Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت های مردمی برای آموزش در محلات گفت: 47 تیم اجتماع محور تحت نظارت بهزیستی شهرستان زنجان فعالیت می کنند


به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان زنجان رزاق منافی افزود : با توجه به اینکه خطر اعتیاد در کمین همه است، همه افراد و آحاد جامعه باید نسبت به آگاه سازی خانواده و فرزندان خود اقدام کنند.

وی بااشاره به اینکه این نهاد حمایتی با تقویت و توسعه تیم های اجتماع محور سعی در پیشگیری از آسیب ها و افزایش سطح آگاهی عموم جامعه دارد خاطر نشان کرد: اعتیاد بلای خانمان‌ سوزی است که مبارزه با آن نیازمند مشارکت همه جانبه مردم و مسئولان در کنار آموزش و فرهنگ سازی می باشد.

وی با اشاره به اینکه نقش برنامه های اجتماع محور و افراد تاثیر گذار در ارتقا کیفیت زندگی تاثیر بسزایی داشته تصریح نمود: 12 تیم روستایی ، 24 تیم شهری ، 6 تیم محیط ، 1 تیم پیش دبستانی ، 1 محیط دانشگاهی و 3 مهد کودک در محلات آسیب خیز شهر زنجان تشکیل شده و در حال فعالیت می باشند.

منافی طرح اجتماع‌محور را توانمندسازی عموم مردم با فراهم کردن زمینه مشارکت آنها معرفی کرد و ادامه داد: مردم با شرکت در کلاس‌ها و برنامه‌های آموزشی به آگاهی لازم در خطرات و مضرات مورد اعتیاد می‌رسند.

وی افزود: شیوه اجتماع محوررویکردی است در پیشگیری که در آن به نقش عوامل محیطی و اجتماعی در کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی مردم توجه می شود و برنامه‌های اجتماع محور در سه حوزه شامل محیط‌های کاری، محیط‌های آموزشی و محلات شهری و روستایی اجرا می‌شود.

مدیر اداره بهزیستی شهرستان زنجان با اشاره به اینکه اجتماع محور به شرایطی گفته میشود که مردم یک اجتماع در تعیین شرایط زندگی خود و اقدام هایی که برای بهبود آن انجام میشود ، حضور واقعی و پذیرفته داشته باشند یادآور شد: . بر این اساس مردم یک اجتماع ( محله ) به خود متکی هستند و این مردم میتوانند درباره محل زندگی خود تصمیم بگیرند و برگزینند که چه کاری باید بکنند و چه کاری برایشان دارای اهمیت و اولویت است و برای بهتر شدن ارتقاء سلامت تلاش کرده و از حمایتهای سایر نهادها و سازمانها و یا افراد خیر و ...جهت بهبود شرایط محله استفاده نمایند .

وی ادامه داد: موسسات و پایگاههای فعال در حوزه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ابتدا در محلات ( آسیب خیز ) با استفاده از تسهیلگران مجرب و توانا به آغازگر فرایند اجتماع محور کمک میکند تا وارد اجتماع شده و به مردم در تعیین مشکلات و طراحی برنامه هایی برای حل مسایل و ارتقاء سلامت در جامعه محلی ، کمک کند.

وی گفت: اجرای این مهم از مهر ماه سالجاری در شهرستان زنجان آغاز گردیده که توسط تسهیلگرانی که دوره ها و آموزشهای مربوطه را دیده اند ، در محلات بیسیم ،‌ کوی وحدت ،‌ پونک شهرک شهدا آموزش داده می شود .

 

معاون مشارکتهای مردمی ، مراکز غیر دولتی و موسسات خیریه خبر از اجرای پویش لبخند مهربانی زمستانه توسط بهزیستی استان زنجان و در راستای حمایت از کودکان محروم مناطق کم برخوردار داد.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، نعمت ملکی افزود: بهزیستی استان زنجان همزمان با سراسر کشور و درراستای حمایت از محرومین ومددجویان تحت پوشش خود طرح ویژه ای در قالب کمپین پویش لبخند مهربانی زمستانه دست به حمایت از کلیه کودکان از گروه سنی 0 تا 17 سال در جهت برخورداری از لباس گرم زمستانه برای افراد ساکن در مناطق محروم و بی بضاعت تحت پوشش خود زده است.

