Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت

به استناد بند 2-4 مصوبه شماره 1682488 مورخ 17/11/96 شورای عالی اداری، موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی درنظر دارد، نسبت به واگذاری مراکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رعایت ضوابط و قوانین و مقررات مربوطه و شیوه نامه جایگزینی مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی مورخ 22/07/97 و دستورالعمل واگذاری مراکز آموزشی وابسته به موسسه آموزش عالی علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی مصوب کمیته راهبردی موسسه، مورخ 12/03/98 به بخش خصوصی واجد شرایط واگذار نماید.
متقاضیان واجد شرایط در استان ها می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به مراکز علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی در استان متبوع مراجعه و یا با شماره تلفن های 88551377 021 (سرکار خانم قانعی) تماس حاصل نمایند.
متقاضیان واجد شرایط حداکثر 7 روز از تاریخ 26/3/98 لغایت 03/04/98 فرصت دارند درخواست مکتوب خود را به مراکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی استان  زنجان (میدان استقلال ، خیابان شفاعت  پشت پمپ بنزین )مربوطه، اعلام کنند.


مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: کمبود اعتبار، بهانه‌ای برای مغفول ماندن مناسب‌سازی نباشد.
 
به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمد محمدی‌قیداری صبح امروز در جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی اظهار کرد: این مقوله از نظر فرهنگی ممکن است که در اذهان مدیران جا افتاده باشد، ولی به نظر می‌رسد که در اذهان بازاریان و مردم آن‌طور که باید جا نیفتاده است. این در حالی است که اقشار مختلف مردم، با همه اماکن عمومی سر و کار دارند و فقط مناسب‌سازی ادارات و دستگاه‌ها نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیاز جامعه باشد.
 
این مسئول با بیان این‌که دستگاه‌ها نباید محدودیت اعتبارات را بهانه‌ای برای پشت گوش انداختن مقوله مناسب‌سازی قرار دهند، ادامه داد: اصناف می‌توانند با فراغ بال بیشتری برای مناسب‌سازی اقدام کنند؛ چراکه به اندازه دستگاه‌ها با کمبود اعتبار مواجه نیستند و چندان درگیر بروکراسی‌های پیچیده اداری نمی‌شوند. برای این منظور، باید راهبردهای مشخصی داشته باشیم و آسیب‌شناسی را در اولویت قرار دهیم.
 
وی افزود: خوشبختانه قانون، بستری را فراهم کرده است تا با اقشاری که بدون دلیل، مناسب‌سازی را در نظر نگرفته‌اند برخورد شود. برای همین منظور، انجمن‌ها، نهادها و تشکل‌ها می‌توانند مطالبات خود را پیگیری کنند تا رویکردها و راهبردهای جدید در نظر گرفته شود.
 
محمدی‌قیداری تصریح کرد: با توجه به ارزیابی صورت گرفته از وضعیت مناسب‌سازی دستگاه‌های اجرایی، عمده مشکل مطرح شده، اختصاص بودجه کافی برای انجام مناسب‌سازی و یا تکمیل پروژه‌های جدید است. از همین‌رو، دبیرخانه ستاد مناسب‌سازی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استدعای مساعدت ویژه دارد.
 
مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به تاثیر فرهنگ عمومی در امر مناسب‌سازی و نقش موثر رسانه ملی در افزایش میزان آگاهی شهروندان، ضروری است که صدا و سیما نسبت به تهیه و پخش رایگان کلیپ و تیزرهای آموزشی مربوط به مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری در شبکه‌های ملی و استانی اقدام کند.
 
معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان نیز در ادامه گفت: آن دسته از دستگاه‌های اجرایی که در حال حاضر امکان انجام مناسب‌سازی ندارند، لازم است که جهت پاسخ‌گویی به معلولان و سالمندان، نسبت به استقرار میز خدمت و یکی از معاونان در ورودی ادارات اقدام کنند.
 
