Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایتمسئول روابط عمومی بهزیستی استان زنجان از افتتاح و کنگ زنی نزدیک به چهل طرح و برنامه  همزمان با هفته بهزیستی و گرامیداشت چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بهزیستی خبرداد و گفت :  این  افتتاح ها 21 لغایت 27 تیرماه  و همزمان با هفته بهزیستی با شعارشفافیت ،تحول خدمت ،ارتقاسلامت اجتماعی در خانواده در شهرهای زنجان ،طارم ،خدابنده برگزار خواهد شد            

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان رباب موحد  گفت :  سازمان بهزیستی کشور از مهمترین نهادهای تخصصی، حمایتی دولتی است که از طریق بودجه عمومی به افراد معلول و محروم جامعه کمک می‌نماید

وی افزود :در هفته بهزیستی 15 واحد مسکونی مددجویی، 13 طرح خود اشتغالی  ،  ساختمان اداری طارم ، مراکز مثبت زندگی  ،  مرکز  غیرانتفاعی cbr ، مرکز مشاوره خانواده  و دیگر طرحها در سطح استان افتتاح می گردد .
وی با اشاره به کلنگ زنی  مرکز نگهداری معلولین کم توان ذهنی بالای 14 سال تصریح نمود : در حال حاضر 14 مرکز روزانه و 10 مرکز شبانه روزی  در حوزه توانبخشی  که 6 مرکز جهت نگهداری شبانه روزی معلولین کم توان ذهنی تاسیس گردیده است .

دبیر ستاد بزرگداشت هفته بهزیستی در زنجان از کلنگ زنی اولین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست وبدسرپرست خیرساز در زنجان خبرداد و خاطرنشان کرد : به همت بلند خیران اولین مرکز غیردولتی  نگهداری کودکان بی سرپرست و بد سرپرست  به همت یک خیر در زنجان به منظور  کلنگ زنی خواهد شد .

موحد یادآور شد: طبق افکار سنجی صورت گرفته از طریق مرکز ایسپا اعتماد مردم به بهزیستی افزایش یافته که این اعتماد را می توان در افزایش چشمگیر کمک های مردمی به بهزیستی  و حضور خیرین در بهزیستی شاهد بود
وی فضاسازی شهری ،پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی از شبکه اشراق و اطلاع رسانی وسیع خدمات بهزیستی را از دیگر برنامه های این ایام معرفی نمود


معاون پیشگیری بهزیستی استان زنجان  از عدم پذیرش در مرکز بهبود و بازتوانی افراد دارای اختلال مصرف مواد خبرداد و گفت: با توجه به  شیوع ویروس کرونا و ارسال بخشنامه سازمان بهزیستی کشور در اسفند ماه سال 98 و دستور عدم پذیرش بیمار در کلیه مراکز اقامتی تحت پوشش بهزیستی  ، کمپ ترک اعتیاد شهرستان  طارم نیز در حال حاضر پذیرش ندارد .

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان طارم، گل نسا آقا محمدی  اظهار کرد : براساس بخشنامه های وزارت بهداشت، پذیرش در کمپ های ترک اعتیاد براساس اجرای پروتکل های بهداشتی مصوب سازمان بهزیستی کشور و وضعیت استان یا شهرستان از نظر کووید 19 خواهد بود. .  بدیهی است شهرستان هایی که در وضعیت زرد و سفید از نظر ویروس کرونا  قرار دارند می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی، تائیدیه مرکز بهداشت و هماهنگی با  بهزیستی شهرستان مربوطه با نصف ظرفیت شروع به پذیرش بیمار نمایند. .

وی با تاکید براینکه در حال حاضر هیچ دستوری مبنی بر بازگشایی مراکز اقامتی به این اداره کل ابلاغ نگردیده است افزود: بازدید اولیه از وضعیت بهداشتی این مراکز از جمله تمهیداتی است که توسط مدیران و دستگاه های نظارتی و بهداشتی در قالب اکیپ مشترک پیش از بازگشایی انجام خواهد شد. برای این منظور، پروتکل های بهداشتی تدوین شده از سوی وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در کمپ های ترک اعتیاد مورد توجه قرار می گیرد.