وی اظهار نمود: این مهم با همکاری سازمان‌‌های مردم‌نهاد و معاونت مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور از 19 آذر لغایت 19 دی ماه در سطح استان زنجان به اجرا در می آید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که باید فرصت‌های برابر را فراهم نموده و بین افراد کم‌برخوردار و خیرین ارتباط برقرار کنیم تا این قشر از جامعه هم همانند سایر افراد از سایر امکانات جامعه برخوردار گردند.

معاون مشارکتهای مردمی ، مراکز غیر دولتی و موسسات خیریه با اشاره به نقش موثر موسسات خیریه به عنوان بازوان توانمند امدادرسانی به مددجویان خاطر نشان کرد :در حال حاضر تعداد 88 موسسه خیریه توسط بهزیستی استان زنجان ثبت گردیده است.

وی یادآور شد: افراد خیری که علاقمند به حمایت از این خانواده ها و کودکان و دانش آموزان هستند می توانند از طریق شماره حساب210091434524111 شعبه بانک توسعه تعاون و یا شماره کارت 1806-1032-0810-5029 برای واریز کمک های نوع دوستانه خود اقدام نمایند.

 

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اجرایی کردن قانون هدفمندی یارانه ها گفت: تعداد 1 هزار 111 نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی جهت استفاده از تسهیلات بازنشستگی به بیمه تامین اجتماعی معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان زنجان ،  محمد محمدی افزود: زنان سرپرست خانوار به دلایل مختلف از جمله طلاق، فوت همسر، ازکار افتادگی همسر به دلیل بیماریهای صعب العلاج  ، خودسرپرستی ، اعتیاد ، زندانی  و یا متواری بودن همسر دارای پرونده می باشند و بهزیستی توانمند سازی این قشر از جامعه را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است .

وی ادامه داد: بیمه تامین اجتماعی در راستای اجرای بند ب ماده 7 قانون هدفمندی یارانه ها و اجرای مفاد قانون برنامه پنجم از جمله ماده 42 و بند ج ماده 39 آن قانون یکی از راه های فراهم نمودن رفاه نسبی برای آحاد جامعه بصورت هدفمند و ایجاد نظام هماهنگ در سطح کشور است.  

وی افزود بیمه اجتماعی زنان و دختران روستایی وعشایری نیز از طرح های دفتر توانمندسازی خانواده وزنان بوده  که در راستای بهره مندی از بیمه های اجتماعی موجود که یکی از اقدامات مهم و بنیادی به منظور توانمندسازی زنان سرپرست خانوار می باشد. از این رو زنان ودختران روستایی وعشایری جامعه هدف از پوشش بیمه ای صندوق بیمه اجتماعی  روستایی و عشایری ازسال 1386 به تعداد450خانواربهره مند گشته اند  

این مقام مسئول بیان اینکه زنان سرپرست خانوار در پاسداری از کیان خانواده و تربیت فرزندان نقش مهم و بسزائی داشته اند افزود : این قشر از جامعه کسانی هستند که توان مالی و آگاهی لازم را در خصوص بیمه ندارند لذا این مهم توسط بهزیستی کشور با همکاری سازمان هدفمندی یارانه ها به اجرا در می آید.

وی با بیان اینکه تعداد 2 هزار و 949 نفر زن سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات بهزیستی استان زنجان قرار گرفته اند که  از این تعداد2436خانوار تحت پوشش مستمری بگیر و513خانوار پشت نوبت از خدمات تخصصی این اداره کل  در راستای توانمندسازی بهره مند شده اند

وی جلوگیری از افزایش روز افزون مستمری بگیران در بخش حمایتی ، حفظ کرامت انسانی ، ایجاد رفاه و آسایش نسبی برای جمعیت هدف ، اجرای عدالت اجتماعی ، تامین مالی مناسب برای زنان در زمان پیری و سالخوردگی را از مهمترین رویکرد و اهداف بیمه شدگان بر شمرد و بیان نمود: خانه دار بودن زن متقاضی ، دانش آموز و دانشجو نبودن زن متقاضی ، شاغل نبودن فرد ، عدم دریافت حقوق بازنشستگی و یا حقوق وارث و شرط سنی 18 تا 50 سال بدون داشتن سابقه بیمه را از دیگر شرایط زنان متقاضی بیمه اجتماعی عنوان نمود.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان تصریح نمود: پرداخت حق بیمه  10درصد  از27 درصد راسازمان هدفمندسازی یارانه هامتقبل شده وما بقی حق بیمه حدود  8 درصد از 27 درصد را سازمان بهزیستی تأمین می نماید تا جامعه هدف سازمان  از تمامی مزایای بازنشستگی بهره مند شوند.