فرهاد میرزایی تصریح کرد: یکی از اقدامات بسیار مهم دبیرخانه مناسب‌سازی که برای سومین سال متوالی اجرا شد، ارزیابی دستگاه‌های اجرایی در جشنواره شهید رجایی در شاخص‌های عمومی از جمله مناسب‌سازی است. ماحصل این ارزیابی نیز توجه ویژه مدیران به رفع موانع فیزیکی و اقدامات قابل توجهی است که در این راستا انجام گرفته است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به نقش طلاق به عنوان یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی و روند تاثیر گذار مشاوره و راهنمائی در کاهش طلاق گفت: در هفته بهزیستی سامانه تصمیم در راستای کاهش طلاق درسه شهرستان خدابنده ، ابهر و خرمدره راه اندازی می شود
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی با اشاره به خدمات بهزیستی استان در زمینه کاهش طلاق به راه اندازی سامانه طلاق در سه شهرستان و در هفته بهزیستی  افزود : ارایه آموزش های تخصصی به روان شناسان فعال در این زمینه، استفاده از اساتید و روان شناسان مجرب در قالب کلینیک های تخصصی روان شناسی و مشاوره خانواده و برگزاری جلسات کارگروه کاهش طلاق هر سه ماه یک بار با حضور دستگاه های همکار در بهزیستی استان  از دیگر برنامه های سازمان بهزیستی در راستای کاهش طلاق می باشد
 وی یادآور شد : در سال گذشته 38هزار و 171مورد خدمات مشاوره مددکاری، روان شناختی  به زوجین متقاضی طلاق و فرزندان آنها داده شده است.  
محمد محمدی افزود : در سال گذشته از ۲ هزار ۵۶۷ زوج دریافت کننده خدمات بهزیستی و مراکز مشاوره دولتی و غیر دولتی بهزیستی ، 330 زوج بعد از پیگیرهای بعدی به سازش قطعی رسیده اند
 وی با اشاره به فعالیت 10 کمیته مرکز پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان زنجان یادآور شد: کاهش طلاق، شناسایی و کمک به حل مسایل خانوادگی، همچنین حفظ تعادل عاطفی و روانی از مهم‌ترین وظایف کارشناسان و روان شناسان  مرکز مداخله در بحران های اجتماعی و فردی بهزیستی محسوب می‌شود.
وی بیان نمود: برنامه‌های کاهش طلاق، مبتنی بر رویکردهای جامع، منسجم، علمی و پیوسته روان شناختی است و خدماتی که در این راستا ارایه می گردد در مقاطع مختلف زندگی شامل: آموزش‌های پیش از ازدواج، حین زندگی مشترک و ارایه خدمات تخصصی روانی – اجتماعی به زوجین متقاضی طلاق در مراکز مشاوره  می باشد.
وی یاداور شد بهزیستی تاکنون جهت حمایت از خانواده های نیازمند برای تامین هزینه های دریافت خدمات از مراکز غیر دولتی از  اختصاص یارانه به مراکز مشاوره خانواده  و ارایه کمک هزینه های لازم جهت پرداخت هزینه های مشاوره به زوجین  نیازمند، گام های موثری برداشته است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان از ثبت  23 گروه همیار زنان سرپرست خانوار خبرداد و گفت : جشنواره گلاب گیری گروه همیار شهد شفابخش ابهر از 25 خرداد ماه آغاز گردیده و تا 28 ادامه دارد  شهرستان خرمدره دارای 4گروه ( 2 گروه همیار فعال (آسایش هموطن، گیاهان دارویی شهد حکیم شهد حکیم) و دو گروه نیمه فعال (شفابخش خرم، تزیین بهزیست خرم ) میباشد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان سلمان حسینی افزود : شهرستان خرمدره دارای6گروه  همیار آسایش هموطن، گیاهان دارویی شهد حکیم شهد حکیم ،شفابخش خرم و تزیین بهزیست خرم است

وی تشکیل و حمایت از گروههای همیار که با هدف کاهش وابستگی، توانمند سازی زنان سرپرست خانوار، مشارکت زنان سرپرست خانوار در راستای حمایتهای مادی و معنوی و اشتغال زایی را  یکی از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی عنوان نمود

وی افزود: طرح گروههای همیار بهزیستی استان زنجان همگام با سایر استانهای کشور در جهت راه اندازی فعالیتهای تولیدی و توزیعی تشکیل و به مرحله اجرا در آمده است

حسینی  تصریح نمود : راه اندازی گروههای همیار زنان سرپرست خانوار موجب کاهش مدت حمایتهای مستمر سازمان، کم شدن سطح وابستگی جامعه هدف، افزایش خوداتکایی اقتصادی، روانی و اجتماعی زنان سرپرست خانوار و ارتقاء سطح آموزش و مهارتها در آنان می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان  تشکیل گروه های همیار را عمده ترین راهکار توانمند سازی زنان سرپرست خانوار عنوان نمودو یادآورشد : هر کدام از گروههای همیار ، متشکل از ۵ الی ۷ نفر از زنان  و دختران سرپرست خانوار هستند که در زمینه های مختلف به فعالیت و تولید می پردازند.

