Loading...

مطالب سایت

  • شما اینجا هستید:  
  • خانه
  • مطالب سایت

36 روشندل تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هزینه دانشجوئی دریافت می کنند و این در حالی است که روشندلان جزو تحصیل کرده ترین گروه در بین معلولین هستند و در حال حاضر 12 نفر دانشجوی دکتری هستند.

 به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی گفت: نزدیک به 2 هزار و 322روشندل تحت پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد 800 نفر مستمری دریافت می کنند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با تبریک فرا رسیدن 23 مهر ماه روز عصای سپید افزود: 5500 پرونده معلولین به مراکز غیر دولتی سپرده شده و پرونده روشندلان جهت دریافت خدمات سریعتر به انجمن نابینایان زنجان، خدابنده و 34 کلینیک مددکاری واگذار شده است.

وی اظهار نمود: طبق مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ، بهزیستی ضمن تشکیل پرونده برای افراد نابینا و کم بینا ی واجد شرائط خدمات متعددی از جمله تهیه وسایل و ملزومات توانبخشی رایگان ، پرداخت هزینه های مستمر ، پرداخت هزینه دانشجوئی ، پرداخت هزینه های ایاب و ذهاب به دانش آموزان گروه های ورزشی ، مساعدت در زمینه مسکن و اشتغال را ارائه می نماید.

این مقام مسئول با اشاره به نقش ورزش در تقویت روحیه خودباوری و سلامت معلولین خاطر نشان کرد:در حال حاضر ۶۰ ورزشکار مرد و زن کم بینا و نا بینا و نخبه در استان زنجان وجود دارد و در رشته های ورزشی شنا، شطرنج و دو میدانی فعالیت می کنند و این نهاد حمایتی به توانمندی نابینایان و کم بینایان تاکید و توجه جدی دارد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان تصریح نمود: مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مراجعات پزشکی برای پیشگیری از اختلالات بینایی موثر است و بهزیستی بر همین اساس همه ساله طرح سنجش بینایی را انجام می‌دهد تا با مداخله به هنگام از معلولیت نابینایی و کم‌بینایی آنها جلوگیری نماید.

وی با بیان اینکه در دنیا بیش از 135 میلیون نابینا وجود دارد و 90 درصد آن مختص کشورهای در حال توسعه است بیان نمود: در ایران این رقم به بیش از 115 هزار نفر نابینا می رسد و بیش از 700 هزار فرد کم بینا زندگی می نمایند.

وی گفت: در حال حاضر 2 هزار و 322 نفر نابینا و کم بینا تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند.

 

تمامی حقوق اجتماعی و فردی یک فرد روشندل  به عنوان عضوی از یک جامعه متمدن انعکاس یافته است و نابینایان حق استفاده از تمامی امکانات رفاهی معمول در جامعه را دارند .

 به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، فرهاد میرزائی با اشاره به شعار روز جهانی نابینایان  با عنوان رفع تبعیض راهم را روشن می سازد " نامگذاری گردیده است افزود: با توجه به اهمیت  موضوع بینایی و نیز توجه بیشتر به مشکلات نابینایان ، ایجاد محیط های مناسب برای استفاده کنندگان از عصای سفید این روز اهمیت جهانی دارد.

وی اظهار نمود: عصای سفید نمادی برای شناختن افراد نابینا در جامعه و در واقع یک وسیله کمکی برای رفت و آمد آنان در معابر ، خیابانها و در میان مردم است.

 معاون امور توانبخشی خاطر نشان کرد: برای اولین بار یک عکاس نابینای انگلیسی که در اثر تصادف بینایی خود را از دست داده بود برای در امان ماندن از خطر وسایل نقلیه از عصای سفید استفاده کرد و علت نامگذاری بنام روز جهانی عصای سفید به این جهت بوده است.