این مقام مسئول  با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های مردمی در مبارزه با موادمخدر، یادآور شد: در همین راستا دو مؤسسه همراز طارم و آوای مهر طارم  در شهرستان با بهزیستی همکاری دارند.

 وی، یکی از دلایل بازگشت افراد به چرخه اعتیاد را بیکاری عنوان کرد و افزود: در همین راستا تسهیلات اشتغال‌زایی به 7 نفر از معتادان بهبود یافته مطابق دستورالعمل های سازمان و اخذ شرایط مندرج در آن، بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون ریال در شهرستان طارم داده شده و ۲۰ نفر از بهبود یافتگان نیز به کمیته امداد و سامانه کارا برای اخذ تسهیلات معرفی شده‌اند.

وی با موثر خواندن برگزاری جلسات Na در ترک اعتیاد و تداوم پاکی معتادان، تصریح کرد: یکی از چالش‌هایی که هم اکنون وجود دارد، تعطیلی جلسات Na در زمان همه گیری کووید19 می باشد  که همین امر ممکن است منجر به بازگشت برخی از افراد بهبودیافته به چرخه اعتیاد شود.

حقیقی استاندار زنجان در پی افدامات مناسب بهزیستی در زمینه پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر از مدیر کل بهزیستی و رئیس کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای مبارزه با مواد مخدر تقدیر نمود .


مدیر کل بهزیستی گفت : تعداد 63مرکز غیردولتی روزانه ، شبانه روزی ، ویزیت در منزل و مرکز مراقبت در منزل و کلینیک مددکاری وموسسات مردم نهاد  در حوزه معلولین و توانبخشی فعالیت دارد و نزدیک به 8 هزار معلول از خدمات این مراکز استفاده می کنندو 174 نفر نیز خدمات مراقبت در منزل دریافت می نمایند

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی تصریح کرد : درحوزه توانبخشی در حال حاضر بیش از 21 هزار پرونده تحت حمایت بهزیستی  وجود داردکه 14 هزار و 411 خانواراعم از افراددارای معلولیت و بیماران اعصاب و روان مستمری، بگیر سازمان هستند

وی با اشاره به خدمات سازمان بهزیستی به افراد دارای معلولیت اظهار کرد : در سه ماهه اول سال جاری یک هزار و 800 نفر از این افراد از وسایل کمک توانبخشی بهره مند شدند .

وی یاداور شد  تعداد مددجویان معلول تحت پوشش فعالیت مناسب سازی محیط زندگی و وسیله نقلیه در سه ماهه اول سال جاری را بیش از 100 نفر اعلام کرد و افزود : در سال گذشته 4 جلسه مناسب سازی استانی جهت بررسی مشکلات شهری و مناسب سازی ادارات برگزار شده و از 27 مصوبه این جلسات فقط سه مصوبه اجرائی نگردیده است که درحال پیگیری هستیم.

مدیر کل بهزیستی با بیان اینکه ضایعات نخاعی یکی از پیچیده‌ترین انواع معلولیت است خاطرنشان کرد : 323 معلول ضایعه تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند که بر اساس  شدت و درجه معلولیت  علاوه بر سایر خدمات مددکاری ماهیانه مبلغ 554 هزار تومان حق پرستاری دریافت می نمایند.

وی به توانبخشی مبتنی بر جامعه (cbr)، اشاره کرد و افزود : تسهیلگران در این برنامه با شناسایی، ارجاع به کمیسیون و تشکیل پرونده به افراد دارای معلولیت در مناطق روستایی استان خدمت رسانی می‌کنند.

این مقام مسئول در خصوص صندوق مالی خرد برای معلولان نیز افزود : یکی از رسالت های صندوق کارآفرینی و امید، توسعه خدمات مالی خرد بوده که ۳۰ میلیون تومان آن از طریق صندوق، ۲۵ میلیون تومان نیز توسط بهزیستی شروع بکار می کند که خود افراد نیز آورده  اولیه دارند که در نهایت به اشتغال فردی و گروهی منجر می شود که دراستان زنجان نیز تفاهم نامه منعقد شده و در روزهای آتی شروع به فعالیت می نمایند .مدیر کل بهزیستی استان زنجان از انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین اداره کل بهزیستی استان زنجان و صندوق کارآفرینی امید با هدف توانمند سازی افراد دارای معلولیت خبر داد .