وی با اشاره به اولین جشنواره گلاب گیری  در شهرستان خرمدره که با حمایت سازمان و  همت گروه همیار گیاهان دارویی شهد حکیم افتتاح شد ، افزود : این گروه فعالیت خود را از  سال 1388 به شماره ثبت 420 با تعداد 7 نفر از زنان سرپرست خانور شروع نموده و  در زمینه عصاره گیری، تولید گلاب و 14 نوع عرقیجات مختلف فعالیت دارند

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : زمین زراعی گروه توسط سازمان جهت حمایت از گروه خریداری شده و 3100 مترمربع می باشد و روزانه 150 لیتر گلاب گیری می شود .

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان  با اشاره به حضور 95درصد کودکان کار در خانواده گفت : 188 کودک کار تحت حمایت  خدمات مددکاری و روانشناختی ،  آموزشی و تحصیلی ، فرهنگی و هنری ، تفریحی و زیارتی ، آموزشی و آگاه سازی ، بهداشتی و درمانی و حمایت های مالی برای ایجاد زمینه های شغلی مورد علاقه ، کمک های معیشتی در قالب بسته های غذایی، بیمه تکمیلی برکت و ...  بهزیستی هستند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان، سلمان حسینی در اولین جلسه متناظر با کمیته کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی کشور با موضوع هماهنگی و تشریح شرح وظایف دستگاه های همکار با بهزیستی بر اساس مفاد آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی افزود : آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب جلسه 1384 هیات وزیران به جز بهزیستی 10 ارگان دیگر از جمله نیروی انتظامی، دادگستری، آموزش و پرورش، کمیته امداد، شهرداری، تامین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی ، اداره کار و جمعیت هلال احمر  و بیمه خدمات درمانی را برای شناسایی و ساماندهی کودکان کار موظف نموده و حدود وظایف هریک از این دستگاه ها را درباره جذب و شناسایی و ساماندهی این کودکان به تفکیک مشخص کرده است.

وی با اشاره به اینکه  با بررسی‌های انجام شده بیش از 95 درصد کودکان کار دارای خانوادههستند  بیان نمود:کودکان کار معلول آسیب های دیگری چون اعتیاد، فقر و بیکاری سرپرست خانواده بوده و برای حل کامل آن باید بسیاری از مسایل و معضل های دیگر نیز حل شوند تا این کودکان پس از قطع حمایت های بهزیستی دیگر به چرخه کار بازنگردند.

وی افزود: بی اعتنایی و نادیده گرفتن کودکان کار روش صحیحی نبوده و ممکن است گاهی با دلسرد کردن و ناامید کردن آنها موجب روی آوردن کودک به بزه شویم  بنابراین بهترین شیوه برخورد با کودکان کار در اجتماع تعامل و گفت و گو و معرفی آنها به مراکز حمایتی است.

حسینی خاطرنشان کرد : این کودکان به روش های مختلف خودمعرف ، تیم های سیار از طریق اورژانس اجتماعی، مراجع قضایی و انتظامی و یا مردم در مراکز حمایتی بهزیستی پذیرش می شوند و به آنان خدمات مختلف روان شناسی و روانپزشکی، مددکاری، بهداشتی و درمانی و آموزشی ارایه
می شود.

وی سلامت جسمی و آموزشی این کودکان را ۲ موضوع بسیار مهم در حمایت از آنها عنوان نمود و گفت: سلامتی این کودکان در مراکز حمایتی  بسیار مورد تاکید و توجه قرار دارد و به همین منظور از آزمایشات تشخیصی چون ایدز و هپاتیت برای ارزیابی وضعیت سلامت این کودکان استفاده می شود.

وی با اشاره به تاسیس مرکز کودک و خانواده تحت نظارت بهزیستی جهت ساماندهی و یاری رسانی به کودکان کار گفت :در این مرکز علاوه بر شناسایی کودکان نسبت به ارائه خدمات ویژه ای چون حمایت های مالی، بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس، حمایت های آموزشی ،حمایت تغذیه ای و پزشکی به 188 کودک کار ارائه می گردد.