وی اظهار نمود: مدت زمان پرداخت حق بیمه 10 سال است و زنانی که از سن 55 سالگی بمدت 10 سال حق بیمه پرداخت کنند می توانند  با 65 سال سن و 10 سال سابقه بیمه پردازی مستمری بگیر شوند.

محمدی افزود:حداقل زمان بیمه پردازی 10 سال  و حداکثر 30 سال خواهدبود که منطبق بر قوانین حاکم بر تامین اجتماعی است و اگر کسی پیش از این زمان دچار حادثه یا از کارافتادگی شود می تواند از مستمری از کارافتادگی بهره مند گردد و اگر بیمه شده ای فوت نماید بازماندگانش مستمری را دریافت خواهند نمود.

وی با اشاره به اینکه تعداد 2هزار و 436 نفر زن سرپرست خانوار و دختران خودسرپرست از خدمات مستمری ماهیانه بهزیستی استفاده می کنند گفت: تعداد 513 نفر افراد  واجد شرایط نیازمند پشت نوبت مستمری قرار گرفته اند.  

وی گفت: ارائه حمایت های اجتماعی ، مالی مستمر و غیرمستمر به خانواده های تحت پوشش شامل پرداخت کمک هزینه  مسکن ، اشتغال ، درمان ، تحصیلی ، آموزشی ، لوازم ضروری زندگی و ...از مهمترین آیتم های دفتر توانمند سازی زنان و خانواده بهزیستی بشمار می آید.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان خبر از آغاز ارزیابی مهدهاي کودك تحت نظارت بهزیستی استان زنجان توسط تیم کارشناسی دفتر امور کودکان و نوجوانان داد و گفت :نظارت بر فعالیت مهدهاي کودك و نحوه ارائه خدمات به کودکان از اهداف عالی این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، سلمان حسینی افزود : وجود یک سیستم نظارت دقیق می تواند با ارائه برنامه ریزي مناسب مدیران مهد کودك را جهت شناسایی و پاسخ به موقع و موثر در برابر عواملی که موضوع تربیتی و پرورشی

کودکان را تهدید می کند توانا سازد.

این مقام مسئول رتبه بندي را عامل ارتقاء کیفی خدمات مهدهاي کودك بر شمرد و خاطر نشان کرد : آموزش و فعالیت مهدهاي کودك در شکل گیري شخصیت کودکا ن تأثیر می گذارد و مربیان آموزش دیده ،کارآمد و متخصص در زمینه تربیت کودك می توانند به بهترین شکل کودکان را تربیت کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان تصریح نمود: اجراي طرح ارزشیابی و ارتقاء کیفیت مهدهاي کودك ضمن شناسایی وضعیت موجود و آشنا سازي مدیران ، اولیا و مربیان با استانداردهاي مختلف آموزشی ، فیزیکی ، ایمنی مهدهاي کودك ، زمینه رشد و تکامل همه جانبه کودکان خردسال در مهدهاي کودك را فراهم کرده و براي ارتقا کیفی آنها نیزبرنامه ریزي می گردد.

حسینی یادآور شد: رتبه بندي مهدهاي کودك شهري و سطح بندي مهدهاي کودك روستایی از اهدافی است که این طرح آن را دنبال می کندو از سال گذشته د ر مهد هاي کودك شهري وروستایی آغاز گردیده 80 درصد از مهد هاي کودك استان مورد ارزیابی قرار گرفته است. پس از ارزیابی و اعلام نتایج حاصله از این طرح در مهدهاي کودك شهري شاهد رتبه بندي یک ستاره مشروط ، یک ستاره ، دو ستاره ، سه ستاره و چهار ستاره خواهیم بود و مهدهاي کودك شهري مناطق کم برخوردار و روستایی نیز از یک تا سه سطح بندي خواهند شد

وي با اشاره به فعالیت 153 مهد کودك شهري و روستایی در سطح استان گفت : بر این اساس در حال حاضر 3 مهد چهار ستاره ، 9 مهد سه ستاره 14 مهد دو ستاره ، 6 مهد یک ستاره تحت نظارت بهزیستی استان زنجان فعالیت می نمایند.