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی هدف از اجرای تفاهم نامه را  تشکیل 2 صندوق خرد محلی برای افراد کم درآمد دارای معلولیت و خانواده های آنان در برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه عنوان کرد و افزود : این برنامه به منظور توانمند سازی افراد دارای معلولیت تدوین گردیده تا با ایجاد دسترسی به منابع مالی لازم ، سطح معیشت و درآمد جامعه هدف ارتقاء یابد .

وی  با اشاره به اینکه ارایه خدمات آموزشی ، توانمندسازی ، مشاوره کارآفرینی و ظرفیت سازی در راستای اجرای طرح مالی خرد از دیگر اهداف تفاهم نامه می باشد ، اظهار کرد : توانبخشی مبتی بر جامعه از اهمیت ویژه ایی برخورداراست و  تسهیلگران از عوامل اجرایی بهزیستی در روستا و از خود مردم هستند. این  افراد خدمات بهزیستی را به دست معلولین ساکن در مناطق روستایی می رسانند.

مدیر کل بهزیستی با بیان  اینکه  یکی از کارهایی که می توان برای افراد دارای معلولیت و خانواده های آنان انجام داد عضویت آنها  و پرداخت سهم آورده اولیه به آنها از سوی سازمان بهزیستی است تصریح  کرد:  در تسهیلات مالی خرد ، بهزیستی  به  ازای هر فرد مبلع یک میلیون تومان به عنوان سهم آورده سرمایه گذاری می کند. از این رو این افراد می‌توانند پس از ارائه طرح و دریافت تسهیلات،  مشاغلی را در روستای خودشان ایجاد کنند .

وی با بیان اینکه افرادی به عنوان مجری از سوی بهزیستی استان معرفی می شوند تصریح کرد : این افراد آگاه سازی افراد دارای معلولیت و خانواده های آنان از مزایای عضویت در صندوق های خرد محلی  ، یافتن افراد مناسب برای عضویت در صندوق های خرد محلی ، کمک به آنان برای تشکیل گروه و صندوق آموزش و ظرفیت سازی اعضاء ،و.. را بر عهده دارند .

محمدی تاکید کرد :  مجریان علاوه بر جلب مشارکت روستاییان در اجرای برنامه های مصوب با تاکید بر فعالیت های مولد و درآمد زا و همچنین انجام هماهنگی های لازم برای آموزش تسهیلگران با بهزیستی و صندوق ، نسبت به معرفی صندوق های خرد محلی به صندوق کارآفرینی امید برای دریافت تسهیلات ، جلب مشارکت نهادهای جامعه محلی از قبیل شوراهای توانبخشی مبتنی بر جامعه ، خیرین ، معتمدین محلی و سایر بخش های دولتی و غیر دولتی مربوطه به منظور حمایت از صندوق های خرد و... اقدام می نمایند .وقتی فعل خواستن با معلولیت صرف می‌شود

چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:39

زمانی که عده‌ای معلولیت را محدودیت بزرگی برای خود می‌دانند، افرادی، از معلولیت تفسیری جدید ارائه می‌دهند، معلولانی که با سخت‌کوشی، ممارست و خودباوری از سد سختی‌ها عبور کرده و دریچه‌ای جدید را به دنیایی دور از انتظار افکار عمومی باز می‌کنند.

افراد معلول انسان‌های دارای محدودیت‌های جسمی، ذهنی یا روحی هستند که همانند افراد سالم نمی‌توانند فعالیت های گوناگون داشته باشند، اما این تفاوت‌ها را باید هم عرض تفاوت‌های انسان‌های دیگر تلقی و از اعمال هر گونه پیش داوری منفی نسبت به توانمندی‌های افراد معلول اجتناب کرد.

این افرد به ظاهر معلول با متانت و صبوری در درون جسم محدود خود نشسته‌اند تا الگویی از توانایی خود را به نمایش بگذارند، افرادی که اندیشه‌شان حکایت از روح بلندشان دارد و جاده‌های زندگی را با قدرت می‌پیمایند که معلولیت در پیش پایشان هزار بار به زانو می‌نشیند.