وی عنوان نمود : بهزیستی در مدت اخیر تلاش کرده حتی والدین کودکان کار و خیابانی آسیب‌دیده را مورد آموزش و حمایت های روان شناختی و مددکاری قرار دهد تا با بهبود وضعیت معیشتی و از اشتغال کودکان برای تأمین نیازهای خانواده استفاده نکنند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به حمایت بهزیستی از خانواده های دارای فرزند چندقلو گفت : در سال گذشته بیش از 11 هزار قوطی شیرخشک یارانه‌ای به جامعه هدف بهزیستی به صورت استانی توزیع شده است وحمایت از مادران شیرده با فرزندان چند قلو در دستور کار بهزیستی قرار دارد

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت : تعداد کل فرزندان چندقلو تحت پوشش 952 نفر می باشد که از این تعداد 402 خانوار دارای فرزند دوقلو ،  48 خانوار دارای فرزند سه قلو و یک خانوار دارای فرزند 4 قلو به صورت استانی دارای پرونده حمایتی بوده و از خدمات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند

وی تعداد کل خانواده های دارای فرزند چندقلو تحت پوشش سازمان را 451 خانواده عنوان نمود و افزود : پرداخت کمک هزینه معیشتی به خانواده‌های دارای فرزندان چند قلو ، تامین بخشی از شیر خشک مورد نیاز از سن 0 تا یک سال، پرداخت کمک موردی حسب مورد نیاز فرزندان چند قلو مطابق دستورالعمل جامع حمایت‌های مالی، ارائه خدمات حمایتی مورد نیاز به خانواده‌های تحت حمایت دارای فرزند چندقلو در حد امکانات، ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای و ارائه خدمات مددکاری از مهمترین خدمات و حمایت‌های بهزیستی از این خانواده‌ها است

محمدی افزود : ارائه خدمات به این خانواده ها با هدف کاهش بحران‌های ناشی از تولد همزمان چند فرزند در یک خانواده و نیز تسهیل در روند رشد و تربیت متعادل کودکان چند قلو صورت می‌پذیرد

 محمدی خاطر نشان کرد : خانوارهای دارای فرزند چندقلو در شرایطی قرار دارند که قریب به اتفاق به دلیل عهده دار شدن همزمان مسؤولیت تأمین معاش چند فرزند و اقتصاد خانوار و ایفای وظیفه مجبور به تحمل فشارهای روانی، اجتماعی و جسمانی طاقت فرسا برای سازگاری با شرایط جاری هستند.
وی با اشاره به اینکه پیامد این عوارض در زندگی این خانوار کاسته شدن از مؤلفه‌های مهم کیفیت زندگی و متعاقباً احتمال بروز خطر سوء تغذیه و درنگ‌های رشدی در مقاطع حساسی از رشد کودک را در پی دارد خاطر نشان کرد: این نهاد حمایتی وظیفه خطیر حمایت‌های تغذیه‌ای و تأمین بخشی از شیر خشک مورد نیاز این کودکان را از سن صفر تا یک سالگی بر عهده دارد.

وی افزود: اولویت برای ارائه خدمات اصلی به خانواده‌های دارای فرزند ۳ قلو به بالا است

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : در سالجاری از تعداد 873 پایگاه ثابت و سیار و  959 صندوق  جمع آوری زکات فطره مستقر در کلیه پایگاهها و مراکزو ادارات بهزیستی نزدیک به 2میلیاردو 270میلیون ریال   زکات فطره از مردم مومن استان زنجان جمع آوری گردید.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی  با اشاره به هزینه کرد فطریه سال گذشته افزود :  مبلغ 1 میلیارد و 541 میلیون ریال زکات فطریه جمع آوری شده توسط مراکز دولتی و غیر دولتی در زمینه مسکن ، درمان ، جهیزیه مددجویان هزینه و به حساب مددجویان نیازمند بهزیستی واریز گردید.