 این مقام مسئول با بیان اینکه عواملی چون ژنتیک ، تصادفات ، عیوب انکساری چشم و عوارض مربوط به کهولت سن منجر به بروز اختلالات بینایی می شود خاطر نشان کرد: 11 درصد از معلولان تحت پوشش بهزیستی دارای اختلالات بینایی هستند.

  میرزائی ادامه داد: طبق مفاد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ، در حوزه توانبخشی ضمن تشکیل پرونده برای افراد نابینا و کم بینای واجد شرائط خدمات متعددی از جمله تهیه وسایل و ملزومات توانبخشی رایگان ، پرداخت هزینه های مستمر ، پرداخت هزینه دانشجوئی ، پرداخت هزینه های ایاب و ذهاب به دانش آموزان وگروه های ورزشی ، مساعدت در زمینه مسکن و اشتغال را ارائه می نماید.

وی با اشاره به اینکه 909 نفر زن و 1 هزار 413 نفر مرد نابیناوکم بینا  دراستان ازخدمات بهزیستی استفاده می نمایند افزود : تحصیل، اشتغال، ازدواج، مناسب سازی محیط شهری برای تردد، تهیه وسایل کمک توانبخشی استانداردومناسب سازی حمل ونقل وناوگان شهری وبرون شهری از مواردی است که دولت بایستی برای این قشر از جامعه مهیا نماید.

وی گفت: همه معلولان حق دارند که مانند افراد عادی از ظرفیت‌های موجود در استان از جمله فرهنگسراها، کتابخانه‌ها ،سینماها و مراکز بهداشتی و خدماتی بهره‌مند شوند و همه اینها نیازمند بستر مناسب‌سازی است.

 مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به نقش مهّم و تاثیر گذار مشاوره و راهنمائی در کاهش طلاق گفت: از ابتدای نخست سال 10 هزار و 628 مورد خدمات مددکاری به زوجین متقاضی طلاق داده شده است.

 به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی در چهارمین جلسه کارگروه کاهش طلاق افزود: عدم شناخت زن و مرد پیش از ازدواج یکی از دلایلی است که طلاق را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز مستقل دولتی مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق در اردیبهشت ماه سالجاری اظهار نمود: این مرکز به ‌منظور کاهش طلاق به افزایش آگاهی زوجین در رابطه با نحوه برخورد صحیح با فرزندان، کاهش عوارض، پیامد و آسیب‌های ناشی از طلاق کمک می‌کند.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم حفظ انسجام خانواده برای افزایش سطح سلامت روان،  خاطر نشان کرد: کاهش طلاق، شناسایی و کمک به حل مسایل خانوادگی، همچنین حفظ تعادل عاطفی و روانی از مهم‌ترین وظایف کارشناسان و روانشناسان  مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی و فردی بهزیستی محسوب می‌شود.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به فعالیت 10 کمیته مرکز پیشگیری ، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان زنجان خاطر نشان کرد: این کمیته برای شناسایی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی بود که با دستور استاندار و پیگیری بهزیستی استان، شکل گرفته شده است.

محمدی بیان نمود: مرکز مداخله در بحرانهای اجتماعی با شناسائی افراد در معرض آسیب و مداخله در شرایط بحرانی آنها ،آسیب پذیری را کاهش داده و تلاش می کند افرادی که در شهرها و روستاهای مختلف کشور پراکنده اند وبه نوعی در معرض آسیبهای اجتماعی قرار دارند را شناسایی و مشکلات آنان را برطرف نماید.

وی  تصریح نمود: کودکان خیابانی، کودکان در معرض آزار یا آزار دیده، کودکان بد سرپرست ، کودکان بی سرپرست، کودکان بازمانده از تحصیل ، بچه های طلاق ، کودکان دارای والدین معتاد و کلیه کودکان زیر 6 سال منطقه و سایر افرادی که به نوعی با بحرانهای فردی ، خانوادگی و اجتماعی روبه رو شده اند از گروه های هدف خدمات اجتماعی هستند.