اما از طرفی بسیاری از افراد معلول، بخاطر داشتن نقص عضو، زندگی خود را تیره و تار می بینند و به جای کنار آمدن با این وضعیت، انزوا و گوشه گیری را انتخاب می کنند.

در این میان افرادی با اراده و دارای پشتکار فراوانی هستند که با وجود محدویت های فیزیکی مسیر دیگری را برای ادامه زندگی خود برمی گزینند، در این راه سخت و طاقت فرسا، تمام موانع را به راحتی پشت سر گذاشته و با سربلندی به هدف تعیین شده خود می رسند.

آمارهای جهانی نشان می دهد که بیش از چهار درصد مردم جهان از معلولیت و ناتوانی جسمی ناشی از بروز حوادث یا علل مادرزادی رنج می برند و اگر شمار خانواده‌هایی را که زندگی ‌شان به دلیل لزوم مراقبت از یک عضو ناتوان، تحت تاثیر قرار گرفته است را به تعداد افراد ناتوان بیفزاییم، حدود ۲۵ درصد از جمعیت جهان درگیر ناتوانی هستند.
بر اساس آمار سازمان بهزیستی کشور هم اکنون بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار معلول در ایران وجود دارد و سالانه نیز به تعداد آنان افزوده می شود.
البته این آمار صرفا شامل افراد ثبت شده و رسمی است و آمار غیر رسمی و ثبت نشده و افرادی که به دلایل بیمارهای گوناگون و در مراحل مختلف زندگی دچار معلولیت می شوند و همچنین معلولیت های سالمندان و ناشی از افزایش سن را نیز در برنمی گیرد.
معلولان جسمی حرکتی، افراد کم بینا، ناشنوا یا کم شنوا و معلولان ذهنی با دیگر افراد سالم تفاوت هایی دارند، اما آنها می خواهند در صورت وجود بسترهای لازم همانند دیگر انسانها در جامعه حضوری فعال و پررنگ داشته باشند.
جامعه معلولان با وجود معلولیت ها همواره ثابت کرده اند که می توانند و با تعبیر معنای خواستن به توانستن موفقیت های متعددی را کسب کنند به شرط آنکه بستر لازم فراهم شده و مورد حمایت قرار بگیرند.

حسین اشرفی یکی از این معلولان است که معلولیت را به زانو نشانده، او ۶۴ ساله سن دارد، بر اثر سانحه ای، ضایعه نخاعی شده اما او چند سالی می شود که از معلولیت، پُلی به سوی موفقیت ساخته و این روزها به عنوان کشاورز نمونه کشوری معرفی شده که می تواند الگویی برای دیگر معلولان باشد.  

این معلول زنجانی هرگز همانند سایر افراد سالم دیگر، تصور نمی کرد که وقوع حادثه ای بسیار تلخ مسیر زندگی اش را تغییر دهد، واقعه ای هولناک که با گذشت  ۲۴ سال همانند بخشی از سکانس یک فیلم از ذهنش فراموش نمی شود، اما همین رخداد نگرش متفاوتی را در برابر دیدگانش گذاشت و پله های موفقیت را یکی از پس دیگری پشت سر گذاشت.

اما اکنون این معلول موفق کشاورز زنجانی از جمله افراد موفق کشورمان است که با وجود محدودیت جسمی خود توانسته مسیر موفقیت را یکی پس از دیگری طی کند و در زمان حاضر در زمینه کشاورزی فردی موفق محسوب شود.

این کشاورز در زمینه مسیر پرتلاطم و روبه ترقی خود به خبرنگار ایرنا گفت: سال ۷۵ بود که در حین ماموریت دچار سانحه تصادف شدم که به دلیل شدت حادثه، ضایعه نخاغی شدم.

وی ادامه داد: پس از عمل جراحی در تهران پزشکان به من گفتند که نمی توانم حرکت کنم و باید تا پایان عمر با این معلولیت زندگی کنم.

