Loading...

سوالات متداول

سوالات متداول

• فرزندخواندگی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور چگونه امکانپذیر است؟

شما باید به سفارت ایران، در کشوری که اقامت دارید (در صورتی که در امریکا زندگی می‌کنید به سفارت سوئیس) مراجعه نمایید. و درخواست خود را به سفارت ارائه نمایید. شرایط عمومی درخواست فرزندخواندگی، عبارت است از: تابعیت جمهوری اسلامی ایران، تبعیت از دین اسلام، گذشتن حداقل 5 سال از تاریخ ازدواج، دارا بودن حداقل 29 سال سن(برای یکی از زوجین)، گواهی پزشک دال بر ناباروری یکی از زوجین.

• شماره حساب سازمان بهزیستی برای دریافت کمک‌های مردمی چیست؟

افرادی که تمایل به کمک نقدی دارند، می‌توانند از طریق شماره حساب مشارکت‌های مردمی بهزیستی نزد بانک توسعه تعاون ۲۱۰۰۹۱۴۳۴۵۲۴۱۱۱ شماره کارت ۵۰۲۹۰۸۱۰۱۰۳۲۱۸۰۶ و یا شماره‌گیری *733*4*1400016#  بهزیستی را همراهی کنند.

• چگونه می‌توانم از وام کارفرمایی معلولان استفاده کنم؟

شما باید با همراه داشتن جواز کسب کارگاه خود، به بهزیستی شهرستان محل سکونتتان مراجعه کنید تا با انجام مراحل قانونی، به ازای بکارگیری هر مددجو 5 میلیون تومان وام دریافت کنید.

• جامعه هدف سازمان بهزیستی برای دریافت تسهیلات ساخت و خرید مسکن چه گروه هایی هستند؟

الف – زنان سرپرست خانوار

ب – افرد از کار افتاده سرپرست خانواده

ج – فرزندان بهزیستی (کودکان بهزیستی)

د – آسیب دیدگان اجتماعی

ه – معلولین (نابینایان، ناشنوایان، معلولین جسمی و حرکتی، افراد ضایعه نخاعی)

•نحوه بهره مندی مددجویان سازمان از تسهیلات مسکن چگونه است؟

مددجویان سازمان بهزیستی بر اساس امتیازات کسب شده اولویت بندی شده و بر اساس اولویت از این تسهیلات بهره مند می شوند.

•تأمین مسکن مددجویان سازمان از چه راه هایی انجام می گیرد؟

تأمین مسکن مددجویان سازمان با استفاده از منابع اعتباری سازمان بهزیستی که هر ساله در قوانین بودجه سنواتی گنجانده می شود و نیز درآمد مشارکتهای مردمی سازمان همراه با مشارکت افراد خیر و موسسات خیریه تأمین می شود بدین ترتیب که 50% از هزینه ساخت هر واحد (تا سقف 40 میلیون ریال) توسط سازمان پرداخت شده و 50% مابقی را خیرین تأمین خواهند کرد. لازم به ذکر است در حال حاضر یکصد و ده موسسه خیریه مسکن ساز با سازمان بهزیستی همکاری دارند.

• سازمان بهزیستی چه تهسیلاتی دراختیار موسسات خیریه مسکن ساز قرار می دهد؟

سازمان بهزیستی ضمن تأمین 50 هزینه ساخت هرواحد مسکونی تا سقف 40 میلیون ریال با معرفی مددجویان به ادارات ذیربط، زمینه استفاده آنان از معافیتهای قانونی ازجمله، اخذ مجوز ساختمانی، حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب ... را فراهم می کند.

• نحوه مشارکت خیرین و موسسات خیریه در تامین مسکن مددجویان چگونه خواهد بود؟

افراد خیر و موسسات خیریه با مراجعه به بهزیستی استان محل سکونت خود و عقد قرارداد مشارکت در ساخت مسکن مددجویان و با پرداخت 50% هزینه ساخت در تأمین مسکن مددجویان مشارکت خواهند نمود. همچنین افراد خیر و موسسات خیریه می توانند با تأمین زمین و مصالح در این  امر سهیم باشند.