وی یادآور شد: امروزه رویکردهای متعددی برای کمک به زوجین در به حداقل رساندن خطر طلاق و دستیابی به روابط رضایتبخش بلندمدت و سالم ایجاد شده است و رویکردهای پیشگیرانه بیشتر مورد توجه محققان زوج درمانی و خانواده درمانی است و در این راستا بهزیستی استان زنجان به منظور کاهش طلاق و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی همه ساله اقدام به برگزاری کارگاههای آموزشی پیش از ازدواج برای زوجین می نماید .

وی با اشاره به اینکه در سه ماهه دوم سالجاری بهزیستی استان زنجان اقدام به  رونمائی از سایت کاهش سامانه طلاق ( تصمیم ) نموده است ادامه داد: طبق ماده ۸۰ ، دولت مکلف به کاهش طلاق تا ۲۵ درصد می باشد که این مهم  قبل از ارسال پرونده به دادگاه به منظور ایجاد صلح و سازش به متقاضیان مشاوره داده می شود.

وی افزود : طلاق و فروپاشی خانواده ضمن بر هم زدن تعادل روانی ، عاطفی افراد خانواده و جامعه ، منجر به بروز بسیاری از آسیبهای اجتماعی مانند فحشاء، انحرفات جنسی ، خودکشی ، فرار از منزل ، سرقت ، اعتیاد ، تکدی گری و … می گردد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۴۴ نفر از زوجین با مشاوره های صورت گرفته توسط کارشناسان طرح طلاق بهزیستی  سازش نمودند گفت: باتوجه به آسیبهای  اجتماعی پیامد طلاق و آثار سوئی که طلاق بر سلامت روانی ، عاطفی افراد خانواده خصوصا کودکان دارد باید تدابیر لازم برای حفظ و انسجام خانواده بکار رود و از مجموعه تدابیر علمی و تخصصی برای کاهش آن استفاده نمود.

گفتنی است: جلسه کار گروه کاهش طلاق  هر سه ماه یکبار به ریاست مدیر کل بهزیستی استان زنجان در بهزیستی استان زنجان  تشکیل جلسه می دهد و 8 دستگاه عضو اصلی آن هستند.

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان انجام مشاوره های پیش از ازدواج را لازم و ضروری دانست و گفت: انجام مشاوره ژنتیک  در کاهش معلولیت ها موثر است
 
به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان زنجان رزاق منافی گفت: یکی از مهمترین دلایل بروز بیماریهای ژنتیکی و معلولیت ها عدم آگاهی عموم درباره نحوه پیشگیری از   بیماری ها و ناتوانی هاست .
 
وی با اشاره به اینکه علل نیمی از نابینایی ، ناشنوایی و عقب ماندگی ذهنی شدید  اختلالات ژنتیکی است ادامه داد:طی شش ماهه سالجاری 370 نفر از خدمات مشاوره ژنتیک دولتی بهزیستی بهره مند شدند.
 
منافی تصریح نمود: عوامل محیطی نیز مانند درصد بالای ازدواجهای فامیلی، شیوع بیماریهای خونی مثل تالاسمی، عدم آگاهی مردم در بروز بیماریهای ژنتیک و معلولیت ها نقش بسزائی دارد.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه هزینه های مشاوره ژنتیک برای خانواده های دارای فرزند معلول و تحت پوشش بهزیستی رایگان می باشد خاطر نشان کرد: از ابتدای سالجاری 41 نفر از جامعه هدف بهزیستی از کمک هزینه آزمایشات ژنتیک استفاده نمودند.
 
وی یادآور شد: اکثر بیماری های ژنتیک قابل درمان نیستند ولی قابل پیشگیری یا کنترل    هستند که مشاوره ژنتیک هسته اصلی و بخش مهم این خدمات است.
 
وی افزود:در ماده 75 برنامه ششم توسعه بر اجباری شدن آزمایش های ژنتیک پیش از ازدواج تاکید شده است.
 
