصصی توسط مشاوران، روانشناس، مددکار و پزشک به معتادان پذیرش شده ارائه می شود وپیش از پذیرش نیز از افراد تست اچ اوی گرفته می شود.
به گفته این مسئول، در مرکز تبصره 2 ماده 16 نوای آرامش زنجان، افراد زیر 18 و بالای60 سال پذیرش نمی شوند و دوره درمانی نیز 21 روزه انجام می گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان همچنین از مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد دارای اختلال مصرف مواد مخدر "بهاران" واقع در جاده بیجار بازدید کرد.
این مرکز خود معرف بوده و معتادان در صورت تمایل برای ترک اعتیاد پذیرش می شوند.
این مسئول در ادامه به مرکز شلتر"سرپناه شبانه برای معتادان کارتن خواب" رفت و در جریان فعالیت های انجام گرفته قرار گرفت.
در مرکز شلتر معتادان کارتن خواب پس از پذیرش غذای گرم و خدمات لازم دریافت می کند و تحت نظر بهزیستی استان فعالیت می کند.
شلتر سال گذشته همزمان با هفته دولت با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان وخانواده رئیس جمهوری افتتاح شد.


رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده با بیان اینکه بارش شدید باران موجب آبگرفتگی و بدنبال آن تحمیل خسارت به مردم این شهرستان  شد ، افزود:در طی این بارشها متاسفانه خانه 2 مددجو ی بصورت کامل تخریب شد که با هماهنگی های صورت گرفته با ستاد بحران، ساکنین این منازل در محلمناسب  اسکان داده شدند.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان خدابنده،عصمت نصیری قیداری گفت : در حال جمع آوری آمار درخصوص وضعیت مددجویان در مناطق آسیب دیده هستیم،ودرصورت نیاز،  تیم محب این شهرستان در قالب روانشناس و مددکار با هدف مداخلات روانشناختی فردی و اجتماعی در جهت تسکین آلام این عزیزان اعزام خواهد شد.
این مقام مسئول تصریح کرد:خوشبختانه این حوادث آسیب جانی در شهرستان در پی نداشته اما خسارتهای مالی ازجمله تخریب کامل و یا بخشی از منازل ،تخریب لوازم منزل و اثاثیه،تخریب محل نگهداری احشام ، تخریب زمین های کشاورزی و محصولات را بدنبال داشت.
وی همچنین با اشاره به تشکیل پرونده مددجو در این شهرستان  یادآور شد به منظور کمک به سیل زدگان ، اداره بهزیستی این شهرستان آماده دریافت کمکهای مردمی و ارسال به مناطق سیل زده می باشد

سپاه چشم و چراغ ملت است

پنج شنبه, 22 فروردين 1398 ساعت 09:29مدیر کل بهزیستی استان زنجان در مراسم بزرگداشت اعیاد شعبانیه، روز پاسدار و جانباز ، ضمن تجلیل از کارکنان بازنشسته و ایثارگرگفت : سپاه چشم و چراغ ملت است و امروز بیش از پیش شاهد صلابت ،اقتدار و محبوبیت این نهاد انقلابی و یاور مردم هستیم
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت :بی شک امروز آزادگی و سربلندی ایران اسلامی در عرصه های مختلف مدیون تلاش های خستگی ناپذیر ایثارگران و نیروهای مکتبی و مومن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که با سرمشق گیری از فرهنگ عاشورایی امام حسین (ع) و بهره مندی از تجربیات سازنده جنگ تحمیلی، فتح این مسیر را همچون سال های مقدس وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی بر مبنای ظرفیت‌های مردمی تشکیل شده و سپاه هم یک نهاد کاملاً مردمی و مبتنی بر ارزش‌های اسلامی به شمار می‌رود، سپاه در تثبیت انقلاب اسلامی نقش اساسی ایفا کرد و ضرورت دارد که نقش سپاه در دوران دفاع مقدس به درستی و بدون هیچ کم و کاستی به نسل امروز منعکس شود.

وی گفت : اقدامات نابخردانه و خصمانه دشمنان نه تنها موجب نمی‌شود که به اهداف خود برسند بلکه این مسئله موجب تقویت وحدت، انسجام و همدلی بیشتر بین ارکان نظام، و مردم با یکدیگر خواهد شد که نمود آن را می‌توان در اعلام همراهی تمامی گروه‌های مردمی در حفظ تمامیت و یکپارچگی سرزمینی و اعلام انزجار از عدم دخالت بیگانگان در امورات داخلی کشور مشاهده کرد

محمدی با اشاره به فعالیت ۴۱۵نیروی سازمان بهزیستی زنجان افزود : 92 پرسنل ایثارگر این سازمان در کنار سایر کارکنان وظیفه خود می داند  در فضایی آرام،بدون هیاهو و بصورت فعال در عرصه خدمت بی منت به معلولین و مددجویان و جامعه هدف حاضر باشد و حداکثر توان خود را جهت تسهیل شرایط زندگی آنان به کار گیرد.