 

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه 2 برابر شدن مستمری مددجویان نشان ازعزم دولت در جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه دارد افزود:تشکل های معلولین باید پیگیر اجرای شدن قانون جامع حمایت از حقوق معلولین باشند

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان خدابنده،محمد محمدی در مراسم جشن روز افراددارای معلولیت شهرستان خدابنده با بیان اینکه دانش آموزان دارای معلولیت در اولویت دریافت تجهیزات توانبخشی و هزینه ایاب و ذهاب قرار دارند،افزود؛باید بستر فرهنگی و فیزیکی جامعه برای حضور معلولین مهیا شود.

وی با اظهار اینکه معلولین گاهی فراتر و بهتر از سایرین عمل می کنند،اظهار نمود: تحصیل ، ایجاد اشتغال و ازدواج سه رویکردمهم در توانمندسازی معلولین است که باید با اهتمام جدی در تمام جوامع دنبال شود.

این مقام مسئول 50 درصد از معلولیت ها را حاصل اختلالات ژنتیک برشمرد و خاطر نشان کرد: درصورت بهره گیری از مشاوره ها و آزمایشهای ژنتیک قبل از ازدواج و همچنین رعایت قوانین راهنمایی ورانندگی در کنار استاندارد سازی راهها و خودروها ، میتوان از بروز معلولیت و تحمیل هزینه های بعدی به خانواده و جامعه پیشگیری نمود.

این مقام مسئول با ابراز خرسندی از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولین یاد آور شد: در این قانون در بحث مناسب سازی ضمانت اجرایی پیش بینی شده و مجازات انفصال و حبس برای فرد خاطی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه مناسب سازی اماکن و معابر فقط مختص معلولین نمی باشد تصریح نمود: سایر افراد از جمله سالمندان نیز در جامعه نیاز به معابر مناسب سازی شده دارند.

وی همچنین از معلولین خواست به حقوقشان در قانون آشنا شوند چرا که قانون برای این قشر مزایای زیادی در نظر گرفته است.

گفتنی است : این مراسم با حضور فرماندار ، امام جمعه شهرستان خدابنده و جمعی کثیری از معلولین در سالن اشراق این شهرستان برگزار شد و درپایان مراسم از معلولین موفق تقدیر بعمل آمد.

 

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به قانون جامع حمایت از حقوق معلولان قانون برنامه ششم توسعه افزود:در اشتغالزایی بستر فیزیکی و فرهنگی جامعه برای حضور معلولان مهیا نیست و از این پس شهرداری ها موظفند برای پروژه های جدیدی که قوانین مناسب سازی را رعایت نکرده باشند پایان کار به آنان ندهند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی در مراسم گرامیداشت افراد دارای معلولیت با بیان اینکه بهزیستی از 20 سال پیش، اجتماعی شد و در حال حاضر اکثر موسسات خیریه و مراکز غیر دولتی مجوز فعالیت خود را از بهزیستی اخذ کرده‌اند، افزود: مجموع اعتباری که برای بهزیستی هزینه می‌شود اعتباری بالغ بر 640 میلیارد ریال است که 180 میلیارد ریال آن توسط سازمان برنامه و بودجه استان زنجان تامین می‌شود

وی با تاکید بر این‌که بهزیستی با دو رویکرد عام و خاص ارائه خدمت می نماید اظهار نمود: 20 هزار و 239 معلول در سامانه بهزیستی استان زنجان مورد ثبت گردیده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: یکی از اقدامات خوب دولت با تصویب قانون برنامه ششم، افزایش 3.5 برابری مستمری مددجویان است. این در حالی است که به خاطر جذب پشت نوبتی‌ها و معلولان متوسط و خفیف، تعداد مستمری‌بگیران از 7000 نفر به 14 هزار نفر افزایش یافت.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان تصریح نمود: 309 معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی هستند که بیشتر آن‌ها به خاطر عدم رعایت مسایل ایمنی در کار و تصادفات جاده‌ای دچار معلولیت شده‌اند. از این‌رو، استاندارد کردن جاده‌ها باید جزو مطالبات عمومی باشد.

محمدی در ادامه با بیان اینکه ۹۹۴ دانش‌آموز و ۲۲۵ دانشجوی معلول از خدمات توانبخشی و تامین هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند هستند و۲۲۰ نفر نیز خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند یادآور شد: مجموع مبلغ مستمری مددجویان ماهانه رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان می باشد.