اشرفی ادامه داد:  بروز این حادثه و این رخداد بسیار تلخ، برایم  باورنکردنی بود، هرگز فکرش را نمی کردم که معلول شوم و همین امر موجب شد به مدت ۲ سال در منزل خانه نشین شوم.  

وی اضافه کرد: طی این مدت ۲ سال مدام از اینکه خانه نشین شده بودم و ترحم و دلسوزی دیگران را مشاهده می کردم، آزرده خاطر بودم و سازگاری با شرایط جدید برایم بسیار دشوار بود.

این کشاورز معلول موفق کشوری ادامه داد: بر این اساس تصمیم گرفتم برای رهایی از این وضعیت و با وجود ۳.۵ درصد ضایعه نخاعی با همت و اراده‌ای پولادین دل به طبیعت بسپارم و با توجه به تجارب قبلی ام، کار کشاورزی را آغاز کردم.

وی اظهار داشت: کارمند بازنشسته راه‌آهن هستم، از کار کردن در دل طبیعت لذت می برم وگرنه حقوق بازنشستگی دارم و نیاز مالی به کشاورزی و کار کردن ندارم.

این معلول زنجانی اضافه کرد: هر روز صبح از ساعت هفت تا ۲۱ در باغ هستم تا هر ساعتی که بخواهم کار می‌کنم و در واقع ساعت کاری معین و مشخصی ندارم.

اشرفی ادامه داد: در زمان حاضر باغ ۳۰ هکتاری ام، را خودم سر و سامان داده و طی ۲ و نیم سال گذشته با روش‌های خودم باغ بسیار خوب و بارده را پرورش داده ام.

 این کشاورز نمونه زنجانی اظهار داشت: با خود اتکایی همه کارهای فنی و غیر فنی کشاورزی را انجام می‌دهم و همین تلاش هایم، موجب شده که ۲ بار در سال‌های ۹۰ و ۹۲ به عنوان کشاورز نمونه کشوری انتخاب شوم و یک سال سم و کود و یک سال هم خودرو جایزه گرفتم.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر بخشی از باغ دست پروده ام، جلوه دیگری یافته بطوری که گل محمدی کاشان را می کارم که به تازگی برداشت کردم که هنور هم بوی خوش آن، در باغ و مزرعه پیچیده است.

اشرفی افزود: علاوه بر آن، در فعالیت روزمره خود به اهالی و همسایگان نیز در مورد مسائل کشاورزی مشاوره می‌دهم و از اینکه در فصل برداشت محصول، چندین خانواده از این باغات بهره می‌برند احساس بسیار خوبی دارم.

وی اظهار داشت: هلو زعفرانی، هلو انجیری، سیب، سیب گلاب، سیب مغز سرخ، زردآلو، آلو، آلوی هندی، به، آلبالو، گیلاس، گل محمدی، سیب زمینی، گوجه فرنگی و خیار از جمله  محصولات پرورش یافته در این باغ هستند.

به گفته اشرفی، هر چند تصادف پاهایم را از من گرفته اما دستانم آنقدر توانمند است که همه کار را انجام می دهم و این موضوع برایم خوشایند است.

وی خاطر نشان کرد: پیش از این  پزشک  حاذقی داشتم که بین ایران و آمریکا در رفت و آمد است، چند سال قبل که تعدادی از قطع نخاعی ها گرد هم آمده بودیم، مرا به یک پزشک خارجی که همراهش بود معرفی کرد. او با دیدن توانمندی من ۱۰۰ دلار جایزه داد و گفت افراد مثل شما در خانه نشسته و منتظرند تا فردی بیاید و کارهایش را انجام دهد اما تو با توانمندی و با همت نه تنها کارهایت را انجام می‌دهی بلکه زمینه اشتغال دیگران را هم فراهم کرده‌ای.


 ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت هر کشوری معلولان هستند

مدیرکل بهزیستی استان زنجان نیز گفت: طبق استانداردهای جهانی ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت هر کشور معلولان هستند که از این تعداد نیز سه تا چهار درصد را معلولان بارز تشکیل می‌دهند.

