Loading...

پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی بهزیستی زنجان

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت
  • خبر
  • پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی بهزیستی زنجان

پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی بهزیستی زنجان

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: کلیه معلولین شدید و خیلی شدید آسیب نخاعی بطور مستمر و ماهیانه حق پرستاری دریافت میکنند

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی افزود: طناب نخاعی در انسان اهمیت خاصی برای تداوم زندگی دارد و اگر نخاع به دلایل ضربه یا غیر ضربه در یکی از سطوح گردن، پشت و یا کمر آسیب ببیند موجب اختلالات شدید حرکتی در اندامهای زیر آسیب دیده می گردد.

وی اظهار کرد: بیشتر آسیب های نخاعی بعلت ضربه است و معمولاً به هنگام تصادف بویژه چپ کردن خودرو، سانحه با موتورسیکلت، حرکات شدید ورزشی، سقوط از ارتفاع و یا ضربات ناشی از چاقو ایجاد می شود.

این مقام مسئول موارد غیر ضربه ای را از دیگر علل ایجاد معلولیت ضایعه نخاعی معرفی نمود و گفت: در موارد غیر ضربه ای عارضه مادرزادی منگومایلوسل، فتق دیسک بین مهره ای، لیز خوردن مهره و تومورها از مهم ترین علل ضایعه نخاعی هستند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه همه افرادی که کمک‌هزینه حق پرستاری دریافت می‌کنند، ضایعه نخاعی بوده و نوع ، شدت این ضایعه توسط کمیسیون پزشکی تایید شده است تصریح نمود: در حال حاضر هیچ‌کدام از معلولان ضایعه نخاعی برای دریافت حق پرستاری پشت نوبت نیستند و کمک‌هزینه‌های خود را ماهانه و به‌روز دریافت می‌نمایند.

محمدی خاطرنشان کرد: معلولان ضایعه نخاعی در سه سطح آسیب به گردن، آسیب به پشت و آسیب به کمر تقسیم‌بندی می‌شوند و هرکدام با توجه به شدت و درجه معلولیت ماهیانه از مبلغ 1 میلیون و 800 تا 2میلیون و 300 هزار ریال حق پرستاری دریافت می نمایند.

وی ادامه داد: آن دسته از معلولین ضایعه نخاعی که برای کنترل ادرار و مدفوع خود با مشکل مواجه باشند علاوه بر دریافت کمک‌هزینه پرستاری، ماهیانه 1 میلیون ریال جهت خرید وسایل بهداشتی نیزبه حساب آنان واریز می گردد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه 307 نفر معلول ضایعه تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند یادآور شد: تعداد 142 نفر ضایعه نخاعی کمری ، 114 نفر نخاعی سینه ای و 51 نفر ضایعه نخاعی گردنی از خدمات بهزیستی زنجان بهره مند می شوند.

وی گفت: حوزه توانبخشی بهزیستی خدمات ویژه ای را به این گروه از جامعه هدف ارائه می دهد که از جمله این خدمات پرداخت حق پرستاری به خانواده معلولان ضایعه نخاعی و پرداخت مستمری ماهیانه بر اساس بعد خانوار می باشد.

وی بیان نمود: برای 260 نفر از معلولین ضایعه نخاعی مبلغ 800 هزار تا 1 میلیون ریال جهت کمک هزینه لوازم بهداشتی درهرماه پرداخت می شود.

وی آسیب نخاعی را یکی از معلولیت های شدید و خیلی شدید در حوزه توانبخشی معرفی نمود و افزود: حق پرستاری این قشر از معلولین به صورت الکترونیکی به جهت تسهیل و کاهش فرآیندهای اداری و به موقع درمرکزاستان صورت می‌گیرد.

گفتنی است : مهمترین عوامل ایجاد کننده آسیب طناب نخاعی، تصادفات رانندگی ،سقوط از بلندی و یا آسیب های ضربه ای و تومورهای نخاعی است.