• چگونگی پرداخت کمک ها، نذورات و فطریه به صورت اینترنتی

سامانه پرداخت الکترونیک سازمان به صورت آن لاین کمکهای شما عزیزان را در داخل و خارج از کشور جمع آوری کرده و  به دست مددجویان می رساند. شما در سامانه پرداخت الکترونیک قادر به پرداخت کمک های خود حتی به صورت موضوعی و به قشر خاصی از مددجویان هستید. این سامانه قادر به دریافت نذورات و فطریه شما عزیزان نیز می باشد.

• مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز مهدکودک چیست؟

جهت دریافت مجوز مهدکودک باید با داشتن مدارک مورد نیاز به معاونت اجتماعی استان محل سکونت خود مراجعه نمایید.

• شرایط لازم برای فرزند پذیری چیست؟

شرایط خانواده پذیرای کودک:

1- ایرانی، مسلمان، متعهد و معتقد به مبانی اعتقادی و اسلامی، فاقد سوء پیشینه کیفری، مشهور به حسن اخلاق و دارای انسجام و توانایی و مهارت کافی در پرورش کودکان باشد.

تبصره: برای فرزندان اقلیت های دینی و مذهبی خانواده متقاضی از همان اقلیت باشد

2- با توجه به سن و جنس فرزند و مدت نگهداری، خانواده متقاضی می‌بایست نسبت به ایجاد زمینه‌های محرمیت اقدام نموده و به اصول دقیق موازین شرعی و پرورش اسلامی متعهد باشد و بدان عمل نماید

3- برخورداری اعضاء خانواده از سلامت روان و سلامت جسمانی در حد ایفای نقش مسئولیت نسبت به فرزندان و حفظ حقوق آنان ضروری است

4- بستگان سببی و نسبی کودک در صورت واجد شرایط بودن در اولویت تحویل کودک قرار می‌گیرند.

5- متقاضیان داوطلب سرپرستی غیر از بستگان می‌بایست حداقل دارای مدارک تحصیلی  دیپلم باشند.

تبصره: متقاضیان سرپرستی دارای تحصیلات کارشناسی مرتبط (علوم تربیتی، روان شناسی، جامعه شناسی و مددکاری) با حفظ سایر شرایط نسبت به دیگر متقاضیان در اولویت می‌باشند.

6- متقاضیان می‌بایست ضمن دارا بودن انسجام خانوادگی، از شناخت، تجربه و توانایی لازم در مراقبت از کودکان برخوردار باشند.

7-  پس از پذیرش فرزندان در خانواده، تعداد اعضای خانواده متقاضی سرپرستی نباید از هفت نفر تجاوز نماید.

8- سن زن و شوهر متقاضی سرپرستی می‌بایست حداقل 25 و حداکثر 50 سال باشد.

تبصره: در موارد استثنایی و تنها در خصوص بستگان و با رعایت موازین کارشناسی و تایید کمیته شبه خانواده تغییر در محدودیت سنی و محدودیت در تعداد اعضای خانواده متقاضی امکان پذیر می‌باشد.

9- خانواده متقاضیان سرپرستی می بایست از تمکن مالی مناسب و درآمد مستمر برخوردار باشند.

تبصره: اعضاء خانواده و بستگاه کودک با در نظر داشتن بند 9-8-7-5 در صورت تقاضا و تایید نیاز آنان توسط کمیته امور شبه خانواده با در نظر داشتن مصالح کودک می‌توانند مشمول مقررات مالی این دستورالعمل شوند.

10- خانم های فاقد همسر در صورت دارا بودن سایر شرایط سرپرستی با تایید کمیته شبه خانواده استان می‌توانند سرپرستی از یک تا سه کودک دختر را عهده دار شوند.

11- در صورتی که کودک تحویلی به خانواده، دارای معلولیت و نیازهای ویژه باشد (معلولیت جسمی، ذهنی، یا اختلالات رفتاری) خانواده متقاضی می باید دارای تخصص بوده و یا دوره های آموزشی متناسب با نیازهای کودک را گذرانده باشد.