محمد محمدی قیداری افزود: سازمان بهزیستی با ۲ رویکرد عام و خاص به جامعه هدف خدمت ارایه می دهد و هم اکنون ۲۰ هزار و ۲۳۹ معلول در سامانه بهزیستی استان ثبت شده است که خدمات مورد نیاز را از این سازمان دریافت می کنند.

وی اظهار داشت: معلولان باید به حقوق خود واقف باشند و در این راستا قانون بازنگری شده جامع حمایت از حقوق معلولان نسبت به سال‌های گذشته تغییراتی داشته و بهتر است این قشر، قانون یاد شده را مطالعه کنند و نسبت به آن آگاهی یابند چرا که فقط در این صورت می‌توانند حقوق خود را از مراجع قانونی پیگیری کنند.

محمدی قیداری بیان کرد: موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که بستر فیزیکی و فرهنگی جامعه برای حضور و اشتغال معلولان مهیا نیست و از این رو شهرداری ها موظفند که برای پروژه های جدیدی که قوانین مناسب سازی را رعایت نکرده باشند، پایان کار ندهند. 

این مسئول ادامه داد: سازمان بهزیستی کشور از مهمترین نهادهای حمایتی دولتی است که از طریق بودجه عمومی به افراد معلول و محروم جامعه کمک می‌کند.

منبع : ایرنا


معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان گفت : دختران در معرض آسیبی که از طریق مداخله در بحران ، اورژانس اجتماعی و نیروی انتظامی و با رأی دادگاه به بهزیستی معرفی می‌شوند، راهی خانه سلامت شده و در آن‌جا فعالیت‌های مددکاری برای بازگرداندن این دختران به خانواده‌هایشان آغاز می‌شود.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان سلمان حسینی با بیان اینکه برای کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه فرار دختران از منزل باید اطلاع رسانی مناسب و هدفمندی از سوی دستگاه‌های متولی امر از قبیل آموزش و پرورش و دادگستری برای خانواده ها با هدف اصلاح رفتارهای خود در برابر فرزندان به ویژه  دختران انجام شود ، اظهار کرد : تحقق این مهم به مراتب شمار چنین وقایعی را کاهش می دهد .
وی  شرط اصلی حضور افراد در خانه های سلامت در معرض آسیب بودن افراد عنوان کرد و تاکید نمود :  افراد 12 سال به بالا که در معرض آسیب هستند، در خانه‌های سلامت بوده و کمتر از دوازده ساله ها نیز به مراکز شبه خانواده سازمان بهزیستی که ویژه کودکان بدسرپرست و بی سرپرستی است، ارجاع داده می‌شوند.
 حسینی ارائه خدمات جامع مددکاری ، مشاوره‌های حقوقی ، پیگیری‌های تحصیلی را از مهم ترین اقدامات بهزیستی برای دختران در معرض آسیب عنوان نمود و خاطر نشان کرد :  خدمات بهداشتی و درمانی  از جمله  تهیه شرح حال ،  انجام معاینات کامل ، انجام آزمایشات پاراکلینیکی روتین ، تشخیص ، تدوین و اجرای طرح خاص درمانی -نظارت بر بهداشت فردی و محیط ، آموزش پیشگیری از ایدز و هپاتیت  از دیگر خدمات سازمان به این افراد می باشد .
معاون امور اجتماعی بهزیستی در خصوص مدت زمان اقامت در خانه سلامت یادآور شد : افراد برای سه هفته، سه ماه، شش ماه و یا یک سال می‌توانند در این مراکز اقامت کنند و مدت زمان ارجاع فرد به خانواده اش بستگی به تیم تخصصی دارد زیرا زمانی که کارشناسان تیم تخصصی تشخیص دهند خطری فرد را تهدید می‌کند به صلاح است که مدت زمان بیشتری در این مراکز بمانند و سپس به خانواده ارجاع داده شوند.
وی در خصوص ترخیص دختران از این مراکز گفت:  بازگشت به خانواده (تحویل به خانواده یا بستگان سببی و نسبی) مهمترین هدف این مراکز است و در صورت فراهم نبودن شرایط مناسب جهت بازگشت به خانواده مراتب باید به تایید تیم تخصصی خانه برسد تا زندگی مستقل با حفظ شرایط قانونی، ازدواج و ارجاع به سازمان‌ها، ارگان‌های ذیربط و سایر نهادهای حمایتی و امدادی موجود در جامعه (دولتی و غیردولتی) صورت می گیرد و در صورت ترخیص مددکار اجتماعی مرکز موظف است پس از ترخیص پیگیری لازم را انجام دهد.

 رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده  گفت : در سال گذشته مبلغ 830 میلیون تومان به عنوان تسهیلات اشتغالزایی به 33 معتاد بهبود یافته پرداخت شد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان خدابنده،عصمت نصیری قیداری تصریح کرد : یک مرکز سرپایی و همچنین دو مرکز میان مدت ترک اعتیاد در این شهرستان خدمات ترک اعتیاد ارائه می کنند که در سال گذشته مبلغ 55 میلیون تومان به 383 متقاضی ترک اعتیاد یاری برگ درمان ارائه شد. وی افزود: در حال حاضر سه موسسه پیشگیری از آسیب اجتماعی فعالیت دارند، که شکل فعالیت این موسسات بصورت محله محور بوده و در محلات آسیب خیز و حاشیه نشین،کلاسهای آموزشی برگزار میشود. نصیری با بیان اینکه رویکرد اجتماعی بهزیستی استفاده از ظرفیت خیرین و بخش خصوصی  و فعال کردن سمن هاست یادآور شد : با مشارکت جمعی و  توسعه اقدامات پیشگیرانه و اشاعه فرهنگ مقابله‌ای، شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه گرایش افراد به مواد مخدر می‌شویم. وی تاکید نمود : والدین در صورت بروز تغییرات عمده شخصیتی، رفتاری و جسمی در فرزندان نظیر اختلال تمرکز و تعادل، رفت و آمدهای مشکوک، دیر آمدن به منزل، کمبود انگیزش برای تحصیل و کار، اختلال در فعالیت های اجتماعی، فراموشی، افکار خودکشی، سرقت وسائل از منزل، پرخاشگری و خلق و خوی تهاجمی، پر تحرکی، بی قراری، کناره گیری شدید و انزواطلبی،باید از مشاوران و متخصصین کمک بگیرند . رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده با اشاره به اینکه اعتیاد عامل جدی تهدید کننده سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی، معنوی و فرهنگی جوامع به شمار می رود خاطر نشان کرد : دختران و زنان شش سال زودتر از مردان به وابستگی شدید به اعتیاد رسیده و درمان آنها سخت ترخواهد بود .  

   مدیر کل بهزیستی استان زنجان در مراسم وِیژه ولادت حضرت معصومه (س ) وروز دختر، اظهار کرد : در حال حاضر 2 خانه کودک ونوجوان دختران در زنجان  که در دو رده سنی 6 تا 12 سال و 13 تا 18 سال فعالیت می نماید و در مجموع 29  دختر بی سرپرست و بد سرپرست در شیرخوارگاه و خانه های کودک ونوجوان استان نگهداری می شوند. همچنین121 دختر بی سرپرست و بدسرپرست نیز در خانواده زیستی و  جایگزین تحت پوشش بهزیستی از خدمات مددکاری ،روانشناختی و امداد ماهیانه برخوردار هستند.

 به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی افزود : حضور دختران در جامعه و پذیرش نقش های اجتماعی آنها نسبت به گذشته بیشتر شده ،نیاز به آموزشهای چون مباحث حقوقی ، اجتماعی لازم به نظر می رسد و دختران جامعه با سرلوحه قراردادن زندگی ائمه اطهار و معصومین می توانند الگویی مناسب را پیش روی خود قرار دهند تا در جامعه و در بهره گیری از فضای مجازی دچار آسیب نگردند . وی به روند شتابان فناوری‌های نو در چند دهه اخیر اشاره کرد و تصریح نمود : به‌منظور کاهش تهدید و آسیب‌های اجتماعی دختران در شرایط جامعه درحال گذار باید سه اصل اساسی  اخلاق، نظم، دانش و آگاهی به صورت هدفمند برای این قشر مدنظر باشد. این مقام مسئول شناسایی و پذیرش دختران در معرض آسیب‌های اجتماعی، ارائه مداخلات تخصصی فردی و خانوادگی به دختران در معرض آسیب و حمایت‌های اجتماعی از آن‌ها را از جمله اهداف تاسیس خانه سلامت عنوان کرد و تاکید نمود : در این مرکز افراد پذیرش شده تا زمان رفع مشکل، مورد حمایت بهزیستی قرار خواهند گرفت.    