وی با بیان این‌که سال گذشته 730 نفر از مددجویان بهزیستی صاحب شغل شدند، یادآور شد: یکی از اقدامات مثبت این نهاد حمایتی، تغییر رویکرد از مرکزمحوری به خانواده‌محوری است و در این راستا، 500 نفر خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند.

وی افزود: همچنین سال گذشته 9 هزار و 100 مورد وسایل کمک توانبخشی برای مددجویان بهزیستی توزیع شد و 25 نفر کودک نیز تحت عمل کاشت حلزون قرار گرفتند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به این‌که از سال 92 تا کنون، 11 هزار معلول در قالب توانبخشی مبتنی بر جامعه شناسایی شده‌اند، بیان نمود: مقوله مناسب‌سازی باید با جدیت هر چه تمام‌تر پیگیری شود. این در حالی است که 9.8 درصد از جمعیت، سالمندان بالای 60 سال هستند و تخمین زده می‌شود که بعد از 15 سال، این میزان به 25 درصد برسد.

وی افزود:مشاوره ژنتیک یکی از بحث‌های مهم بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت ها است، و در این راستا، سال گذشته 20 هزار نفر تحت آموزش برنامه های آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت ها قرار گرفتند .

وی گفت: سال گذشته تعداد 1 هزار و 536 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در سطح استان مراجعه کردند و تعداد 2 هزار نفر از دانش‌آموزان نیز تحت غربالگری ژنتیک قرار گرفتند.