وی با اشاره‌ به حادثه سیل اخیر در برخی از استان‌ها اظهار نمود: در راستای خدمت به هموطنان سیل زده  و مساعدت به مددجویان این استانها و کاهش الام این عزیزان در قالب پویش  "در کنار هم باشیم " سازمان بهزیستی استان زنجان نیزکمکهای انساندوستانه خود را جمع آوری و ارسال نموده است و هم اکنون نیز جمع آوری و ارسال آنها به مناطق سیل زده ادامه دارد .
]در ادامه فرمانده پایگاه بسیج شهید بیات بهزیستی از توجه ، حمایت و روحیه ایثار مدیر کل بهزیستی استان زنجان تقدیر نمود

330سازش قطعی زوجین متقاضی طلاق

سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 08:18


 مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به نقش طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی و روند تاثیر گذار مشاوره و راهنمائی در کاهش طلاق گفت: در سال گذشته 38هزار و 171مورد خدمات مشاوره مددکاری، روان شناختی  به زوجین متقاضی طلاق و فرزندان آنها داده شده است.  
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی افزود۲هزار ۵۶۷ زوج دریافت کننده خدمات بهزیستی و مراکز مشاوره دولتی و غیر دولتی بهزیستی هستند که  330 زوج بعد از پیگیرهای بعدی (پس از سازش) به سازش قطعی رسیده اند
 وی با اشاره به فعالیت 10 کمیته مرکز پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان زنجان یادآور شد: کاهش طلاق، شناسایی و کمک به حل مسایل خانوادگی، همچنین حفظ تعادل عاطفی و روانی از مهم‌ترین وظایف کارشناسان و روان شناسان  مرکز مداخله در بحران های اجتماعی و فردی بهزیستی محسوب می‌شود.

این مقام مسئول افزود : درسال های اخیرطلاق به یک روند و معضل مهم اجتماعی تبدیل شده است و متاسفانه امروزه شاهد ازهم گسیختن بسیاری از پیوندها ی زناشویی هستیم که دراثراین روند فرزند یا فرزندان آنها دراثرعــدم توجــــــه والدین صدمه های روحی و روانی می بینند.
وی عنوان نمود : طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی بر بنیان خانواده اثر گذار است. در این میان بعضی اشخاص تصور می کنند زنان بیش از مردان آسیب می بینند. ممکن است زنان از نگاه فرهنگی و یا موضوع امرار معاش یا مسائل عاطفی آسیب ببینند. اما مردان بعد از طلاق نه تنها دچار آسیب های روانی بیشتری می شوند، بلکه به خاطر ساختار اجتماعی با درون ریزی ناراحتی ها احساساتی نظیر ناامیدی، یاس، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، کاهش پذیرش شخصیت فردی، زیر سوال بردن زیبایی ها و توانایی های شخصی و فردی بعد از متارکه به شکل گسترده و پنهان در مردان شکل می‌گیرد.
محمدی با تاکید بر لزوم حفظ انسجام خانواده برای افزایش سطح سلامت روان،  خاطر نشان کرد: ساختارعاطفی کودک ازسنین 5-4 ماهگی شکل می گیرد و اگراین کودک درخانواده ای بزرگ شود که عاری ازمحبت است بی شک دررفتارکودک تاثیرگذار است
محمدی اظهار داشت کارشناسان براین باورند که درگیری ها و جنگ وجدال هایی که بین والدین صورت می گیرد، هیچ وقت ازذهن بچه هابیرون نمی رود و یادآوری آن خاطرات تلخ دربزرگسالی، اختلالات روانی چون افسردگی، اضطراب و ... را درپی دارد
وی  تصریح نمود: طلاق و فروپاشی خانواده ضمن بر هم زدن تعادل روانی، عاطفی افراد خانواده و جامعه، منجر به بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی مانند فحشاء، انحرفات جنسی ، خودکشی ، فرار از منزل ، سرقت ، اعتیاد ، تکدی گری و … می گردد.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان تاکید کرد: درخصوص راه های پیشگیری ازطلاق، بررسی ها نشان می دهد عدم رسش عقلانی و عاطفی  زوجین پیش ازازدواج یکی ازدلایل اصلی وقوع طلاق است. برای پیشگیری از وقوع طلاق هایی که در اثر رفتار ها و کردار های ناسنجیده در روابط زناشویی چه به لحاظ جنسی، عاطفی و یا کلامی رخ می دهد؛ مشاوره قبل ازازدواج  ضروری به نظر می رسد، تا از این طریق، جوانان را واجد توانمندی های لازم برای شروع و ادامه زندگی مشترک در بستری مناسب گرداند. تنها در این صورت می توان به دوام و پایداری زندگی مشترک زوج های جوان امید داشت.
وی بیان نمود: برنامه‌های کاهش طلاق، مبتنی بر رویکردهای جامع، منسجم، علمی و پیوسته خدمات در سطوح مختلف پیشگیری است واین اقدامات در سه سطح پیشگیرانه شامل: آموزش‌های پیش از ازدواج، حین زندگی مشترک ، ارایه خدمات تخصصی روانی – اجتماعی به زوجین متقاضی طلاق در مراکز مشاوره و روان‌شناختی و تخصیص یارانه مشاوره طلاق به زوجین نیازمند در حال اجرا می باشد

