Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت


مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به فعالیت  99 موسسه مردم نهاد تحت نظارت بهزیستی  گفت: توجه دولت به سازمان های مردم نهاد است و این تشکل ها  دارای ظرفیت خوبی برای رسیدگی به جامعه هدف بهزیستی  هستند
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی دردوره معافیتها و مساعدتهای مالیاتی و نحوه نگهداری دفاتر قانونی و پیاده سازی سیستم کنترل داخلی ویژه سازمانهای مردم نهاد گفت : نهادهای مردمی و خیریه ها بیشترین تماس و ارتباط را با اقشار آسیب پذیر جامعه دارند و مورد اعتماد مردم هستند بنابراین در صورت مشارکت دستگاه های اجرایی و نهادهای مردمی و برقراری یک همکاری سازنده، بسیاری از آسیب های اجتماعی قابل کنترل و سازماندهی می شوند.
وی افزود : سازمانهای مردم نهاد و خیریه ها در همه نقاط شهری و روستایی  تاثیرگذار هستند و چنانچه دستگاه های اجتماعی در یک همکاری مشترک خدمت رسانی مردم را از طریق این موسسات به انجام رسانند با حداقل هزینه و حداکثر کارآمدی خدمات مورد نظر به مردم می رسد ودر نتیجه رضایتمندی مردم دو چندان خواهد شد.
محمدی در خصوص ابهامات موجود در معافیت مالیاتی موسسات خیریه تاکید کرد : عدم مراجعه سمن ها به دفاتر امور مالیاتی و عدم تسلیم اظهار نامه مالیاتی به منزله تخلف تلقی شده و منجر به تعیین بدهی برای سمن از سوی دفاتر امور مالیاتی خواهد شد. لذا سازمان های مردم نهاد جهت استفاده از معافیت مالیاتی حتما باید نسبت به ارایه اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.
محمدی افزود : سازمان های مردم نهاد پس از اخذ پروانه فعالیت و ثبت حقوقی ، جهت استفاده از معافیت مالیاتی باید به دفاتر سازمان امور مالیاتی مربوطه مراجع نموده و اقدام به تسلیم اظهار نامه مالیاتی نمایند. پس از تسلیم اظهار نامه مالیاتی به همراه مدارک مثبته دال بر فعالیت عام المنفعه و غیر انتفاعی مثل اساسنامه و پروانه و سند ثبت سازمان، کارشناسان سازمان امور مالیاتی پس از بررسی و تایید فعالیت غیردولتی و عام المنفعه و غیر انتفاعی سمن، نسبت به صدور معافیت مالیاتی برای سازمان مردم نهاد اقدام می گردد.
 محمدی عنوان کرد : آگاهی از قوانین مالیاتی و شرکت در سمینارها و آموزشهای لازم ، داشتن پرونده مالیاتی و آگاهی از روند آن ، بهره مندی از مشاور مالیـاتی ، آگاهی از مالیاتهای تکلیفی ، واحد حسابداری و تحریر دفاتر قانونی و رعایت آیین نامه تحریر دفاتر  را از مهم ترین راهکار  استفاده از معافیتها و مساعدتهای مالیاتی  نحوه نگهداری دفاتر قانونی و پیاده سازی سیستم کنترل داخلی مناسب است .


مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : آیین نامه اجرایی مناسب سازی معابر و اماکن شهری از سوی رئیس جمهور ابلاغ شدو این آئین نامه دستگاهها را به ارائه برنامه عملیاتی جهت اجرایی نمودن ماده ۲ قانون در ادارات ستادی و شهرستانی در محدوده زمانی ۳ سال آتی موظف کرده است .
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی در چهارمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی باحضور معاون امور هماهنگی عمرانی استانداری ،فرمانداران ،روسای ادارات ، سازمانهای مردم نهاد و دیگر اعضای این ستاد گفت : عدم رعایت ضوابط و مقررات مناسب سازی و دسترس پذیری، تخلف از قانون محسوب شده و ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان به عنوان ناظر بر حسن اجرای قانون و متولی پیگیری حقوق افراد کم توان با توجه به تبصره 3 ماده 5 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت موظف به رسیدگی و پیگیری موضوع از مراجع ذیصلاح است
وی با توجه به درخواست های مکرر جامعه معلولین و صراحت قانون، بیان کرد : شهرداریها به اجرای ضوابط مناسب سازی معابر، پارکها، میادین، فضاهای عمومی شهر و ناوگان حمل و نقل عمومی در مدت زمان سه سال ملزم و گزارش اقدامات در بازه های زمانی شش ماهه در جلسات ستاد مناسب سازی استان ارائه می گردد.
این مقام مسئول گفت :  اشاره  به ماده 6 آیین نامه تبیین شده ، کلیه دستگاههای مشمول را مکلف می کندبا یک برنامه زمانی 3 ساله کلیه ساختمانها و اماکن را برای دسترس پذیری افراد دارای معلولیت به خدمات، مناسب سازی نمایند، وی تصریح کرد : خوشبختانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استان در این زمینه پیشرو بوده و از سال 95 یک برنامه سه ساله برای مناسب سازی دستگاهها تدوین و ابلاغ شده است که طی این برنامه تزریق اعتبارات استانی به دستگاههای مشمول بودجه استانی آغاز گردیده است.
محمدی با اشاره به اینکه امروز حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر در استان دارای معلولیت هستند، اظهار کرد : این آمار به همراه وجود ۱۰۴ نفر افراد بالای ۶۰ سال در استان، حاکی از آن است که در خصوص مناسب‌سازی باید اقدامات جدی‌تری نسبت به آنچه که امروز انجام شده، صورت گیرد.
محمدی با اشاره به اینکه  برخی از ساختمان‌هایی که به تازگی ساخته شده است نیز مقوله مناسب‌سازی را رعایت نکرده‌اند، افزود : علی‌رغم اینکه اقدامات قابل توجهی در زمینه مناسب‌سازی انجام شده است اما جامعه هدف آن‌طور که باید از اقدامات صورت گرفته در این زمینه رضایت کافی را نداشته و معتقدند مسئولان باید در این زمینه اقدامات جدی‌تری انجام دهند.
وی اضافه کرد: نصب چراغ های راهنمای مجهز به علایم صوتی ویژه افراد نابینا و کم بینا در تقاطع ها، انجام اقدامات و تمهیدات لازم برای فرهنگ سازی در جامعه پیرامون رعایت ضوابط مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برای افراد دارای معلولیت از جمله آن است.
 به گفته این مسؤول فعال سازی سامانه اطلاع رسانی و دریافت شکایات مردمی در خصوص مشکلات مناسب سازی و دسترس پذیری معابر و محیط های شهری و اقدام در جهت رفع موانع موجود و مشروط کردن صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان ها و اماکن عمومی از جمله ضوابط  مصوب شورای عالی شهر سازی و معماری ایران برای افراد دارای معلولیت در مورد دسترس پذیری افرادا دارای معلولیت توسط مجری است.


معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان درباره وضعیت معافیت مبتلایان به اختلالات طیف اوتیسم، گفت:  افرادمبتلا به اختلال  طیف اوتیسم مانندسایرگروههای دارای معلولیت میتوانند با ارائه مدارک پزشکی  و مدارک حوزه توانبخشی بهزیستی مبنی برابتلا به اتیسم ازمعافیت خدمت وظیفه عمومی بهره مند شوند .


به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان فرهاد میرزایی گفت: در استان زنجان 114 بیمار اوتیسم تحت پوشش کامل قرار دارند که از این میان 30 نفر در مرکز روزانه خدمات آموزشی دریافت می‌کنند

وی با اشاره به فعالیت یک مرکز تخصصی اوتیسم در استان، گفت: مرکز آموزشی-توانبخشی اوتیسم کوشان زنجان تنها مرکز تخصصی بهزیستی در استان است که به امور کودکان مبتلا به اوتیسم در امر غربالگری، تشخیص، درمان، آموزش، مددکاری و … می‌پردازد.

وی در این خصوص ادامه داد: این مرکز مراجعات کل استان به بهزیستی را تحت پوشش قرار می‌دهد و در حال حاضر 30 کودک و نوجوان جامعه هدف در استان شناسایی شده و از خدمات این مرکز استفاده می‌کنند که تمهیداتی جهت آموزش والدین کودکان مبتلا به اوتیسم نیز وجود دارد تا آنان نگهداری و آموزش فرزندشان را در منزل انجام بدهند.