گفتتی است : مراسم بزرگداشت افراد دارای معلولیت با حضور استاندار زنجان ، مقامات ارشد استانی و جمع کثیری از معلولین در سالن همایش روزبه برگزار شد و از معلولین موفق در زمینه تحصیلی ، هنری ، ورزشی ، کارآفرین مورد تقدیر قرار گرفتند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان در نشست خبری هفته جهانی معلولان با بیان اینکه بهزیستی بعنوان متولی اصلی دولت در حمایت از افراد دارای معلولیت وظیفه مطالبه گری از حقوق حقه این افراد را بر عهده دارد گفت: دستاورد اصلی دولت تدبیر و امید تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت بوده که دارای ضمانت اجرائی است.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی با بیان این‌که 50 درصد از معلولیت‌ها ناشی از اختلالات ژنتیک است و 19 هزار بیماری ژنتیک شناخته شده وجود دارد، اظهار نمود:خوشبختانه مراکزی در سطح استان وجود دارد که مشاوره‌های قبل از ازدواج و ژنتیک را به متقاضیان ارائه می‌دهد.
وی ادامه داد: معلولین تحت پوشش بهزیستی از خدمات ۸ مرکز روزانه، ۴ مرکز حرفه‌آموزی و۲ کارگاه تولیدی حمایتی بهره‌مند می‌شوند.
این مقام مسئول با بیان اینکه ۱۰ مرکز شبانه‌روزی در سطح استان فعال است که در مجموع ماهانه 10 میلیارد ریال یارانه دریافت می‌کنند خاطر نشان کرد: معلولین تحت پوشش بهزیستی استان زنجان از خدمات ۸ مرکز روزانه، ۴ مرکز حرفه‌آموزی و۲ کارگاه تولیدی حمایتی نیز بهره‌مند می‌شوند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان از اجرای طرح غربالگری شنوایی برای تشخیص ناشنوایی نوزادان در طول سال خبر داد و تصریح نمود: ۱۷ هزار و ۳۵۶ نوزاد تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد، ۱۰ نوزاد ناشنوا تشخیص داده شدند.
وی با بیان اینکه ۱۰ نوزاد ناشنوا، برای دریافت خدمات توانبخشی از جمله سمعک و کاشت حلزون به مراحل بالاتر ارجاع شدند، گفت: بهزیستی، غربالگری شنوایی را فقط مختص نوزادان نمی‌داند و ۸ مرکز غربالگری در سطح استان فعال است.
محمدی در ادامه با بیان اینکه ۹۹۴ دانش‌آموز و ۲۲۵ دانشجوی معلول از خدمات توانبخشی و تامین هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند هستند و۲۲۰ نفر نیز خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند یادآور شد: طی سال‌های گذشته تعداد 7 هزار و 67 نفر مستمری‌بگیر داشتیم و این تعداد در حال حاضر به ۱۴ هزار و ۶۷۸نفر افزایش یافته است که در مجموع ماهانه رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کنند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه برنامه ریزی استراتژیک با نگاه علمی ؛ تخصصی ؛ فرایند محور ، کیفیت بخشی خدمات و استفاده از ظرفیت های مردم نهاد جزو سه استراتژی بهزیستی بشمار می آید بیان نمود: الزام به غربالگری ژنتیک در برنامه ششم توسعه ، غربالگری آمبلیوپی ، شنوایی سنجی ، اتیسم و آلزایمر از اقدامات پیشگیرانه بهزیستی در جامعه است که هم اکنون نقطه عطفی را در حوزه توانبخشی شاهد آن هستیم.
وی در ادامه تنبلی چشم را از علت‌های شایع نابینایی عنوان کرد و افزود: طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ ساله که توسط بهزیستی اجرا میشود و برای این منظور، در طول سال ۱۰ پایگاه ثابت در سطح استان فعال است. همچنین سال گذشته ۴۶ هزار و۵۹۰ کودک مورد تحت غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند.
محمدی با بیان اینکه چرخه مستمری برای معلولان شدید و خیلی شدید بود و سقف مستمری‌بگیران ثابت بود، ادامه داد: به همین‌خاطر ما پشت نوبتی زیاد داشتیم. در حال حاضر نیز تعداد مستمری‌بگیران افزایش نیافته است، فقط همه پشت نوبتی‌ها جذب شده‌اند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان بیان نمود: مراکزی در سطح استان، مشاوره‌های ژنتیک را به متقاضیان ارائه می‌دهد و در همین راستا، سال گذشته 1 هزار و 536 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در سطح استان مراجعه کردند و ۲۰۰۰ نفر از دانش‌آموزان نیز تحت غربالگری ژنتیک قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه ۲۲ هزار و ۴۰۰ نفر از دانش‌آموزان در قالب تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش، تحت آموزش‌های آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها قرار گرفتند، افزود: متاسفانه اجباری شدن مشاوره‌های ژنتیک هنوز به صورت مدون اجرا نمی‌شود ولی تاکنون 1 هزار و 553 زوج در شهرستان خدابنده تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی اظهار داشت: در بحث مناسب سازی، دسترس پذیری، تردد و تحرک معلولان قانون وجود داشت که به مرحله اجرا نرسیده بود اما در حال حاضر این قانون در حال اجرا است و اگر ارگانی عمل نکند مشمول مجازات قرار می گیرد.
محمدی با اشاره به تصویب قانون حمایت از معلولان در سال گذشته افزود: این قانون دارای بندهایی است از جمله این که در بحث خدمات بهداشتی و درمانی قرارگیری معلولان تحت پوشش بیمه سلامت باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر خدمات درمانی، خدمات توانبخشی جسمی و روانی را نیز تحت پوشش قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه استفاده افراد دارای معلولیت از خدمات فرهنگی، هنری و ورزشی دولتی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها رایگان است، گفت: در بحث کارآفرینی و اشتغال وزارت مکلف است در قالب اعتبارات مصوب سازمان صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را
ایجاد و اساسنامه آن را ابلاغ کند.
وی با بیان اینکه معلولین برای یکبار از پرداخت حق انشعاب آب، برق و گاز معاف هستند، خاطر نشان کرد: دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افرادی که دارای معلولیت شدید تا بسیار شدید است را به میزان حداقل دستمزد تعیین و اعتبارات لازم در قانون سنوات کشور منظور کند و دستگاه‌های مشمول مکلف‌اند شاغلان دارای معلولیت شدید و خیلی شدید را تا 10 ساعت کاهش دهند که این مهم باید توسط ادارات اجرا شود.
گفتنی است : در حال حاضر ۲۰ هزار و ۲۳۹معلول در حوزه توانبخشی تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند که از این تعداد 4 هزار و 804 نفر از خدمات مستمری و سایر مددجویان از امکانات موردی این نهاد حمایتی بهره مند می گردند

مدیر کل بهزیستی استان زنجان به مناسبت روزجهانی افراد دارای معلولیت پیام تبریک صادر کرد.

متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 

12 آذر مصادف با سوم دسامبر2018 روز جهانی افراد دارای معلولیت با شعار" توانمند سازی افراد دارای معلولیت و حصول اطمینان از فراگیر سازی و برابری" نامگذاری گردیده است.