 

راهبرد مشارکت مصوب بهزیستی استان زنجان

یکشنبه, 18 فروردين 1398 ساعت 13:44

این سازمان در راستای دستیابی به اهداف خود و در چارچوب قوانین، ضوابط و مقررات مربوطه، نهایت سعی و تلاش خود را می نماید تا بتواند با ارائه خدمات بهتر رضایتمندی مراجعین را تامین نماید. لذا:

1. در جهت خدمت رسانی بهتر، رفع نواقص و دریافت نظرات کاربران، امکان نظرسنجی را در سایت بهزیستی استان از طریق سامانه نظام پیشنهادات و ثبت درخواست مراجعین فراهم نموده است.

2.در سایت بهزیستی استان سعی شده است تا کلیه استاندارد های مورد نیاز اعم از کاربر پسند بودن، شفافیت، کیفیت خدمات، دسترس پذیری، دسترس پذیری اطلاعات و سایر استانداردهای مربوطه رعایت گردد.

3. اصلاح و بهبود روش های ارائه خدمات و اطلاع رسانی به مراجعین در سایت در معرض نمایش و دسترسی مراجعین قرار گرفته و همواره مدنظر مسئولین این سازمان بوده است.

4. اهمیت به اطلاع رسانی و بروز رسانی اخبار، اطلاعیه ها و ... در سایت سازمان یکی از مهمترین اهداف این سازمان مطرح شده است.

5. دریافت و رسیدگی به شکایات، پیشنهادات و انتقادات مراجعین و پاسخگویی به آنها در سایت سازمان فراهم شده است.

6. در سایت سازمان دسترسی به سامانه های خدمات الکترونیکی از قبیل سامانه دانشجویان ، مشاوره اینترنتی ، پاسخگویی به شکایات ، پرداخت آنلاین هدایا ، ثبت پیشنهادات ، ثبت درخواست مراجعین ، مشاوره ژنتیک ، ثبت و رهگیری شکایات طراحی و پیاده سازی گردیده است.

7. زمینه دریافت ثبت درخواست مراجعین در سامانه request.behzisti.net و پاسخگویی به آنها ایجاد شده است.

8. در سایت سازمان امکان دسترسی و مشاهده کلیه بخشنامه ها، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و ضوابط اجرایی و موجود می باشد.

 


مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : در راستای کمک های انسان دوستانه به هموطنان آسیب دیده از سیل در استان لرستان ، بهزیستی استان زنجان  مبلغ 500 میلیون ریال  کمک نقدی به حساب بهزیستی این استان واریز نمود
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان  ، محمد محمدی افزود :  سوانح طبیعی یکی از تهدیداتی است که کشورمان را فرا گرفته است و در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه ، بیشترین آسیب به افراد آسیب پذیر وجامعه هدف بهزیستی وارد می‌شود
وی با تاکید بر نقش حمایت گری بهزیستی  تصریح نمود : بهزیستی  این آمادگی را در خود ایجاد نموده که در زمان بروز سوانح طبیعی و غیر طبیعی از مددجویان خود حفاظت نماید و یا با بهره گیری از تیم های محب در زمینه رفع آلام و مشکلات روحی عموم مردم الخصوص مددجویان بهزیستی اقدام نماید
محمدی خاطرنشان کرد :پس از انتشار اخبار حوادث سیل استان گلستان و پیش بینی بارندگی در استان زنجان  ستاد مدیریت بحران بهزیستی در استان زنجان  جهت بازدید ،ارزیابی و ارائه تمهیدات لازم در مراکز نگهداری  معلولین ،سالمندان و کودکان تشکیل گردید
وی با اشاره به این امر که  مراکز پیشگیری ،حمایتی  و توانبخشی درمعرض تهدید نیستند  اذعان داشت : با تشکیل کمیته مدیریت بحران  موارد مربوط به ایمنی مراکز اقامتی معتادین و دیگر مراکز شبانه روزی پس از بررسی مناسب ارزیابی شده است
این مقام مسئول ادامه داد : در راستای کمک های انسان دوستانه به هموطنان آسیب دیده از سیل در استان لرستان ، بهزیستی استان زنجان 50 میلیون تومان کمک نقدی جمع آوری و ارسال نموده است و تمامی مراکز دولتی تحت پوشش بهزیستی استان زنجان آماده دریافت کمک های نقدی و غیر نقدی همشهریان عزیز جهت ارسال به سیل زدگان استان لرستان می باشدمدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: ۱۲۰ کودک اوتیسمی در سطح استان شناسایی شده و ۳۵کودک نیز از خدمات درمانی، آموزشی و روانشناختی اولین مرکز توانبخشی ویژه کودکان اوتیسمی در استان ، بهره مند می باشند .
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ،محمد محمدی اظهار نمود :هدف مراکز اوتیسم کمک به ایجاد تعامل کودکان مبتلا به این اختلال با دنیای بیرون، از طریق مولفه های درمانی مختلف اعم از گفتار درمانی، رفتار درمانی، کار درمانی، موسیقی درمانی و بازی درمانی است.
این مقام مسئول با بیان اینکه  اختلال اوتیسم از بدو تولد در افراد به دلایل مختلف ایجاد و معمولاً نشانه‌های آن از ۳ سالگی یا حتی زودتر ظاهر می‌شودخاطر نشان کرد : این بیماری نوعی اختلال تکاملی درمغز  است  و بر روی مغز اثرات منفی می‌گذارد و سبب مشکلاتی در تعاملات اجتماعی فرد با دیگران، ناتوانی در برقراری ارتباط‌های کلامی و غیر کلامی، انجام رفتارهای محدود و تکراری اعضای بدن به ویژه دست ها، سختی در یادگیری مطالب و حتی رشد می‌شود
محمدی افزود : دراختلال طیف اتيسم  فرد دارای اختلال با آموزش های مستمر می تواند از زندگی طبیعی تری برخوردار شود. تحقیقات نشان داده است که تشخیص زودهنگام این اختلال در درمان و بهبود وضع کودکان دارای اختلال بسیار موثر است
وی اظهار داشت :عوامل ژنتیکی، ایمونولوژیکی، عوامل مربوط به زمان زایمان، عوامل نوروآناتومیکی و عوامل بیوشیمیایی و عضوی و... نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارد .اوتیسم تنها مربوط به یک فرزند از خانواده نمی‌شود، گفته می‌شود ۲ تا ۴‌درصد احتمال وجود دارد که خواهر یا برادر بیمار، هم به اوتیسم مبتلا شوند. علایم این بیماری منحصربه‌فرد است، یکسری از علایم مربوط به بی‌ثباتی خلق و عواطف این کودکان است
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه طرح غربالگری و تشخیص اختلال طیف اوتیسم بین کودکان 2 تا 5 سال در چهار مرحله حساس سازی و آگاه سازی خانواده، غربالگری، تشخیص و مداخله (مرکز محور و خانواده محور) در کشور اجرا می شود تاکید نمود : والدین باید توجه داشته باشند که تشخیص و درمان زودهنگام این بیمارى تاثیر شگرفى در سرنوشت کودک دارد.
محمدی افزود : وجود حرکات یا اصوات تکرارى وکلیشه‌اى، نقص در برقرارى ارتباط با دیگران، چه به صورت کلامى و چه غیر کلامى از نشانه‌هاى قابل توجه اوتیسم است و ابتلای کودک به این بیماری، زندگی او و اعضای خانواده‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد چرا که فرد مبتلا، اعضای خانواده و نزدیکان او نیاز به حمایت، آموزش، پشتیبانی و آشنایی با جدیدترین شیوه‌های درمانی دارند تا بهتر بتوانند زندگی کنند و دچار آسیب‌های روحی و جسمی نشوند
 
 

صفحه1 از149