وی گفت: مرکز مشاوره ژنتیک دولتی بهزیستی زنجان در زمینه مشاوره های قبل از ازدواج ، مشاوره های قبل بارداری و مشاوره های حین بارداری به کلیه آحاد جامعه خدمت می نماید.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان ابهر گفت: برای چهارمین سال متوالی برداشت انگور توسط گروه همیار شرکت تعاونی شهدابهر رود متعلق به زنان سرپرست خانوار آغاز شد.
 
به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان ابهر ،شهرام رجبی افزود :شرکت شهد شفا بخش ابهر رود متشکل از 7 نفر از زنان سرپرست خانوار و با هدف ایجاد اشتغال و توانمندسازی در حال فعالیت است.
 
وی ، بهزیستی رابعنوان نهاد حمایت کننده در راستای توانمند سازی و خودکفایی زنان سرپرست خانوار معرفی نمود و اظهار نمود : اولویت بهزیستی در بحث زنان سرپرست خانواده ایجاد اشتغال و توانمند سازی این قشر از جامعه بوده تا با حمایت های صورت گرفته بتوانند به خودکفایی رسیده و هزینه های زندگی خویش را تامین نمایند.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه  درآمد حاصله از فروش محصولات برداشت شده عاید زنان سرپرست خانواده خواهد شد  خاطر نشان کرد : محصولات شرکت مذکور بصورت فرآوری شده (انگور – کشمش – شیره انگور و...) روانه بازار خواهد گردید.
 
رجبی یادآور شد : در حال حاضر ۵۶۹ زن سرپرست خانوار تحت پوشش اداره بهزیستی شهرستان ابهر هستند که از خدمات وتسهیلات بهزیستی استفاده می کنند
 
وی افزود : بهزیستی شهرستان ابهر دارای 3 گروه همیار زنان سرپرست خانوار است که در زمینه نقل پزی، تولید عرق بیدمشک ، برداشت انگور ، بسته بندی سبزیجات و... فعالیت می نمایند.
 
وی گفت: این شرکت تعاونی نیز در فروردین ماه سالجاری اقدام به تولید عرقیجات بید مشک نموده است و استفاده از ان در پخت نقل جهت فروش در بازار از مراحلی است که پس از برداشت محصول صورت می پذیرد.
 
گفتنی است : گروههای همیار با هدف ایجاد اشتغال و خود کفایی زنان سرپرست خانوار شکل می گیرد واز ا هداف بهزیستی حفظ کرامت والای انسانی و استقلال مادی و بازتوانی این گروه از جامعه هدف خود است.


مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه بهزیستی زنجان دارای 1 مرکز نگهداری شبانه روزی و 3 مرکز نگهداری روزانه کودکان معلول است افزود: در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ کودک معلول از خدمات توانبخشی این مراکز استفاده می کنند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمدی محمدی در هفته ملی کودک با تاکید بر توجه به کودکان معلول اظهار نمود: یکی از استراتژی های مهم سازمان بهزیستی پیشگیری از تولد کودک معلول است و در این راستا با اجرای مشاوره ژنتیک سعی در کاهش تولد کودکان معلول دارد.

وی با اشاره به اهمیت توجه به کودکان معلول ادامه داد: در امر آموزش از دیدگاه علمی تفکیک کودکان از یکدیگر مطرح نیست و دستور العمل شامل سازی نیز در ارائه خدمات به کودکان معلول و سالم بصورت تلفیقی تدوین شده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: این نهاد حمایتی همه ساله برای جلوگیری از تداوم روند تولد کودک معلول، اقدام به اجرای طرح غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد 15 تا 25 ساله می نماید

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه در هر دقیقه هشت کودک معلول در دنیا متولد می شود و بر اساس گزارش های منتشر شده یک تا سه درصد از جمعیت های مختلف دنیا به عقب ماندگی ذهنی مبتلا هستند تصریح نمود: بهزیستی استان زنجان در مرکز شبانه روزی نسیم خدابنده به 32 کودک معلول ذهنی عمیق خدمات یارانه ای وشبانه روزی ارائه می دهد.