این روز متعلق به عزیزانی است که با تلاشی وصف ناپذیر ثابت کرده اند که معلولیت، محدودیت نیست.معلولان به حق مصداق بارز حکمت و رحمت پروردگارند که به حکمت از برخی توان ظاهریشان کاسته شده و به رحمت بر توانمندی های باطنی شان افزون گردیده است و معلولان نیز مانند سایر افراد جامعه زندگی عادی خود را دارند .

روز جهانی معلولان فرصتی مغتنم برای شناخت توانمندی‌ها، افتخارآفرینی‌ها و افق‌های بلندی است که معلولان با درنوردیدن مرزهای اراده و همت، آن‌ها را دست یافتنی نموده‌اند و این قله‌های رفیع موفقیت و توانمندی صرفا" در سایه تحقق برابری فرصت ها برای معلولان در کنار دیگر اقشار جامعه تحقق می یابد و همچنین فرصتی است برای بازبینی در اقدامات انجام شده جهت احیاء حقوق معلولین و اصلاح نوع نگرش عمومی و فرهنگ سازی مناسب به پدیده معلولیت در جامعه.

اینجانب خادم معلولین و محرومین جامعه هدف سازمان بهزیستی استان زنجان بر خود وظیفه می دانم ضمن تبریک و تهنیت به همه معلولان و خانواده های محترم و صبور آنها از زحمات بی شائبه آنان تقدیر وتشکر نمایم. امید است با همت و تلاش مضاعف دستگاههای اجرایی، زمینه و بستر لازم برای اجرایی شدن قوانین مصوب حمایتی در مورد معلولان و استفاده بهینه از خدمات و امکانات رفاهی، فرهنگی، آموزشی، فرصتهای شغلی به عنوان مطالبه به حق جامعه معلولین فراهم گردد.ان شاءالله.

محمد محمدی

مدیر کل بهزیستی استان زنجان

 

معلولان باید به حقوق خود واقف باشند

یکشنبه, 11 آذر 1397 ساعت 11:31

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: معلولان باید قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را مطالعه کنند و حقوق خود را بدانند.

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمد محمدی‌قیداری صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی معلولان، با بیان این‌که 50 درصد از معلولیت‌ها ناشی از اختلالات ژنتیک است و 19 هزار بیماری ژنتیک شناخته شده وجود دارد، اظهار کرد: خوشبختانه مراکزی در سطح استان، مشاوره‌های ژنتیک را به متقاضیان ارائه می‌دهد و در همین راستا، پارسال 1536 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در سطح استان مراجعه کردند و 2000 نفر از دانش‌آموزان نیز تحت غربالگری ژنتیک قرار گرفتند.


این مسئول با اشاره به این‌که پارسال 22 هزار و 400 نفر از دانش‌آموزان در قالب تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش، تحت آموزش‌های آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها قرار گرفتند، ادامه داد: متاسفانه اجباری شدن مشاوره‌های ژنتیک هنوز به صورت مدون اجرا نمی‌شود ولی تاکنون 1553 زوج در شهرستان خدابنده تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند.


وی در ادامه، تنبلی چشم را از علت‌های شایع نابینایی برشمرد و افزود: طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله چندین سال است که اجرا می‌شود و برای این منظور، در طول سال 10 پایگاه ثابت در سطح استان فعال است. همچنین خوشبختانه پارسال 46 هزار و 590 کودک مورد تحت غربال‌گری تنبلی چشم قرار گرفتند.


محمدی‌قیداری، از اجرای طرح غربالگری شنوایی برای تشخیص ناشنوایی نوزادان در طول سال خبر داد و گفت: پارسال 17 هزار و 356 نوزاد تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند. از این تعداد، 10 نوزاد ناشنوا تشخیص داده شدند و برای دریافت خدمات توانبخشی از جمله سمعک و کاشت حلزون به مراحل بالاتر ارجاع شدند. این در حالی است که بهزیستی، غربالگری شنوایی را فقط مختص نوزادان نمی‌داند و 8 مرکز غربالگری در سطح استان فعال است.