معاون امور پیشگیری بهزیستی استان زنجان با اشاره به اهمیت حمایت عاطفی خانواده ها به عنوان عامل بازدارنده در گرایش فرزندان به اعتیاد عنوان کرد :اعتیاد نوعی بردگی جدید در دنیای مدرن است و این آسیب اجتماعی  در سه سطح؛ پیشگیری از اعتیاد، درمان و بازتوانی اعتیاد و کاهش آسیب جای می‌گیرد
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان گل نساء آقا محمدی با اشاره به هفته مبارزه با مواد مخدر از از 31 خرداد تا 5 تیر و نقش سمن ها در کاهش آسیب و فرهنگ سازی در حوزه مبارزه با مواد مخدر افزود : یکی از استراتژی‌های مهم در بحث پیشگیری اولیه، بحث انتشار اطلاعات و آگاهسازی شهروندان است که نقشی موثر در ارتقای دانش شهروندان و آحاد جامعه دارد تا خانواده‌ها بدانند اگر با مشکلی در زمینه اعتیاد مواجه شدند بامرجع اثرگذار آن ارتباط برقرار کنند.
وی به انجام مداخلات در برنامه‌های پیشگیری سطح دوم اشاره کرد و گفت:مراکز  اقامتی بهبود و بازتوانی معتادین که توسط اشخاص حقوقی با کسب مجوز از بهزیستی و با مشارکت معتادان بهبود یافته فعالیت می‌نماید ، افراد را تحت درمان   سم‌زدایی و متعاقب آن خانواده درمانی و گروه درمانی قرار می دهند.
آقا محمدی تصریح کرد : در حال حاضر10 مرکز غیر دولتی درمان و بازتوانی سرپایی معتادین و 15 مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد تحت پوشش اداره کل بهزیستی زنجان ارائه خدمات می نمایند و  در این مراکز  علاوه بر ارائه خدماتی همچون خدمات درمانی، روانشناسی، پیگیری وخدمات پس از درمان نیز انجام می‌شود .
این مقام مسئول با اشاره به راه اندازی اولین مرکز جامع درمان و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مبتنی بر تداوم درمان در سال جاری گفت : در این الگو به طور همزمان علاوه بر ارائه مداخلات سم زدایی و پرهیزمدار با بهره گیری از اکثر رویکردهای درمان و بازتوانی اعتیاد به رفع چالش های خانوادگی و اجتماعی بیمار ، مداومت بر مراقبت بیمار، مداخلات روانی- اجتماعی و توانمند سازی شغلی پرداخته و تمامی این خدمات در قالب یک طرح درمان برای هر فرد طی برنامه مدیریت موردحین درمان و پس از ترخیص ارائه می شود .
معاون امور پیشگیری افزود : فقدان ارتباط موثر و روابط عمومی ضعیف در اعضای خانواده تضاد و ناسازگاری ، عدم انسجام و از هم گسیختگی ، انحراف و اعتیاد یکی از اعضای خانواده ، چهار نشانه خانواده های مستعد اعتیاد است .
آقا محمدی یادآور شد : حمایت عاطفی از فرزندان ، شاد کردن فضای منزل ، وضع مقررات و قوانین برای عدم هرگونه مصرف مواد و اموزش مقاومت در برابر فشار منفی گروه همسالان از جمله راههای موثر پیشگیری از گرایش نوجوانان به اعتیاد است .
وی خاطر نشان کرد : والدین از اعمال خشونت ، نزاع ، تنش ، توهین ، مقایسه ، مجادله ، تحقیر شخصیت ، تهدید ، سرزنش ، عیب جویی ، درگیری ، کشمکش عاطفی و تنبیه فرزندان خودداری و با بهبود روابط در منزل ، نسبت به برقراری ارتباط سالم با فرزندان مبادرت کنند

صفحه1 از184