به گفته محمدی همه ساله در شروع سال تحصیلی جدید بهزیستی استان زنجان در زمینه ایاب و ذهاب و تحصیل نزدیک به ۱۰۰۰ کودک معلول دانش آموز را در دستور کار خود قرار می دهد.

وی با اشاره به اینکه بطور کلی قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ، کلیه معلولان در گروه های جسمی حرکتی ، شنوایی ، بینایی ، روانی ، ذهنی و اختلالات گفتاری را تحت پوشش خود قرار می دهد یادآور شد: در حوزه توانبخشی بدون در نظر گرفتن سن و جنس همه معلولان می توانند تشکیل پرونده دهند و از مزایای قانونی بهره مند گردند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان بیان نمود: کودکان معلول با توجه به داشتن شرایط ویژه و نیاز به حمایت های تخصصی متعدد طبق دستور العمل های توانبخشی از حمایت های بیشتری از جمله مساعدت در زمینه هزینه سمعک ، توزیع وسایل کمک توانبخشی رایگان و... برخوردار بوده و این مهم در اولویت قرار می گیرد

وی با اشاره به اینکه بیشترین خدمات آموزشی ، توانبخشی در دفتر روزانه آموزشی توانبخشی برای کودکان معلول ارائه می گردد اظهار نمود: در حال حاضر 2 مرکز روزانه جسمی حرکتی به 130 کودک ، 1مرکز روزانه اوتیسم به 32 کودک و همچنین 1 مرکز نگهداری کودکان ذهنی به 35 کودک خدمات توانبخشی رایگان ارائه می دهد.

وی گفت: نیمی از معلولیت های مختلف مانند نابینایی، ناشنوایی و موارد عقب ماندگی ذهنی شدید، به دلیل اختلالات ناشی از ژنتیک و عدم آگاهی والدین ایجاد می گردد.

وی تاکید کرد: در صورتی که جوانان پیش از ازدواج در مشاوره های ژنتیک شرکت کرده و اقدام به دادن آزمایش های ژنتیک نمایند ، به حتم می توان تا اندازه زیادی از تولد کودکان مبتلا به معلولیت جلوگیری کرد.

گفتنی است: در حال حاضر 25 هزار و 78 خانوار تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند که از این تعداد 7 هزار و 83 نفر مستمری بگیر و مابقی از سایر خدمات موردی بهره مند می گردند

همزمان در هفته ملی کودک ، کودکان مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی استان زنجان به عضویت رایگان کتابخانه های استان زنجان درآمدند.

 به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان سلمان حسینی در مراسم افتتاح باشگاه کتابخوانی با بیان اینکه علاقه به کتب و کتابخوانی باید از دوران کودکی به وجود آید و این عشق و علاقه در وجود کودکان باید نهادینه گردد گفت: کتابخوانی یکی از مقوله های قابل توجه فرهنگی است و ترویج آن در جامعه امروزی ضروری به نظر می رسد.

وی اظهار نمود: کتابخانه های عمومی در رشد و نمو شخصیت کودک و ارتقاء دانش کودکان این مرز و بوم نقش بسزایی دارد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد : این مهم طرحی است که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت هفته ملی کودک با هدف نهادینه شدن کتابخوانی در جامعه، تشویق کودکان به خواندن کتاب و استفاده بهینه از ظرفیت‌های مهدهای کودک برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در خانواده‌ها در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر اهمیت کتابخوانی و مطالعه از دوران کودکی ادامه داد: باهماهنگی صورت پذیرفته کلیه کودکان می توانند بصورت رایگان عضو کلیه کتابخانه های استان شوند تا در سنین مدرسه براحتی کتاب دریافت نمایند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان زنجان با اشاره به وجود 6 هزار کودک در مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی استان زنجان تصریح نمود: جایگاه مطالعه و کتاب خوانی در رشد و نمو شخصیت و اندیشه کودکان ایران اسلامی موثر است.