این مسئول با بیان اینکه افراد دارای اختلال اوتیسم که در مرکز آموزشی روزانه پذیرفته می‌شوند در رده سنی ۶ تا ۲۸ سال قرار دارند، افزود: البته در خصوص مبتلایان سایر سنین این مجوز به مرکز داده شده است که در صورت نیاز در ساعات بعد از ظهر به آنها نیز خدمات آموزشی توانبخشی ارائه شود. لازم به ذکر است که خدمات آموزشی توانبخشی در قالب یک مجموعه کامل دراین مرکز ارائه میگردد.

فرهاد میرزایی ، اظهار کرد: مراکز روزانه آموزشی متشکل از افراد منتخب بهزیستی است منوط به اینکه امکان ادامه تحصیل در مدارس آموزش و پرورش استثنایی برای آن‌ها وجود نداشته باشد ودر این صورت  همه مراکز آموزشی روزانه زنجان به‌صورت کاملا تخصصی‌تر به آن‌ها خدمات توانبخشی ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه اگر کودک یا فرد بزرگسالی در کمیسیون پزشکی به عنوان یک فرد معلول شناخته شود تمام امکانات توانبخشی در اختیارش قرار می‌گیرد گفت کودکان اوتیسم نیز در محدوده مقررات موجود قرار دارند و تحت حمایت‌های بهزیستی قرار می‌گیرند.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه تشخیص درصد مبتلایان در سطح استان کار دشواری است، گفت: به علت وجود طیف‌های بسیار مختلفی از اوتیسم  از این رو تفکیک کردن آنها امری  دشوار بوده ونیازبه مشاوره های تخصصی دارد.

میرزایی با بیان اینکه مربیان آموزش دیده و کارشناسان متخصص به‌صورت گروهی بر روی مبتلایان به بیماری مذکور کار می‌کنند و به گفتار درمانی و کار درمانی آنها نیزمی‌پردازند، افزود: تکنیک‌هایی  خاص جهت آموزش این افراد به کار گرفته می‌شود البته برخی از بیماران اوتیسم، از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردار هستند که در صورت توجه  ،آنان می توانند پیشرفتهای چشمگیری داشته باشند.


مدیر کل بهزیستی استان زنجان از برگزاری دوره آموزشی طرح آماده سازی شغلی ویژه افراد دارای معلولیت  خبر داد وگفت : اشتغال یکی از مهمترین و اساسی ترین عوامل خودکفایی و استقلال فردی معلولین  است  از این رو طرح اماده سازی شغلی یکی از برنامه های سازمان بهزیستی در جهت توانمندسازی جامعه هدف است که اجرای آن آغاز گردیده
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی در آغاز دوره اماده سازی شغلی بااشاره به  برنامه‌ریزی مناسب به عنوان  تاثیرگذارترین موضوعات در خودکفایی و توانمندسازی خاطرنشان کرد : همکاری سایر نهادهای اجرایی  در ایجاد اشتغال برای معلولین اهمیت بسزایی دارد
وی هدف از برگزاری این دوره راسنجش، مشاوره و هدایت  شغلی فرد دارای معلولیت براساس توانمندی و ظرفیت های عملکردی  عنوان نمود و افزود : خدمات توانبخشی حرفه ای و آماده سازی شغلی برای دستیابی به فرصت های شغلی مناسب با حفظ کرامت انسانی،  ایجاد عدالت اجتماعی و تامین استقلال نسبی از الویت های اجرای این طرح است .
محمدی افزود: افراد دارای معلولیت پس از گذراندن دوره های تخصصی فنی و حرفه ای بر اساس شدت و نوع معلولیت ، سنجش و ارزیابی اولیه بر اساس توانمندی های حرفه ای توسط کارشناسان روانشناسی و کاردرمانی ،  به کمیته توانبخشی حرفه ای و اشتغال شهرستان ، ارجاع می شوند
این مقام مسئول تصریح کرد : فرد متقاضی دارای معلولیت  براساس آیتم های سنجش به مراکز حرفه ای یا کارگاه تولیدی ، حمایتی ویژه افرادی که قبلا آموزش ومهارت از مراکز حرفه آموزی گذرانده اند و یا افرادی که دارای گواهی نامه ها از سازمان آموزش و پرورش استثنایی یا سازمان فنی حرفه ای هستند معرفی می شوند
وی  یادآور شد : بسیاری از معلولین می‌توانند پس از کسب مهارت گاهدبیش از یک فرد عادی سودمند و مفید باشند. بنابراین عدم توجه به توان و نیروی کار این افراد نه تنها صحیح نیست، بلکه جامعه را از توانایی‌های بالقوه آنان محروم می‌کند. مسئله اشتغال افراد ناتوان به طور کلی احتیاج به کار مناسب و قائل شدن حق کار برای معلولین دارد.
مدیر کل بهزیستی در راستای حمایت از اشتغال معلولین با اشاره به اینکه کارفرمایانی که نسبت به بکارگیری جامعه هدف سازمان اقدام نموده و بر اساس قانون کار حقوق و مزایا پرداخت می نمایند حق بیمه سهم کارفرما 23 درصد به مدت 5 سال به کارفرما پرداخت می گردد . افزود : به کارفرمایان در ازای بکارگیری یک نفر از مددجویان تحت پوشش بهزیستی 500 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه بانکی پرداخت می گردد .
گفتنی است در این دوره مددجویان در رده سنی 14 تا 35 سال  با مفاهیم ایده های کسب و کار فرصت های کسب و کار ، تاثیر ویژگی های شخصیتی در ایجاد شغل  ،خلاقیت و کارآفرینی، انواع مسیرهای شغلی آشنا و  از تجربیات اساتید مجرب در این حوزه بهره مند می گردند.