وی ارزش مجموع تعداد افطاری های برگزار شده و بسته های غذایی توزیع شده در سطح استان را 3 میلیارد و 945 میلیون ریال در سطح استان عنوان نمود وافزود : تعداد  توزیع بسته های غذایی در برنامه ضیافت مهربانی  را یک هزار و 490 بسته و تعداد افطاری های برگزار شده 74 برنامه می باشد

محمد محمدی تعداد برنامه های اجرا شده در طرح ضیافت مهربانی ماه رمضان امسال را 108 برنامه عنوان نمود و افزود : 175 مسئول  در این طرح نیکوکارانه شرکت نموده وارزش  کمک های نقدی و غیر نقدی بیش از 2 میلیارد و 478 میلیون ریال  می باشد

       این مقام مسئول با اشاره به توزیع فطریه بین نیازمندان و توانخواهان تحت پوشش گفت: مبلغ فطریه جمع آوری شده هر شهرستان  به منظور کمک به نیازمندان همان شهرستان به منظور ایجاد مسکن، تعمیر و تجهیز منازل، اشتغال و درمان، تسهیل ازدواج و تأمین جهیزیه معلولان و مددجویان نیازمند و تهیه مواد غذایی خانواده‌های نیازمند هزینه می گردد

    وی ضمن تقدیر از مردم استان با اشاره به نقش برجسته کمک های مردمی در رفع مشکلات مددجویان خاطر نشان کرد: تکیه بهزیستی بر نیات خیر مردم است و عموم مردم می توانند بصورت نقدی و غیر نقدی و کمک های داوطلبانه در رفع مشکلات جامعه هدف بهزیستی سهیم باشند .
وی اظهار نمود:  از مجموع زکات فطره  جمع آوری شده که با نظارت شورای زکات فطره صورت پذیرفت  40 درصد از وجوهات جمع آوری شده به مددجویان ؛ معلولین و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی استان اختصاص  و این مبالغ به حساب مددجویان نیازمند واریز می گردد.

مدیر کل بهزیستی زنجان خاطر نشان کرد : کسانی که تاکنون موفق نشدند زکات فطره خود را پرداخت کنند، می‌توانند با ارسال کد دستوری  # ۵ * ۵ * ۷۴۱ *  و # ۹ * ۷ * ۷۳۳ * زکات خود را واریز کنند

وی افزود: این کد دستوری به گونه‌ای تعریف شده است که افراد هرجای کشور باشند، می‌توانند برای منطقه خود زکات واریز کنند


مدیرکل بهزیستی استان زنجان از بازتوانی و توانمندسازی ۲۸۲ زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی خبرداد و گفت : به منظور به حداقل رساندن مشکلات زنان سرپرست خانوار بهزیستی چرخه  خدمات اجتماعی و اقتصادی  را به انها ارائه می کند
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت : طرح بازتوانی و قادرسازی خانواده‌های نیازمند و بی‌سرپرست، ارائه خدمات اجتماعی به خدمت گیرندگان تحت پوشش، اجرای طرح گروه‌های همیار زنان خود سرپرست، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مبتنی بر امکانات جامعه و پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان عضو خانواده‌های تحت حمایت ، بخشی از خدمات ارائه شده بهزیستی به این افراد است.
وی گفت : در سال گذشته 3 هزار و 323 زن سرپرست خانوار پذیرش و تحت پوشش قرار گرفتند و 282 نفر نیز با حمایت  بهزیستی بازتوان و از چرخه حمایت مستمر سازمان خارج شدند
این مقام مسئول افزود : در سال گذشته 727 نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش و 295 نفر از اعضای خانواده آنها در کلاسهای آموزشی مهارتهای زندگی شرکت نمودند و 481 نفر نیز تحت غربالگری جسمی و سلامت زنان قرار گرفتند
محمدی یادآور شد : در راستای حمایت از اعضاء خانواده زنان سرپرست خانوار نزدیک به یک هزار و 184نفر از فرزندان آنان کمک هزینه تحصیلی دانش آموزی به احتساب مقطع پیش دبستانی و  151 نفر نیز در سامانه دانشجویان ثبت نام نموده و از حمایتهای سازمان برخوردار شده اند  
وی افزود : پرداخت وام خوداشتغالی از محل تبصره‌های مصوب، اجرای طرح بهبود تغذیه و توزیع مواد غذایی مناسب در خانواده تحت حمایت، پرداخت ودیعه مسکن و پرداخت حق بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار روستایی و عشایر را می توان به عنوان دیگر خدمات ارائه شده این سازمان نام برد
مدیر کل بهزیستی استان زنجان یاد آور شد : در خصوص تشکیل پرونده مددکاری برای زنان سرپرست خانوار درآمد ماهیانه این خانواده‌ها باید از ۴۰ درصد حداقل دستمزد قانون استخدام کشوری کمتر باشد . این خانواده‌ها نباید از مستمری بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان سایر موسسات یا قوانین حمایتی دیگر برخوردار باشند.
وی تاکید نمود : دیگر شرایط عمومی دریافت کنندگان این خدمات این است که اشتغال پایدار آنان در زمان مراجعه و بررسی مقدور نباشد. همچنین فرزندان پسر تا رسیدن به ۱۸ سال و فرزندان دختر تا زمان ازدواج تحت پوشش قرار می‌گیرند.
محمدی خاطرنشان کرد : ارائه گواهی فوت، طلاق نامه یا مدارک معتبر از مراجع قضایی دال بر متواری بودن همسر ، گواهی معتبر مبنی بر انجام خدمت سربازی سرپرست  یا تایید از کار افتادگی سرپرست خانوار از طریق پزشک معتمد سازمان و از دیگر شروط تایید این افراد برای تحت پوشش قرار گرفتن در سازمان بهزیستی است.