وی آموزش و فرهنگ سازی را در دوران کودکی مهم دانست و افزود: آموزش های دوران کودکی در ذهن کودکان نهادینه می شود

وی گفت: با توجه به حساسیت این دوره سنی در فراگیری آموزش ها ، کارشناسان کودک و مربیان نقش مهمی در شکل گیری شخصیت کودک دارند و می توانند با اقدامات و مسائل آموزشی مناسب به کودک، آینده ای روشن و مفید را برای کودکان ایجاد نمایند.

وی یادآورشد: در حال حاضر 165 مهدکودک شهری و روستایی در سطح استان زنجان فعالیت می کنند که 32 مهد دارای رتبه بندی 1تا 4 ستاره هستند.
گفتنی است: در پایان مراسم به کلیه کودکان مهدهای کودک حاضر در جشن یک جلد کتاب اهدا گردید.

14تا 20 مهرماه با شعار آینده را باید ساخت هفته ملی کودک است که همزمان با این هفته طرح تامین یک وعده غذای گرم در 66 روستا مهد تحت نظارت بهزیستی استان زنجان اجرا خواهد شد.
 
به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت: در راستای اجرای طرح بهبود تغذیه کودکان 3 تا 6 سال خانواده های نیازمند مناطق روستایی وکاهش فقرغذایی این طرح برنامه ریزی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اجرای این طرح در مدت 12 روز، بصورت 5 روز در هفته افزود: مراقبت تغذیه ای کودکان و ایجاد باورها و عادات صحیح غذایی از اهداف طرح تامین یک وعده غذایی گرم است که برای بهبود تغذیه ای در زمینه 4 عامل اساسی شامل درآمد، دسترسی به غذا، فرهنگ تغذیه ای ،دسترسی به خدمات بهداشتی و راهکار های مختلف به طور هماهنگ عمل می کنند.

وی با تاکید بر اهمیت کتابخوانی و مطالعه از کودکی از آیین شروع به کار باشگاه کتابخوانی در این هفته خبر داد و خاطر نشان کرد: باهماهنگی صورت پذیرفته کودکان می توانند بصورت رایگان عضو کلیه کتابخانه های استان شوند تا در سنین مدرسه براحتی کتاب دریافت نمایند.

وی برگزاری ایستگاههای نقاشی با موضوع آرزوی من، نشست تخصصی در زمینه کودکان با صاحب نظران این حوزه و حضور کودکان کار و کودکان معلول در فعالیت های هفته ملی کودک را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد و تصریح کرد: محدویت های جسمی و روند روبه رشد عقلی کودکان معلول ایجاب می کند که حمایت های ویژه ای برای این گروه در نظر گرفته شود تا آنها نیز چون کودکان سالم از امکانات و شرایط مساوی و برابر بهره مند شوند.

محمدی حمایت و حساس سازی جامعه نسبت به دوران کودکی و اهمیت توجه به حقوق انسانی  کودکان را به عنوان سرمایه های ملی ایران اسلامی مهم دانست و گفت: آگاهی و فرهنگ جامعه نسبت به رشد و تکامل جسمی، روحی، ذهنی و اجتماعی کودکان باید افزایش یابد ودر این راستا نقش مهدهای کودک، مربیان، مدیران و والدین بسیار برجسته و حائز اهمیت است.

 در حال حاضر 165 مهدکودک شهری و روستایی در سطح استان زنجان فعالیت می کنند که 32 مهد دارای رتبه بندی 4 تا یک ستاره هستند و نزدیک به 6 هزار کودک زنجانی از خدمت آن بهره مند می شوند

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده با بیان اینکه 2 هزار و 79 سالمند در این شهرستان شناسایی شده اند افزود: از این تعداد 1 هزار و 108 نفر سالمند مرد و 971 سالمند زن می باشند.

