Loading...

۱۸۷ محیط شهری و روستایی زنجان در امر پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنند

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت
  • خبر
  • ۱۸۷ محیط شهری و روستایی زنجان در امر پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنند

۱۸۷ محیط شهری و روستایی زنجان در امر پیشگیری از اعتیاد فعالیت می‌کنندزنجان - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: هم اکنون ۱۸۷ محیط شهری و روستایی تحت نظارت بهزیستی با هدف پیشگیری از بروز اعتیاد و سایر آسیب‌های اجتماعی حاصل از آن‌ و بر اساس نیازهای محله با هدایت تسهیلگران محلی اجتماع‌محور پیشگیری از اعتیاد در استان فعالیت می‌کنند.

محمد محمدی قیداری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: اجرای طرح‌های اجتماع محور در خصوص پیشگیری از اعتیاد، با رویکرد تغییرات رفتاری و شناختی انجام می شود.

وی اظهار داشت: توانمندسازی گروه‌های محلی در مواجهه با آسیب های اجتماعی، افزایش عوامل محافظتی، افزایش سطح آگاهی، نگرش و رفتار افراد محله درباره رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی، بالا بودن مشارکت افراد محل در امور فرهنگی و رفاهی – اجتماعی محل، کاهش عوامل مخاطره آمیز از اهداف پیشگیری اولیه است.

این مسوول با اشاره به اجرای "مدیریت مورد " طرح مددکاری بسیار جدی در توانمند سازی و بازگشت معتادین بهبود یافته به اجتماع ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده در سال گذشته  ۱۰۰ معتاد زنجانی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وی بازتوانی روانی و اجتماعی فرد بهبود یافته را مهمتر از مسیر درمان ارزیابی کرد و گفت: در برنامه مدیریت مورد تلاش می شود در کنار هر معتاد و با توجه به وضعیت خانوادگی، روانی، درمانی مددکارانی به عنوان تسهیلگر حضور داشته باشند و اقداماتی را با هدف بازگشت فرد به خانواده و جامعه مورد توجه قرار دهند.

محمدی افزود: هم اکنون ۲۶ مرکز حوزه درمان و کاهش آسیب شامل یک مرکز کاهش آسیب و ۲۵ مرکز درمانی اعم از سرپایی و اقامتی در سطح استان فعالیت می‌کنند.

به گفته این مسوول، در زمان حاضر یک مرکز تبصره ۲ ماده ۱۶ در استان برای نگهداری اجباری معتادان با دستور قضایی فعال است که طی ۶ ماهه گذشته ۴۲۵ نفر را پذیرش کرده و نیاز به ایجاد یک مرکز ماده ۲ تبصره ۱۶ دیگر در سطح استان احساس می شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان یادآور شد: مرکز سرپناه شبانه افراد با اختلال مصرف مواد مخدر (شلتر)تحت نظارت بهزیستی فعال است که در مدت یاد شده  ۳۹۹ پرونده فعال در این مرکز تشکیل داده شده است.

منبع : خبرگزاری ایرنا