مدیر بهزیستی شهرستان زنجان از آغاز طرح شناسایی اختلالات ژنتیکی در افراد معلول تحت پوشش بهزیستی  خبرداد و گفت :این طرح  جهت پیشگیری از تولد نوزادان معلول و کاهش معلولیت در جامعه اجرا می شود

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان زنجان سید رزاق منافی با اشاره به فعالیت و ارائه خدمات در دومرکز مشاوره ژنتیک تحت نظارت بهزیستی شهرستان زنجان به صورت یک مرکز دولتی و یک مرکز غیر دولتی  اظهار کرد : طرح شناساسی اختلالات ژنتیکی در افراد معلول تحت پوشش به صورت پایلوت با سهم 300نفر در شهرستان زنجان آغاز شده است .

وی عنوان کرد :   این برنامه با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیکی ، تعیین میزان شیوع معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیکی و شناسایی اختلالات ژنتیکی و همچنین آگاهسازی همه اعضای  خانواده دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی ، اجرا میگردد .

وی همچنین بیان کرد هرچند سهم شهرستان زنجان در اجرای این طرح 300 نفر بوده ولی با  ارجاعات صورت گرفته از طریق کمیسیون توانبخشی تاکنون 423نفر از خانواده های دارای معلولیت در این برنامه شناسایی و جهت انجام مشاوره ژنتیک معرفی گردیده اند و ازاین تعداد 52نفر جهت انجام بررسی های تخصصی تر به آزمایشگاه ارجاع گردیده اند و اعتباری بالغ بر پانصد و بیست میلیون ریال هزینه گردیده است.

سید رزاق منافی افزود : در 9 ماه سال جاری بیش از 1 هزار و 100 نفر ازخدمات مشاوره ژنتیک در شهرستان زنجان بهره مند شده اندکه از این تعداد 536 نفر جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه ارجاع گردیده اند و مبلغ دو میلیارد و دویست وهفتاد میلیون ریال جهت   انجام آزمایشات تخصصی هزینه گردیده است .معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان گفت : رسانه های تصویری از جمله تلویزیون، بازی‌های ویدئویی، استفاده از اینترنت و بازی‌های تلفن همراه تاثیر بسیاری در کاهش فعالیت‌های مفید و پرتحرک ، بدنی کودکان دارد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان سلمان حسینی در دوره آموزشی حرکات بنیادین کودکان ویژه مدیران و مربیان مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی استان زنجان گفت : کودکان بیشتر وقت خود را به بازی‌های انفعالی و بدون تحرک مقابل کیبوردها و لوازم الکترونیکی می‌گذرانند. در حالی که بهتر است این زمان را به بازی‌های حرکتی و ارتباط و تعامل با همسالان خود اختصاص دهند.

وی افزود : لازم است والدین شرایطی را ایجاد کنند تا کودکشان بتواند، علاوه بر بازی‌های منفعلانه، از منافع فعالیت‌های فیزیکی و بازی‌های پرتحرک هم در زندگی خود بهره‌مند شود.