 به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان خدابنده ، عصمت نصیري قیداري در مراسم جشن روز جهانی سالمند ، دوران سالمندي را بخش مهم حیات بشري عنوان نمود و گفت: جامعه به تجربیات این قشرفرزانه نیاز دارد و نباید از این موضوع مهم غافل شد و این مهم از زندگی مراقبت هاي ویژه می طلبد.

وي با بیان اینکه بعد از خانواده مراکز روزانه نگهداري از سالمندان در اولویت قرار دارد اظهار نمود: هم اکنون 150 سالمند در دو مرکز نگهداري اندیشه و بنیاد فرزانگان پیشکسوت رسول اکرم ( ص ) از خدمات بهزیستی بهره مند می شوند

این مقام مسئول با اشاره به مناسب سازي معابر و اماکن عمومی جهت تردد و سهولت سالمندان خاطر نشان کرد : کارشناسان بهزیستی بصورت مستمر موانع شهري را رصد و پیگیر رفع آنها جهت تردد سالمندان و معلولین هستند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خدابنده با بیان اینکه دو مرکز غیر دولتی نگهداري روزانه سالمندان خدمات توانبخشی،مشاوره اي،درمانی،آموزشی ،فرهنگی و تفریحی به سالمندان ارائه می دهد تصریح نمود: ماهیانه مبلغ 120 میلیون ریال به سالمندان تحت پوشش پرداخت می نماید.

وي گفت: وجود ارتباطات اجتماعی فعال،تغذیه سالم ، ورزش متناسب از جمله عوامل مهمی هستند که از کارافتادگی و پیري را به تعویق می اندازد.

سنجش بینایی 800 کودك روستائی زنجانی

چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 12:40

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان از اجرایی شدن طرح سنجش بینایی کودکان 3 تا 6 سال در مناطق روستائی خبرداد و افزود:این طرح از 15 شهریور ماه سالجاري آغاز گردیده و تا کنون 42 روستا و 800 کودك تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

به گزارش روابط عمومی بهزیستی شهرستان زنجان ، رزاق منافی تنبلی چشم را یکی از عوامل نابینایی بر شمرد و گفت: تنبلی چشم معمولا" در سنین زیر 6سال ایجاد می شود و خوشبختانه در صورت تشخیص بهنگام براحتی قابل درمان و مداوا است.

وي اظهار نمود: زمان پیشگیري از تنبلی چشم سن زیرشش سال است در صورتی که این زمان سپري شود، آسیب هاي روحی و روانی بسیاري براي فرد و خانواده به دنبال خواهد داشت.

این مقام مسئول باتاکیدبررایگان بودن هزینه غربالگري بینایی سنجی براي مناطق روستائی افزود:تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، فرد را از یک یا هر 2 چشم بسیار کم بینا و نابینا خواهد کرد اما با تشخیص به موقع به راحتی قابل درمان است

مدیر بهزیستی شهرستان زنجان با اشاره به اینکه این مهم در سه سطح به اجرا در می آید تصریح نمود: سطح اول معاینه درمربی آموزش دیده با استفاده از چارت و یا دستگاه غربالگري بینایی توسط مربی ، سطح دوم ارجاع کودك مشکوك از پایگاه به مطب اپتومتریست و در سطح سوم ارجاع کودکان بیمار و نیازمند مداخلات درمانی تخصصی به چشم پزشک اجرا می شود.

وي گفت: سال گذشته 21 هزار کودك شهري و روستائی تحت سنجش بینایی قرار گرفتند که از این تعداد 2 هزار و 20 نفر جهت انجام خدمات درمانی به اپتومتریست ارجاع شدند.

 

صفحه1 از139