Loading...

330سازش قطعی زوجین متقاضی طلاق

330سازش قطعی زوجین متقاضی طلاق


 مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به نقش طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی و روند تاثیر گذار مشاوره و راهنمائی در کاهش طلاق گفت: در سال گذشته 38هزار و 171مورد خدمات مشاوره مددکاری، روان شناختی  به زوجین متقاضی طلاق و فرزندان آنها داده شده است.  
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی افزود۲هزار ۵۶۷ زوج دریافت کننده خدمات بهزیستی و مراکز مشاوره دولتی و غیر دولتی بهزیستی هستند که  330 زوج بعد از پیگیرهای بعدی (پس از سازش) به سازش قطعی رسیده اند
 وی با اشاره به فعالیت 10 کمیته مرکز پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان زنجان یادآور شد: کاهش طلاق، شناسایی و کمک به حل مسایل خانوادگی، همچنین حفظ تعادل عاطفی و روانی از مهم‌ترین وظایف کارشناسان و روان شناسان  مرکز مداخله در بحران های اجتماعی و فردی بهزیستی محسوب می‌شود.

این مقام مسئول افزود : درسال های اخیرطلاق به یک روند و معضل مهم اجتماعی تبدیل شده است و متاسفانه امروزه شاهد ازهم گسیختن بسیاری از پیوندها ی زناشویی هستیم که دراثراین روند فرزند یا فرزندان آنها دراثرعــدم توجــــــه والدین صدمه های روحی و روانی می بینند.
وی عنوان نمود : طلاق به عنوان یک آسیب اجتماعی بر بنیان خانواده اثر گذار است. در این میان بعضی اشخاص تصور می کنند زنان بیش از مردان آسیب می بینند. ممکن است زنان از نگاه فرهنگی و یا موضوع امرار معاش یا مسائل عاطفی آسیب ببینند. اما مردان بعد از طلاق نه تنها دچار آسیب های روانی بیشتری می شوند، بلکه به خاطر ساختار اجتماعی با درون ریزی ناراحتی ها احساساتی نظیر ناامیدی، یاس، افسردگی، کاهش اعتماد به نفس، کاهش پذیرش شخصیت فردی، زیر سوال بردن زیبایی ها و توانایی های شخصی و فردی بعد از متارکه به شکل گسترده و پنهان در مردان شکل می‌گیرد.
محمدی با تاکید بر لزوم حفظ انسجام خانواده برای افزایش سطح سلامت روان،  خاطر نشان کرد: ساختارعاطفی کودک ازسنین 5-4 ماهگی شکل می گیرد و اگراین کودک درخانواده ای بزرگ شود که عاری ازمحبت است بی شک دررفتارکودک تاثیرگذار است
محمدی اظهار داشت کارشناسان براین باورند که درگیری ها و جنگ وجدال هایی که بین والدین صورت می گیرد، هیچ وقت ازذهن بچه هابیرون نمی رود و یادآوری آن خاطرات تلخ دربزرگسالی، اختلالات روانی چون افسردگی، اضطراب و ... را درپی دارد
وی  تصریح نمود: طلاق و فروپاشی خانواده ضمن بر هم زدن تعادل روانی، عاطفی افراد خانواده و جامعه، منجر به بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی مانند فحشاء، انحرفات جنسی ، خودکشی ، فرار از منزل ، سرقت ، اعتیاد ، تکدی گری و … می گردد.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان تاکید کرد: درخصوص راه های پیشگیری ازطلاق، بررسی ها نشان می دهد عدم رسش عقلانی و عاطفی  زوجین پیش ازازدواج یکی ازدلایل اصلی وقوع طلاق است. برای پیشگیری از وقوع طلاق هایی که در اثر رفتار ها و کردار های ناسنجیده در روابط زناشویی چه به لحاظ جنسی، عاطفی و یا کلامی رخ می دهد؛ مشاوره قبل ازازدواج  ضروری به نظر می رسد، تا از این طریق، جوانان را واجد توانمندی های لازم برای شروع و ادامه زندگی مشترک در بستری مناسب گرداند. تنها در این صورت می توان به دوام و پایداری زندگی مشترک زوج های جوان امید داشت.
وی بیان نمود: برنامه‌های کاهش طلاق، مبتنی بر رویکردهای جامع، منسجم، علمی و پیوسته خدمات در سطوح مختلف پیشگیری است واین اقدامات در سه سطح پیشگیرانه شامل: آموزش‌های پیش از ازدواج، حین زندگی مشترک ، ارایه خدمات تخصصی روانی – اجتماعی به زوجین متقاضی طلاق در مراکز مشاوره و روان‌شناختی و تخصیص یارانه مشاوره طلاق به زوجین نیازمند در حال اجرا می باشد

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 فروردين 1398 ساعت 08:23