حسینی با اشاره به اینکه در سبک زندگی امروزی، آگاهی از میزان و اهمیت بازی و فعالیت‌های فیزیکی برای والدین ضرورت به حساب می‌آید ، تصریح کرد : در بازی‌های حرکتی و فیزیکی که در آن‌ها از حرکات بدنی بسیاری استفاده می‌شود، کودکان می‌توانند انرژی‌ خود را طی این فعالیت‌ها به کار گیرند و آن‌ها را به بهترین شکل تخلیه کنند.

حسینی با اشاره به نقش بازی در رشد اجتماعی کودک افزود : این فرایند  موجب ارتباط کودک با محیط بیرون شده و دنیای اجتماعی او را گسترش  داده . حس همکاری، همیاری و مشارکت کودک توسعه مییابد و همانند سازی با بزرگسال را می آموزد و قدرت ابراز وجود پیدا میکند و از ترس، کمرویی وخجالت بیهوده رها میشود.

وی همچنین به نقش بازی در رشد ذهنی کودک اشاره کرد و تصریح نمود : بازی در یادگیری زبان نقش بسزایی دارد در رشد هوش کودک بسیار موثر است و کودک در این مرحله نیز با مفاهیم ساخت، فضا و شکل آشنا شده و رفتارهای هوشمندانه کودک تقویت میشود و زمینه ی بهتری برای تفکر فراهم میکند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان به ضرورت آموزش سواد حرکتی به کودکان توسط والدین تاکید نمود و ادامه داد : مسئولیت همانطور که والدین و سرپرستان اطمینان می یابند که فرزندانشان در موقعیتهای یادگیری هستند که موجب می شود آنها توانایی خواندن ، نوشتن و انجام ریاضیات را بیاموزند، آنها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که کودکانشان مهارتهای بدنی را توسعه می دهند.

گفتنی است در حال حاضر  158 مهد کودک تحت نظارت بهزیستی استان فعالیت می نمایند و نزدیک به 6هزار  کودک تحت آموزش می باشند .

 


مدير کل بهزيستي استان زنجان گفت : درصورت تماس با مشاوره تلفني بهزيستي وخط شماره 1480  اطلاعات و موضوع تماس فرد بصورت محرمانه ثبت مي شود و محرمانه بودن  در کنار دسترسي آسان ،کم هزينه بودن و تخصصي بودن يکي از ويژگي هاي مشاوره تلفني  1480 بهزيستي است

به گزارش روابط عمومي بهزيستي استان زنجان  محمد محمدي از فعاليت  32 مرکز مشاوره حضوري غيردولتي و 6 مرکز و دفتر مشاوره حضوري دولتي در سطح استان  خبرداد و گفت :سازمان بهزيستي در صورت نياز و با تاييد مددکار و کارشناس واحد پيشگيري شهرستان به آن دسته از افرادي که تمکن مالي کافي جهت پرداخت هزينه‌هاي مراکز مشاوره حضوري را ندارند  مطابق با دستورالعمل ارسالي از سوي سازمان بهزيستي کشور"يارانه" پرداخت مي‌کند.

وي  با بيان اينکه 6 مرکز و دفتر مشاوره و خدمات روانشناختي حضوري دولتي در شهرستانهاي زنجان ، ابهر  ، خدابنده ، ماهنشان ، طارم ، ايجرود فعال هستند  که با کمترين هزينه  و  اغلب به صورت رايگان به مراجعين خدمات مشاوره و روان شناختي ارايه مي دهند.  افزود : در حال حاضر30 مرکز مشاوره غيردولتي در دو سطح عمومي و تخصصي ( خانواده ، تحصيلي و تربيتي ، سلامت جنسي ، کودک و نوجوان و کودکان با نيازهاي ويژه )  در سطح استان فعاليت مي نمايند . همچنين دو مرکز سلامت روان محلي  در شهرستان هاي خدابنده و خرمدره با  رويکرد اجتماع محور و با هدف دسترسي مردم و مناطق شهري و روستايي کمتر برخورداربه خدمات سلامت روان است.

وي افزود : از ابتداي سال تا کنون  حدود 13150 تماس تلفني با خط 1480 صورت گرفته که بيشترين تماسها  مربوط به مشکلات رواني اجتماعي بوده است که مشکلات بين فردي ، مشکلات با همسر و تربيت کودک و مشاوره پيش از ازدواج بيشترين تماس ها را داشته اند. و 15646 مورد خدمات روان شناختي در مراکز و دفاتر مشاوره و خدمات روان شناختي دولتي و غيردولتي حضوري ارايه گرديده است.

