Loading...

برنامه غربالگری شنوایی و بینایی کودکان 3 تا 6 سال زنجانی آغاز شد

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت
  • خبر
  • برنامه غربالگری شنوایی و بینایی کودکان 3 تا 6 سال زنجانی آغاز شد

برنامه غربالگری شنوایی و بینایی کودکان 3 تا 6 سال زنجانی آغاز شد

برنامه غربالگری شنوایی و بینایی کودکان 3 تا 6 سال زنجانی بصورت همزمان در کلیه مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی و۳۶۰پایگاه اغازشد
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی در مراسم افتتاح برنامه غربالگری شنوایی و بینایی کودکان افزود : شنوایی یکی از حواس برتر انسان است که عدم دستیابی به این حواس موجب از دست دادن بسیاری از تجربیات مفید و امیدبخش زندگی اجتماعی فرد می گردد.
وی با اشاره به اجرای موفق فاز اول برنامه غربالگری ، تشخیص و مداخله شنوایی زود هنگام در نوزادان اظهار نمود: فاز دوم این مهم در مقطع پیش دبستانی در کودکان 3 تا 5 سال همزمان در زنجان و 12 استان دیگر شروع شده است
این مقام مسئول با بیان اینکه تحقیقات به وضوح نشان داده است که نقص شنوایی تکامل زبانی ، گفتاری و آموزشی کودک را به مخاطره می اندازد اظهارداشت افت شنوایی نقصی پنهان است که گاه به سادگی قابل شناسایی نیست و والدین به تنهایی نمی توانند به وجود افت شنوایی کودک خود پی ببرند وی خاطر نشان کرد:بررسی شنوایی در کودکان مستلزم استفاده از روش های آزمایشی متعدد و مختلفی است که باید در کنار هم انجام شود تا بتوان به یک تلقی جامع از شنوایی کودک دست یافت.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله زود هنگام شنوایی نوزادان و شیرخوارگان از سال 85 در زنجان آغاز گردیده است تصریح نمود: در شش ماهه نخست سال 265 کودک تحت غربالگری شنوایی قرار گرفتند و تا کنون 21 نفر به مراکز شنوایی ارجاع داده شدند که از این تعداد 2 نفر افت انتقالی و 1 نفر افت حسی عصبی داشتند.
محمدی با اشاره به اهمیت تشخیص و مداخله در یک ماهگی، سه ماهگی و شش ماهگی نوزاد خاطر نشان کرد: آزمون غربالگری، آزمونی ساده است که فقط چند دقیقه طول می کشد و هدف آن شناسایی نوزادانی است که شنوایی آنها نیاز به ارزیابی بیشتری دارد.
وی توجه به غربالگری شنوایی نوزادان را مهّم ارزیابی نمود و اظهار داشت: اگر بررسی شنوایی نوزاد دیر انجام شود موجب تاخیر در رشد و تکلم می شود که روی توانایی کودک برای یادگیری و تحصیل و ارتباطات اجتماعی تاثیر می گذارد.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه طرح بینایی سنجی از اول آبان ماه همزمان در سراسر استان اغازگردیده است یادآور شد: تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا و نابینا خواهد نمود.
مدیر کل بهزیستی استان زنجان از مهمترین علل تنبلی چشم به اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم ، عیوب انکساری ، نزدیک بینی ، دوربینی ، آستیگماتیسم و انحراف اشاره نمودو عنوان کرد: سال گذشته در راستای اجرای برنامه پیشگیری از تنبلی چشم در استان زنجان تعداد 46 هزار و 578 کودک مورد معاینه قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه برنامه غربالگری تنبلی چشم در سه سطح به اجرا در می آید ابراز نمود : در سطح اول غربالگری توسط فرد معاینه کننده انجام می شود که بصورت تئوری و عملی آموزش دیده و با استفاده از دستگاه Eچارت برای غربال چشم کودکان اقدام می نمایند.
وی با اشاره به اینکه در سطح دوم کودک ارجاعی (مشکوک شناسایی شده در سطح اول )، توسط اپتو متریست مورد معاینه قرار می گیرد و چنانچه بیمار تشخیص داده شود تحت درمان لازم قرار می گیرد افزود: اگر نیاز به معاینه و درمان تخصصی داشته باشد به سطح سوم برنامه ارجاع داده می شود و توسط چشم پزشک معاینات دقیق تری انجام می گیرد.
وی گفت: : از اول آبان ماه سال جاری 157 مهد کودک تحت نظارت بهزیستی استان زنجان ، 360 پایگاه ثابت ، سیار ، دائمی و غیر دائمی و 350 نفر معاینه کننده در استان زنجان آماده غربالگری سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال می باشند.
گفتنی است: والدینی که دارای فرزندان 3 تا 6 سال هستند می توانند برای غربالگری شنوایی و بینایی چشم کودکان خود با در دست داشتن شناسنامه به پایگاه ها و یا مهدهای کودک در استان یا شهرستان محل سکونت خود مراجعه نمایند