شناسایی 9هزار معلول با اجرای برنامه CBR

یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 10:13


مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت : در سال 97 بیش از 9 هزار معلول دربرنامه cbr (توانبخشی مبتنی بر جامعه ) از خدمات کمک توانبخشی ، آموزش واشتغال بهزیستی برخوردار شدند
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت :  بر اساس غربالگری های انجام شده در سال گذشته و ارجاع تمامی معلولین شناسایی شده در طرح cbr   به کمیسیون تشخیص معلولیت معاونت توانبخشی و تفکیک معلولین شهری و روستایی بیش از 9 هزار معلول تشخیص و از خدمات توانبخشی برخوردار شدند
محمد محمدی با اشاره به اجرای برنامه CBR در استان زنجان گفت : توانبخشی مبتنی بر جامعه یا CBR با هدف شناسایی معلولان در روستا و ارائه خدمات توانبخشی به معلولان در متن جامعه است که این امر در سال گذشته با 22 تسهیلگر اجرایی شد .
محمدی تصریح نمود:در صورت آموزش به خانواده‌ها و مناسب‌سازی محیط می‌توان شرایط بهتری را برای زندگی افراد معلول و توانمندسازی آنها فراهم کرد که این امر می‌تواند با ارائه آموزش‌های مهارتی لازم برای فرد معلول ایجاد شود
وی ابراز کرد: ارائه وسایل توانبخشی،کمک درامر  اشتغال محلی، مساعدت درامورتوانبخشی وآموزشی از جمله اهداف اجرای برنامه است که در راستای توانمندسازی جامعه هدف  میباشد  .
این مقام مسئول با اشاره به مزایای اجرای این یرنامه در استان گفت: بهره‌مندی معلولان و خانواده‌های آنان از آموزش ارائه شده و ارائه وسایل کمک توانبخشی و ویزیت در منزل برای افراد واجد شرایط از جمله مواردی است که در محل زندگی فرد به فرد ارائه می‌شود.
وی یکی از مهم‌ترین نتایج اجرای این برنامه را فراهم کردن  اشتغال پایدار برای معلولان دانست و خاطرنشان کرد: در صورت آموزش به خانواده‌ها و مناسب‌سازی محیط می‌توان شرایط بهتری را برای زندگی افراد معلول و توانمندسازی آنها فراهم کرد که این امر می‌تواند با ارائه آموزش‌های مهارتی و استفاده از تکنیک های ساده تسهیل گری مانند استاد- شاگردی در روستاها اشتغال پایداری را برای فرد معلول فراهم کند.
محمدی تصریح کرد: دربرنامهcbr  ،خانواده و اعضای اجتماع محلی با همکاری یکدیگر و در جریان یک برنامه مشارکتی و توسعه محور، در کنار هم برای بهبود و ارتقای وضعیت زندگی افراد کم توان تلاش می کنند.
مدیرکل بهزیستی استان اظهارامیدواری کردکه درسال جاری نیزباتخصیص اعتبارات مناسب ودرتداوم برنامه توانبخشی مبتنی برجامعه بتوانیم خدمات بهتری به جامه هدف که شایسته دریافت آن هستند ارائه نماییم.

بهزیستی محور خیر جمعی و مشارکت اجتماعی

دوشنبه, 13 خرداد 1398 ساعت 08:39
صفحه1 از154