Loading...

قانون حمایت از افراد دارای معلولیت دارای ضمانت اجرائی است

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت
  • خبر
  • قانون حمایت از افراد دارای معلولیت دارای ضمانت اجرائی است

قانون حمایت از افراد دارای معلولیت دارای ضمانت اجرائی است

مدیر کل بهزیستی استان زنجان در نشست خبری هفته جهانی معلولان با بیان اینکه بهزیستی بعنوان متولی اصلی دولت در حمایت از افراد دارای معلولیت وظیفه مطالبه گری از حقوق حقه این افراد را بر عهده دارد گفت: دستاورد اصلی دولت تدبیر و امید تصویب و ابلاغ قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت بوده که دارای ضمانت اجرائی است.
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی با بیان این‌که 50 درصد از معلولیت‌ها ناشی از اختلالات ژنتیک است و 19 هزار بیماری ژنتیک شناخته شده وجود دارد، اظهار نمود:خوشبختانه مراکزی در سطح استان وجود دارد که مشاوره‌های قبل از ازدواج و ژنتیک را به متقاضیان ارائه می‌دهد.
وی ادامه داد: معلولین تحت پوشش بهزیستی از خدمات ۸ مرکز روزانه، ۴ مرکز حرفه‌آموزی و۲ کارگاه تولیدی حمایتی بهره‌مند می‌شوند.
این مقام مسئول با بیان اینکه ۱۰ مرکز شبانه‌روزی در سطح استان فعال است که در مجموع ماهانه 10 میلیارد ریال یارانه دریافت می‌کنند خاطر نشان کرد: معلولین تحت پوشش بهزیستی استان زنجان از خدمات ۸ مرکز روزانه، ۴ مرکز حرفه‌آموزی و۲ کارگاه تولیدی حمایتی نیز بهره‌مند می‌شوند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان از اجرای طرح غربالگری شنوایی برای تشخیص ناشنوایی نوزادان در طول سال خبر داد و تصریح نمود: ۱۷ هزار و ۳۵۶ نوزاد تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند که از این تعداد، ۱۰ نوزاد ناشنوا تشخیص داده شدند.
وی با بیان اینکه ۱۰ نوزاد ناشنوا، برای دریافت خدمات توانبخشی از جمله سمعک و کاشت حلزون به مراحل بالاتر ارجاع شدند، گفت: بهزیستی، غربالگری شنوایی را فقط مختص نوزادان نمی‌داند و ۸ مرکز غربالگری در سطح استان فعال است.
محمدی در ادامه با بیان اینکه ۹۹۴ دانش‌آموز و ۲۲۵ دانشجوی معلول از خدمات توانبخشی و تامین هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند هستند و۲۲۰ نفر نیز خدمات ویزیت در منزل دریافت می‌کنند یادآور شد: طی سال‌های گذشته تعداد 7 هزار و 67 نفر مستمری‌بگیر داشتیم و این تعداد در حال حاضر به ۱۴ هزار و ۶۷۸نفر افزایش یافته است که در مجموع ماهانه رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کنند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه برنامه ریزی استراتژیک با نگاه علمی ؛ تخصصی ؛ فرایند محور ، کیفیت بخشی خدمات و استفاده از ظرفیت های مردم نهاد جزو سه استراتژی بهزیستی بشمار می آید بیان نمود: الزام به غربالگری ژنتیک در برنامه ششم توسعه ، غربالگری آمبلیوپی ، شنوایی سنجی ، اتیسم و آلزایمر از اقدامات پیشگیرانه بهزیستی در جامعه است که هم اکنون نقطه عطفی را در حوزه توانبخشی شاهد آن هستیم.
وی در ادامه تنبلی چشم را از علت‌های شایع نابینایی عنوان کرد و افزود: طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ ساله که توسط بهزیستی اجرا میشود و برای این منظور، در طول سال ۱۰ پایگاه ثابت در سطح استان فعال است. همچنین سال گذشته ۴۶ هزار و۵۹۰ کودک مورد تحت غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند.
محمدی با بیان اینکه چرخه مستمری برای معلولان شدید و خیلی شدید بود و سقف مستمری‌بگیران ثابت بود، ادامه داد: به همین‌خاطر ما پشت نوبتی زیاد داشتیم. در حال حاضر نیز تعداد مستمری‌بگیران افزایش نیافته است، فقط همه پشت نوبتی‌ها جذب شده‌اند.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان بیان نمود: مراکزی در سطح استان، مشاوره‌های ژنتیک را به متقاضیان ارائه می‌دهد و در همین راستا، سال گذشته 1 هزار و 536 نفر به مراکز مشاوره ژنتیک در سطح استان مراجعه کردند و ۲۰۰۰ نفر از دانش‌آموزان نیز تحت غربالگری ژنتیک قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه ۲۲ هزار و ۴۰۰ نفر از دانش‌آموزان در قالب تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش، تحت آموزش‌های آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‌ها قرار گرفتند، افزود: متاسفانه اجباری شدن مشاوره‌های ژنتیک هنوز به صورت مدون اجرا نمی‌شود ولی تاکنون 1 هزار و 553 زوج در شهرستان خدابنده تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
وی اظهار داشت: در بحث مناسب سازی، دسترس پذیری، تردد و تحرک معلولان قانون وجود داشت که به مرحله اجرا نرسیده بود اما در حال حاضر این قانون در حال اجرا است و اگر ارگانی عمل نکند مشمول مجازات قرار می گیرد.
محمدی با اشاره به تصویب قانون حمایت از معلولان در سال گذشته افزود: این قانون دارای بندهایی است از جمله این که در بحث خدمات بهداشتی و درمانی قرارگیری معلولان تحت پوشش بیمه سلامت باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر خدمات درمانی، خدمات توانبخشی جسمی و روانی را نیز تحت پوشش قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه استفاده افراد دارای معلولیت از خدمات فرهنگی، هنری و ورزشی دولتی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها رایگان است، گفت: در بحث کارآفرینی و اشتغال وزارت مکلف است در قالب اعتبارات مصوب سازمان صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت تحت پوشش را
ایجاد و اساسنامه آن را ابلاغ کند.
وی با بیان اینکه معلولین برای یکبار از پرداخت حق انشعاب آب، برق و گاز معاف هستند، خاطر نشان کرد: دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افرادی که دارای معلولیت شدید تا بسیار شدید است را به میزان حداقل دستمزد تعیین و اعتبارات لازم در قانون سنوات کشور منظور کند و دستگاه‌های مشمول مکلف‌اند شاغلان دارای معلولیت شدید و خیلی شدید را تا 10 ساعت کاهش دهند که این مهم باید توسط ادارات اجرا شود.
گفتنی است : در حال حاضر ۲۰ هزار و ۲۳۹معلول در حوزه توانبخشی تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند که از این تعداد 4 هزار و 804 نفر از خدمات مستمری و سایر مددجویان از امکانات موردی این نهاد حمایتی بهره مند می گردند