محمدي با اشاره به تماس تلفني با خط 1480 تصريح کرد : :  مشاوره تلفني يک ارتباط قردادي و حرفه اي و مداخله اي مي باشد که توسط يک مشاور مجرب و آموزش ديده و يک تماس گيرنده با رعايت اصول مشاوره اي از طريق تلفن انجام مي گيرد . جهت کمک به تماس گيرنده براي شناخت مشکل، بررسي و تجزيه و تحليل مشکل و همچنين تصمصم گيري و انتخاب راه حل مناسب . هدف از تأسيس مرکز مشاوره و خدمات روان شناختي تلفني، ارايه خدمات مشاوره و راهنمايي سريع، در دسترس و آسان در هرنقطه از استان مي باشد. جهت ارتقائ سطح سلامت روان افراد جامعه و پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي از طريق ارايه اطلاعات و آگاهي دادن به تماس گيرنده مي باشد.

وي عنوان کرد : خط مشاوره تلفني دولتي 1480 از 8 صبح لغايت 8 عصر پاسخگوي مشکلات تماس گيرندگان در زمينه هاي پيش از ازدواج، خانواده، کودک و نوجوان ، تحصيلي و شغلي و.... ميباشد.

اين مقام مسئول عنوان کرد : تمامي مشاوران به رعايت اصول رازداري و محرمانه تلقي کردن اطلاعات تماس گيرندگان متعهدند و با توجه به تنوع تماس گيرندگان و گوناگوني مشکلات آنان ، گاه ضرورت مي‌يابد  که براي دريافت راهنمايي و خدمات روان شناختي و مشاوره مناسب، تماس گيرندگان به مراکز مشاوره حضوري و ديگر منابع حمايتي متناسب با نياز فرد ارجاع داده  شوند .

مدير کل بهزيستي با بيان ويزگيهاي خط1480 اظهار کرد : تماس گيرندگاني که به دليل مشکلات خاص از قبيل معلوليت جسمي، کمرويي، اضطراب اجتماعي و شاغل بودن وعدم دسترسي به مراکز مشاوره  حضوري و...  نمي‌توانند از خدمات مشاوره حضوري استفاده نمايند، از خدمات مشاوره تلفني مي‌توانند به بهترين شکل بهره‌مند شوند ، همچنين مشاوره تلفني امکان آن را فراهم مي‌سازد تا افراد نيازمند در زمان دلخواه و در هر مکاني که به تلفن دسترسي دارند سريع و آسان   و به صورت رايگان  از کمک‌هاي مشاورين متخصص  و مجرب بهره‌مند شوند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : پذیرش و ترخیص فرزند در مراکز شبانه روزی تحت نظارت بهزیستی با معرفی نامه مقام قضایی صورت میگیرد و چرخه حقوقی پذیرش به طور کامل انجام می گردد .

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی  با بیان اینکه  از ابتدای سال تاکنون44کودک از نوزادی تا نوجوانی به‌عنوان کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست پذیرش شده است ، افزود : از این تعداد حدود13کودک  به فرزندخواندگی سپرده شده و29کودک نیز به خانواده زیستی و یا مراقبت خویشاوندی انتقال یافته اند.

وی تصریح کرد :در حال حاضر57 کودک در مراکز شبانه روزی بهزیستی استان(شیرخوارگاه و خانه های کودکان ونوجوانان) نگهداری می شود و این کودکان از کلیه خدمات مراقبتی شامل بهداشت و درمان،‌تحصیلی ، روانشناختی و مددکاری برخوردار می باشند.

وی با اشاره به پذیرش کودکانی که به هر علت به طور دائم یا موقت سرپرست خود را از دست داده و با معرفی مقام قضائی به  بهزیستی سپرده میشوند اظهار کرد :  کودکان پس از معرفی و دستور پذیرش  به اورژانس اجتماعی ارجاع شده و پس از بررسی  شرایط عمومی و اختصاصی و  انجام مصاحبه اولیه و مراحل قرنطینه ،کودک  به کمیته شبه خانواده و خانه های کودکان و نوجوانان  ارجاع داده می شود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : در کمیته شبه خانواده امکان بازگشت کودک نزد خانواده و یا خانواده جایگزین، با برقراری امداد ماهیانه (در صورت نیاز) و اخذ مجوز قضایی ترخیص صورت می گیرد و در غیر اینصورت ضمن تأیید کمیته شبه خانواده، کودک به خانه کودکان و نوجوانان انتقال می یابد .