12- ارائه خدمات توانبخشی مورد نیاز به کودک معلول با هماهنگی معاونت امور توانبخشی بر عهده سازمان خواهد بود.

•برای استفاده از معافیت سربازی ویژه خانواده های دارای فرزند معلول، چه کنم؟

اگر در بهزیستی شهرستان محل سکونت پرونده معلولیت دارید، کافیست شناسنامه کلیه اعضای خانواده را همراه با یک قطعه عکس، کد ملی و کدپستی ده رقمی به بهزیستی شهرستان مربوطه تحویل نمائید. در صورتی که فرد معلول تاکنون در ادارات بهزیستی پرونده نداشته باشد، نیاز است ابتدا پرونده معلولیت با مراجعه به ادارات بهزیستی تشکیل شود.

• برای ترک اعتیاد به کجا مراجه کنم؟

برای ترک اعتیاد شما می توانید به مراکز ترک اعتیاد زیر نظر سازمان بهزیستی مراجعه کنید .

• برای تاسیس مراکز مختلف سازمان مانند مهدکودک ها و مراکز مشاوره به کجا مراجعه کنم؟

برای دریافت مجوز تاسیس مراکز 13 گانه خصوصی تحت نظارت سازمان مانند مراکز مشاوره ژنتیک و ... باید مدارک مورد نیاز را آماده کرده به معاونت مربوطه مراجعه کنید.

• برای اطمینان از سلامت شنوایی نوزادم به کجا مراجعه کنم؟

شما می توانید برای سنجش شنوایی کودک خود به پایگاه های دائمی سنجش شنوایی مراجعه کنید. آدرس این مراکز را می توانید از معاونت پیشگیری بهزیستی استان محل زندگی خود سؤال کنید.

•برای سنجش بینایی کودکم به کجا مراجعه کنم؟

شما می توانید برای سنجش بینایی کودک خود به پایگاه های دائمی سنجش بینایی مراجعه کنید و یا در هنگام اجرای طرح آمبلیوپی (سنجش بینایی) که در آبان ماه هر سال اجرا می شود، به مهدکودک های سراسر کشور مراجعه کنید.

•مراحل پذیرش و تشکیل پرونده برای معلولین چگونه است؟

1- ارائه درخواست اولیه به سرپرست اداره بهزیستی

2- اخذ درخواست توسط سرپرست اداره و ارجاع به دبیرخانه جهت ثبت و تحویل به واحد توانبخشی

3- مصاحبه اولیه مسئول امور توانبخشی با شخص متقاضی

4- در صورت مطابقت با دستورالعمل ارجاع به کمیسیون پزشکی تشخیص معلولیت

5- اخذ مدارک مربوطه جهت تشکیل پرونده درصورت تایید معلولیت

6- بازدید از منزل معلول و تهیه گزارش مددکاری در اولین فرصت و طرح موضوع درکمیته توانبخشی جهت تصمیم گیری برای ارایه خدمات توانبخشی به توانخواه

•اگر پدر یا مادری معلول باشند آیا میتوانند یک فرزند خود را معاف کنند?

بله، مشروط بر آنکه معلولیت به تائید شورای زشکی بهزیستی و شورای پزشکی در وظیفه عمومی برسد و مشمول قبل از معلولیت فاقد غیبت باشد.

•اگر خانواده ای دارای فرزند معلول باشد میتوانند یک فرزند را معاف کنند?

بله، مشروط بر اینکه حداقل دو فرزند معلول در خانواده باشد و قبل از معلولیت غیبت هم نداشته باشد.

•اگر مشمول دارای همسر معلول باشد وضعیت وی چگونه خواهد شد?

همسر مشمول باید بعد از ازدواج معلول شده باشد یا مشمولانیکه از تاریخ12/1/85 ابلاغ آئین نامه همسر معلول انتخاب نموده اندو به عقد دائم خود درآورده اند در شمول مصوبه قرار می گیرند.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 بهمن 1398 ساعت 16:17