مدیرکل بهزیستی استان زنجان در ادامه با بیان این‌که در حال حاضر در حوزه توانبخشی، 20 هزار و 239 معلولیت ثبت شده است و 12 هزار و 518 معلول به صورت پرونده‌های فعال از خدمات مددکاری بهره‌مند می‌شوند، یادآور شد: معلولان تحت پوشش بهزیستی از خدمات 8 مرکز روزانه، 4 مرکز حرفه‌آموزی و 2 کارگاه تولیدی حمایتی بهره‌مند می‌شوند. همچنین 10 مرکز شبانه‌روزی در سطح استان فعال است که در مجموع ماهانه یک میلیارد تومان یارانه دریافت می‌کنند. علاوه بر این، 994 دانش‌آموز و 225 دانشجوی معلول از خدمات توانبخشی و تامین هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند هستند و 220 نفر نیز خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند.


محمدی‌قیداری با اشاره به افزایش 3.5 برابری مستمری طی پارسال، خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته، 7067 نفر مستمری‌بگیر داشتیم و این تعداد در حال حاضر به 14 هزار و 678 نفر افزایش یافته است که در مجموع ماهانه رقمی بالغ بر یک میلیارد و 780 میلیون تومان مستمری دریافت می‌کنند؛ در واقع قبلا چرخه مستمری برای معلولان شدید و خیلی شدید بود و سقف مستمری‌بگیران ثابت بود. به همین‌خاطر ما پشت نوبتی زیاد داشتیم. در حال حاضر نیز تعداد مستمری‌بگیران افزایش نیافته است، فقط همه پشت نوبتی‌ها جذب شده‌اند.


مدیرکل بهزیستی استان زنجان همچنین با تاکید بر این‌که قانون بازنگری شده جامع حمایت از حقوق معلولان نسبت به سال‌های گذشته تغییرات زیادی به نفع معلولان دارد، خاطرنشان کرد: برای همه معلولان واجب است که این قانون را مطالعه کنند و نسبت به آن آگاه باشند؛ چراکه فقط در این صورت می‌توانند حقوق خود را از مراجع قانونی پیگیری کنند.


وی تصریح کرد: این قانون ضمانت اجرایی دارد و اجرا نشدن آن از جانب نهادها و دستگاه‌ها عواقب زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال در این قانون، وظایفی برای وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و شهرداری‌ها در نظر گرفته شده و وزارت بهداشت را موظف کرده است که پوشش بیمه سلامت معلولان علاوه بر خدمات درمانی، خدمات توانبخشی و روانی این قشر را نیز شامل شود.

 

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه خانواده معظم شهدا و جانبازان از بزرگترین سرمایه های انقلاب اسلامی هستند افزود: تحقق فرهنگ ايثار و شهادت بايد به عنوان ميراثي ارزشمند و گران سنگ در ذهن و قلب ملت ايران باقي بماند

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی در مراسم تجلیل از کارکنان بسیجی بهزیستی که با حضور سرهنگ طهماسبی جانشین فرماندهی سپاه انصارالمهدی استان زنجان برگزار شد گفت: رزمندگان دوران 8سال دفاع مقدس با الگوپذیری از قهرمان کربلا وفاداری خود را به اثبات رساندند.
وی با بیان اینکه به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت اظهار نمود:.در چنین شرایطی امام خمینی در پنجم آذر 1358، فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: اکثر کارکنان بهزیستی استان زنجان از ایثارگران و خانواده شهدا و جانبازان هستند و امروزه وظیفه بسیج در این نهاد حمایتی سخت و دشوار است و در پیشگیری از آسیب های اجتماعی یک کار جهادی را می طلبد که این مهم در روحیه همکاران ما است.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان تصریح نمود: از ۴۰۵ نفر نیروی کارکنان بهزیستی استان زنجان ۳۸۵ نفر عضو پایگاه مقاومت بسیج شهید محمد بیات بهزیستی هستند.
وی ادامه داد: عزت و اقتدار و سربلندی ایران اسلامی مرهون ایثارگران و جانبازانی است که بعنوان مشعل های فروزان ارزش های دفاع مقدس را به نسل های آینده منتقل می کنند.
وی یادآور شد:پیروزی غرور آفرین رزمندگان هشت سال دفاع مقدس متعلق به همه ملت ایران است و تمامی آحاد جامعه در آن نقش
آفرینی نمودند.
وی گفت: همه ما می توانیم با برگزاری چنین مراسماتی و گرامیداشت یادواره شهدا برای اشاعه فرهنگ و ایثار و انتقال آن به نسل جوان تلاش نماییم

صفحه1 از142