محمدی  در ادامه با اشاره به حمایت سازمان بهزیستی در رابطه با حمایت از ادامه تحصیل افراد تحت پوشش گفت: هر یک از فرزندان تحت پوشش این سازمان در صورتی که بخواهند تحصیلات خود را پس از ۱۸ سالگی ادامه بدهند و به دانشگاه بروند، بسته های حمایتی ویژه ای را تا پایان مقطع دکتری، حتی جهت تحصیل در دانشگاه ها و مراکز غیر انتفاعی دریافت می کنند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان افزود   : آن دسته از فرزندان که می‌خواهند پس از 18سالگی وارد بازار کار شوند می‌توانند از بهزیستی وام اشتغال دریافت نموده و همچنین کمک هزینه ترخیص نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه کلیه فرزندان مقیم در خانه های کودکان ونوجوانان دارای بیمه عمر و آتیه بوده و هنگام ترخیص از آن نیز بهره مند میشوند یاداورشد :کلیه فرزندان ترخیصی از مراکز، دارای پرونده اجتماعی فعال هستند و وضعیت زندگی آنان تا 5 سال  پس از ترخیص مورد نظارت قرارگرفته و از خدمات مددکاری بهره مند می گردند.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده با اشاره به اینکه مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بهترین راهکار در کاهش انواع معلولیت است،گفت : طی نه ماه سالجاري براي 1 هزار و 150  زوج غربالگري ژنتیک انجام شده است و از این تعداد نیز 330 نفر مشکوك به مشکل ژنتیکی شناسایی شده است.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان خدابنده،عصمت نصیري قیداري با بیان اینکه مشاوره ژنتیک به بررسی احتمال بروز مشکلات ژنتیکی در افراد می پردازد، افزود: افراد شناسایی شده مشکوك به پزشک متخصص ارجاع داده میشوند و در صورت نیاز آزمایشات تخصصی از آنها گرفته میشود.
وی افزود : اگر در خانواده زوجین کسی سابقه بیماری ارثی، فوت زودرس نوزاد و اطفال، بیماری‌های کروموزمی، سقط‌های مکرر در خانم و عقیمی در آقایان، مشکلات جسمی و ذهنی در یکی از افراد خانواده و سن بارداری در بانوان بالای ۳۵ سال و آقایان بالای ۴۵ سال شود  دیده شود آزمایش ژنتیک برای زوجین ضرورت دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه هزینه هاي پزشکی ژنتیک جامعه هدف بهزیستی رایگان انجام میشود، تصریح نمود: بهزیستی این شهرستان در 9 ماهه امسال هزینه یک میلیارد ریالی آزمایشات ژنتیک جامعه هدف را پرداخت کرده است.


مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلاً

 سردار سرافراز سپاه اسلام، یادگار پرقدر دوران دفاع مقدس، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به دست آلوده به خون آمریکای جنایتکار آسمانی شد و به میهمانی عرشیان رفت و به یاران شهیدش پیوست.

سرداری که در راه خدمت به اسلام، وطن، مردم، و مظلومین آرام و قرار نداشت و بارها تا مرز شهادت پیش رفت و سرانجام در طلوع بامداد سیزدهم دیماه 1398 جان خویش را بر سر عهد با پروردگارش فدا کرد.

مجاهد خستگی ناپذیری که بنا به اذعان دوست و دشمن یکی از موثرترین رهبران نظامی در راه مبارزه با تروریسم و تفکر تکفیری داعش در منطقه بود و در این مسیر به فوز عظیم شهادت نائل گشت
اینجانب ازطرف کارکنان ،جامعه هدف و مددجویان بهزیستی استان زنجان ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی  شهادت غیر قابل جبران سردار حاج قاسم سلیمانی را به همه آزادگان جهان و ملت سرافراز ایران اسلامی، رهبر معظم انقلاب، و خانواده گرامی ایشان تبریک وتسلیت عرض می نماییم
محمد محمدی
 مدیرکل بهزیستی استان زنجان

صفحه1 از171